Protest w Imielinie przeciw wydobyciu węgla spod terenu miasta. Śląska Partia Regionalna wesprze mieszkańców

red
W sobotę o godz. 16 mieszkańcy Imielina będą protestować przeciw uruchomieniu wydobycia węgla z tzw. złoża "Imielin Północ" przez Polską Grupę Górniczą. Chodzi o wydobycie węgla spod terenu miasta. Do protestu przyłączyła się Śląska Partia Regionalna.

- Do wszystkich ludzi dobrej woli! Jeśli nie zgadzasz się na rabunkowe wydobycie węgla pod miastem, jeśli nie jest Ci obojętny los zbiorników wodny pitnej w czasach postępującej suszy hydrologicznej w Polsce, jeśli chcesz chronić środowisko przed bezpardonową eksploatacją przez wielki koncern – przyjedź do Imielina! 14 września o 16.00 otoczymy rynek w Imielinie i wspólnie zaprotestujemy przeciwko wydobyciu węgla pod Imielinem! - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Mieszkańcy będą protestować przeciwko:

  • Dewastacji naszych domów oraz infrastruktury miasta i okolic,
  • Zniszczeniu naturalnego zbiornika wód podziemnych znajdującego się pod Imielinem, Jaworznem i Chrzanowem,
  • Poważnym zagrożeniom dla naziemnego zbiornika wody “Dziećkowice” i cieku Imielinka,
  • Zanieczyszczeniu środowiska naturalnego i pogłębianiu niekorzystnych zmian klimatycznych w skutek wydobywanie węgla który nie spełnia norm dotyczących zasiarczenia oraz parametrów energetycznych i pyłowych.

Zamierzamy utworzyć łańcuch ludzi wokół rynku w Imielinie. Nie przewiduje się blokowania ruchu na ulicach wokół rynku i ul. Imielińskiej – głównej arterii miasta.

Protest mieszkańców wsparła Śląska Parta Regionalna, której członkowie wezmą udział w proteście. ŚPR wydał też specjalne oświadczenie:

"Wiele w ostatnich latach mówi się o spowodowanych używaniem w energetyce surowców kopalnych zmianach klimatu. Mało kto, szczególnie poza obszarami, na których dokonywana jest eksploatacja tych surowców, nie zwraca uwagi na inne, negatywne, związane z tym zjawiska. Jednym z tych zjawisk są szkody górnicze powstające na powierzchni obszarów, na których prowadzona jest podziemna działalność górnicza.

Śląska Partia Regionalna zwraca na to uwagę i nie zgadza się na dalszą eksploatację śląskich ziem i wydobywanie węgla kamiennego spod terenów, na których do tej pory nie prowadzono działalności górniczej. Zbyt wiele miejscowości na Śląsku zostało zrujnowanych przez dziesięciolecia rabunkowego wydobycia węgla spod ich powierzchni. Bytom jest tego najbardziej jaskrawym przykładem. Tymczasem państwo polskie, właściciel zdecydowanej większości zakładów górniczych na Śląsku, nie tylko nie dba wystarczająco o już zdegradowane tereny, ale intensyfikując działalność górniczą na nowych obszarach, przyczynia się bezpośrednio do klęski środowiskowej i społecznej tych obszarów w przyszłości.

Działacze naszej partii podkreślają jednocześnie fakt, iż odejście od węgla jako surowca energetycznego, powinno zostać zrealizowane w możliwie najłagodniejszy, rozłożony na długi okres, sposób. Dzięki temu możliwe będzie uchronienie górników i innych, związanych z górnictwem branż, przed negatywnymi skutkami takiej transformacji. Niemniej nie było i nie może być zgody na otwieranie nowych zakładów górniczych, które za kilkadziesiąt lat doprowadzić mogą do degradacji terenów, na których prowadzić będą eksploatację."

Prof. Górski o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hołdunowiok

Dawniej pracowali (lub pracują) na kop. Ziemowit, która była (lub jest) ich jedyną żywicielką. Teraz o tym zapomnieli, kiedy pobierają wysokie emerytury górnicze i siedzą prze telewizorami w laciach. Okazuje się,że wydobycie może być prowadzone pod innymi miastami i domami, tylko nie pod uprzywilejowanym Imielinem. Czysta hipokryzja i mentalność Kalego imieloków. 80% domów posiada dodatkowe zabepieczenie przed szkodami górniczymi.

g
górnik z imielina
14 września, 18:27, ryl:

Ciekawe ilu z protestujących pobiera emerytury górnicze, lub ma w najbliższej rodzinie takiego emeryta ?

bardzo dużo kolego, grupa ludzi robi reszcie wode z mózgu...

r
ryl
Ciekawe ilu z protestujących pobiera emerytury górnicze, lub ma w najbliższej rodzinie takiego emeryta ?
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie