Nie będzie kopalni w Imielinie? GDOŚ uchylił decyzję w sprawie złoża węgla Imielin Północ

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Protest w Imielinie przeciwko uruchomieniu wydobycia ze złoża Imielin Północ. arc
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie uchyliła w całości decyzję środowiskową RDOŚ w Katowicach dla złoża Imielin-Północ i przekazała ją do pierwszej instancji. Co to oznacza dla całej planowanej inwestycji i mieszkańców Imielina?

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił w całości wydaną ponad dwa lata temu decyzję środowiskową, określającą uwarunkowania potencjalnego wydobycia węgla kamiennego ze złoża Imielin Północ. Polska Grupa Górnicza planowała po 2025 r. wydobycie węgla ze tego złoża, gdzie znajduje się ok. 70 mln ton wysokiej jakości surowca.

Z decyzji zadowoleni są zarówno mieszkańcy, jak i ekolodzy. Przedstawiciele stowarzyszenia Zielony Imielin nie kryją radości z takiego obrotu sprawy.

To oznacza, że nie ma zarówno decyzji środowiskowej, ani rygoru natychmiastowej wykonalności. To z kolei oznacza, że minister klimatu i środowiska nie rozpatrzy złożonego ostatnio przez PGG wniosku koncesyjnego! To bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich. Obywatelski opór działa! - napisali aktywiści na Facebooku Zielony Imielin.

Mieszkańcy Imielina protestowali przeciwko wydobyciu

Przeciwko uruchomieniu wydobyciu węgla spod Imielina wielokrotnie protestowali nie tylko jego mieszkańcy, ale i władze. Wszyscy obawiali się szkód górniczych, zalań i podtopień w wyniku zmiany stosunków wodnych, a także uszkodzeń dróg, wodociągów i gazociągów. Niepokoiło ich zwłaszcza to, że Polska Grupa Górnicza planowała prowadzić wydobycie również na płytkich pokładach.

Ekolodzy przypominali też o ryzyku degradacji wody pitnej z Głównego Zbiornika Wód Podziemnych Chrzanów 452 i znajdującego się nad nim zbiornika Dziećkowice, który zaopatruje w wodę 1/3 Aglomeracji Górnośląskiej.

- Władze samorządowe miasta Imielin podzielają obawy mieszkańców Imielina odnośnie zagrożeń oraz skutków planowanej inwestycji eksploatacji węgla ze złoża Imielin Północ na kilku pokładach, dotyczących szkód materialnych oraz powtarzalności szkód przez wiele lat – mówił w maju 2018 przed protestem mieszkańców przed siedzibą RDOŚ w Katowicach Jan Chwiędacz, burmistrz Imielina. - Kopalnia nie realizuje żadnych środków zaradczych eliminujących istniejące skutki, będące wynikiem prowadzonej obecnie eksploatacji złoża Imielin Południe - dodawał.

Mieszkańcy i samorząd Imielina uczestniczyli w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia. Katowicka RDOŚ wydała pozytywną decyzję 1 października 2018. Strona społeczna odwołała się do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, która od grudnia 2018 kilkakrotnie przesuwała termin wydania ostatecznej decyzji. 21 sierpnia 2019 roku na wniosek inwestora RDOŚ wydała decyzję o natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej dla złoża Imielin-Północ. Teraz jednak decyzja została uchylona. Sprawa została przekazana organowi pierwszej instancji, czyli katowickiej RDOŚ, do ponownego rozpatrzenia. Sprawa zatem nie jest jeszcze ostatecznie zamknięta.

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie