Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kościół w Chełmie Śląskim pw. Trójcy Przenajświętszej: Parafianie są dumni

Karol Świerkot
Parafianie z Chełmu Śląskiego są ze sobą zżyci i to jest ich siła. W plebiscycie na najpiękniejszy kościół w powiecie bieruńsko-lędzińskim kościół w Chełmie Śląskim pw. Trójcy Przenajświętszej był bezkonkurencyjny.

Kościół w Chełmie Śląskim pw. Trójcy Przenajświętszej zdobył 3337 Waszych głosów.

Na drugim miejscu znalazł się kościół z Imielina z liczbą 2488 głosów. Duże uznanie wiernych zdobył też kościół Chrystusa Króla w Lędzinach-Hołdunowie. Otrzymał 1363 głosów.

- To dla mnie bardzo pozytywne. Takie zaangażowanie mieszkańców bardzo cieszy - mówi ks. Piotr Guzy, proboszcz chełmskiej parafii.

W jedności siła
W Chełmie Śląskim parafia jest tylko jedna, dlatego między mieszkańcami wytworzyła się więź, bo widują się chociażby każdego tygodnia na mszy. - To jest parafia z tradycjami, jest jedna, więc ten kościół jest oczkiem w głowie mieszkańców - zauważa proboszcz.

- Chętnie angażują się w życie kościoła - dodaje. To najlepiej widać np. podczas Świąt Wielkanocnych czy Bożego Ciała. - Od kilkunastu lat organizujemy misterium drogi krzyżowej na Smutną Górą - mówi ks. Guzy. A rozmachu Chełmowi mogą pozazdrościć większe parafie.

- Mamy rydwany, rzymskich żołnierzy - wymienia. I, co ważne, w przedstawienie chętnie angażuje się młodzież. - Lubi przedstawienia, u nas nigdy nie ma problemu z aktorami. Młodzi ludzie się nie wstydzą i chcą się pokazać. I to zarówno, kiedy organizowane są przedstawienia w kościele, jak i świeckie - chwali proboszcz chełmskiej parafii. W życie kościoła nie angażują się jednak tylko rdzenni mieszkańcy. - Sporo osób, które budują domy w Chełmie, szybko się asymiluje, nie stoją z boku. Przyjmują nasze tradycje. Wchodzą w nie - zapewnia ks. Guzy.

Wiele zależy od proboszcza
Jak wskazują parafianie, w Chełmie Śląskim, zdecydowana większość księży pełniła posługę przez długie lata. Ks. Piotr Guzy jest już tutaj od 14 lat. Ale wystarczy wspomnieć księdza Franciszka Gacha, który pełnił w Chełmie posługę w latach 1848-1899.

Zapisał się jako dobry duszpasterz i dobry rzemieślnik, a także zaprzysiężony abstynent. W czasie swojej posługi m.in. odnowił dach kościoła, odgrodził cmentarz kamiennym parkanem, podarował witraże dla kościoła. Z kolei w czasie posługi ks. Pawła Winklera została wybudowana wieża kościelna o wysokości 51 metrów. Proboszcz administrował chełmską parafią w latach 1905-1931. W pamięci dobrze zapisał się również ksiądz Wiktor Wojtek (1931-1968).

Odnowił działalność Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Powołał też do życia Katolickie Stowarzyszenie Mężczyzn. Długą posługą kapłańską w Chełmie wsławił się także ks. Eugeniusz Górecki w latach od 1970-2000. W czasie kiedy ksiądz Górecki administrował kościołem, świątynia przeszła generalny remont (tynkowanie i malowanie, wymiana pokrycia dachu).

Zakupiono też nowe organy, wymieniono ławki i konfesjonały. Wyremontowane zostały też zabytkowe ołtarze, zainstalowano elektroniczny napęd dzwonów i alarm.
- W naszej parafii proboszczowie raczej zostają do emerytury - mówi Teresa Wadas, parafianka z Chełmu Śląskiego. - Cieszą się ogromnym autorytetem i przychylnością ludzi - dodaje.

To co charakteryzuje też chełmską parafię do spora liczba powołań.
- Z Chełmu Śląskiego pochodzi 28 księży od 1945 roku. Obecnie mamy trzech seminarzystów - mówi ks. Guzy. - Prawie każdego roku mamy jakieś nowe powołanie. Niemal w każdej rodzinie jest jakiś ksiądz - śmieje się proboszcz parafii.

To wyjątkowa świątynia
Świątynia murowana została w gminie poświęcona w 1660 roku, wcześniej wierni uczęszczali do drewnianej kaplicy. I chociaż kościół przetrwał ponad 350 lat, to cały czas jest nękany szkodami górniczymi.

- Stoi na ogromnym filarze, który go chroni. I mimo że cała wieś opada, kościół się trzyma - tłumaczy proboszcz. Jak zauważa, świątynia w ciągu lat się wizualnie wypiętrzyła. Dziś bowiem chełmski kościół widać z daleka jadąc DW 934. Ale to gmina osiada pod szkodami górniczymi.

Kościół utrzymany jest w barokowym stylu, mimo kilku rozbudów. - Udało nam się zachować ten charakter również wewnątrz świątyni. To piękno. Na pewno wyjątkowe są nasze ołtarze wykonane według szkoły wrocławskiej - tłumaczy.

Obecnie w kościele powstają nowe organy. W czasie posługi księdza Guzego, w kościele zainstalowano też ogrzewanie podłogowe, dzięki czemu w budynku zimą jest znacznie cieplej niż w innych kościołach. Ksiądz Guzy zainicjował również w powstanie monografii Chełmu Śląskiego.
Nie tylko sacrum

Kościół jest też ośrodkiem życia kulturalnego w gminie. To tutaj np. w 1996 roku z koncertem kolęd wystąpił zespół Śląsk. Co roku odbywają się konkursy i przeglądy chórów. Od roku 2000 kościół bierze udział w festiwalu Jesień Organowa powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Największym powodem do dumy jest jednak doroczna pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej, która w tym roku odbyła się już po raz 28. Wzięło w niej udział 160 osób. Jutro w Kalwarii wezmą udział w uroczystościach z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W tym roku pielgrzymi będą rozpoznawalni na całym szlaku, bowiem wyruszyli w specjalnych okolicznościowych koszulkach Chełmu Śląskiego.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto