Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koncert na XIX-wiecznym fortepianie w zamku pszczyńskim. Zagra laureat Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Paul McNulty, światowej sławy stroiciel i producent kopii zabytkowych  fortepianów, przygotował do koncertu zabytkowy fortepian z 1839 r. w zamku pszczyńskim
Paul McNulty, światowej sławy stroiciel i producent kopii zabytkowych fortepianów, przygotował do koncertu zabytkowy fortepian z 1839 r. w zamku pszczyńskim Jolanta Pierończyk
29 października 2023 r. w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku odbędzie się wyjątkowy koncert. Po raz pierwszy zostanie wykonany na stojącym od roku w Salonie Wielkim fortepianie francuskiej marki Erard z 1839 r. Zagra na nim zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Ten wyjątkowy koncert zamknie 44. Wieczory u Telemanna.

Do tego wyjątkowego koncertu, na jego debiut w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku 184-letni fortepian francuskiej marki Erard został przygotowany przez światowej sławy stroiciela instrumentów historycznych i budowniczego fortepianów, jakim jest Amerykanin, Paul McNulty.

Paul McNulty przygotował historyczny fortepian na ostatni koncert 44. Wieczorów u Telemanna

Chciał być gitarzystą. Jako 23-latek wstąpił do konserwatorium Peabody, ale - jak sam powiedział - usłyszał, ze Erikiem Claptonem nie będzie, więc przerwał te studia. Na życie zaczął zarabiać jako parkingowy i wtedy wpadła mu w ręce gruba książka pt. "Praca". Było to 200 wywiadów z różnymi ludźmi na temat pracy.

I wszyscy z wykonywanej pracy byli niezadowoleni. Jedynym, który powiedział, że jego praca mu się podoba, był stroiciel instrumentów

- wspomina Paul McNulty.
I postanowił pójść w tym kierunku. Mając 25 lat został przyjęty do szkoły kształcącej stroicieli fortepianów. Dostał się potem do słynnej fabryki fortepianów Steinwaya w Nowym Jorku, gdzie byłby restauratorem i stroicielem, ale ostatecznie zdecydował się zająć własną produkcją fortepianów. Przygotowywał się do tego przez dwa lata u Roberta Smitha w Massachusetts. Jego pierwszy fortepian kupiła Norweska Akademia Muzyczna, gdzie do dziś działa nienagannie.

Specjalnością Paula McNulty'ego są kopie fortepianów zabytkowych. We wrześniu 2018 r. jego kopie Grafa z 1819 r., Pleyela z 1830 r. i Boisselota z 1826 r. zostały użyte w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Fortepiany Paula McNulty'ego zaczęły robić furorę od Expo 8 w Brugii w Belgii i ruszyła lawina zamówień.

Paul McNulty zrobił kopię fortepianów Chopina, Liszta i Brahmsa

W 2009 r. zrobił pierwszą kopię ulubionego fortepianu Fryderyka Chopina. Wykonał też kopię osobistego fortepianu Franza Liszta, Boisselota wykonanego w 1645 r. na jego tournée po Rosji w 1847 r. W 2015 r. poszerzył swoją ofertę kopii o Streichera, ulubioną markę Brahmsa. Od 1985 r. Paul McNulty wykonał ponad 300 fortepianów na zamówienia instytucji i osób prywatnych.

Na historycznym fortepianie w zamku pszczyńskim zagra Kanadyjczyk, Eric Guo

I właśnie Paul McNulty został poproszony o regulację zabytkowego Erarda w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Prace zaczęły się 13 września 2023. Efekty zobaczymy 29 października 2023 podczas koncertu, który wykona Eric Guo, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych odbył się w dniach 5-14 października 2023. Zgłosiło się 35 pianistów. Decyzją Jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały do finałów Konkursu zakwalifikowało się 6 uczestników:

  • Eric Guo, Kanada
  • Martin Nöbauer, Austria
  • Piotr Pawlak, Polska
  • Kamila Sacharzewska, Polska
  • Angie Zhang, USA
  • Yonghuan Zhong, Chiny

Finały odbyły się w dniach 13-14 października w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej.

A oto zwycięzcy II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych:
I nagroda – Eric Guo, Kanada
II nagroda – Piotr Pawlak, Polska
III nagroda ex aequo – Angie Zhang, USA
III nagroda ex aequo – Yonghuan Zhong, Chiny

Pozostali finaliści otrzymali równorzędne wyróżnienia.

NAGRODY SPECJALNE:
Nagroda dla najwyżej ocenionego uczestnika reprezentującego Polskę ufundowana przez Fundację ORLEN – Piotr Pawlak, Polska
Nagroda za najlepsze wykonanie mazurków ufundowana przez Polskie Radio – Eric Guo, Kanada

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto