Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada 2020 w Tychach, Pszczynie i Łaziskach Górnych

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie i jego założyciel Aleksander Spyra
Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie i jego założyciel Aleksander Spyra Jolanta Pierończyk
Industriada,czyli doroczne święto zabytków techniki, odbędzie się w sobotę, 26 września 2020. Nie w czerwcu, jak zwykle, i nieco skromniejsza (bez udziału Browarów Książęcych), ale jest. W Tychach - tylko w Browarze Obywatelskim; w Łaziskach Górnych - w Muzeum Energetyki i w Pszczynie - w Muzeum Prasy Śląskiej.

Industriada 2020 w Tychach, Łaziskach Górnych i Pszczynie

Browar Obywatelski w Tychach

W Browarze Obywatelskim w Tychach wszystko zacznie się w południe, a zakończy o 22.30. W programie m.in. fabularyzowane zwiedzanie browaru (w godz. 12-15) oraz warsztaty rękodzieła, plastyczne i florystyczne. Wszędzie trzeba się jednak zapisać pod numerem 601 889 377 lub wysłać zgłoszenie elektronicznie na adres [email protected].

Na 17.30 zaplanowane jest otwarcie Tichauer Art Gallery w Starej Warzelni, pierwszego na terenie Browaru Obywatelskiego obiektu kultury.

O godz. 19 rozpocznie się koncert plenerowy Marcina Wyrostka z orkiestrą Aukso, o godz. 20 wystąpi Mery Spolsky. O godz. 22 w programie półgodzinny pokaz mappingu.

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych podzieliło swoje atrakcje na cztery dwugodzinne bloki (w godz. 12-20). W każdym są m.in. pokaz działania lokomotywy, zwiedzanie muzeum, pokazy naukowe. W trzech pierwszych mamy też pokazy bolidów, w ostatnim - koncert grupy „Gromowładni”.

Na wybrany blok trzeba się zapisać pod adresem: [email protected]

Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie

W Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie prawie cały program wymaga rezerwacji, której można dokonać pod adresem: [email protected].

W programie m.in. fabularyzowane zwiedzanie z przewodnikiem (12-18), warsztaty kaligrafii (12-18), tworzenie glicerynowych mydełek z węglem (13-16), warsztaty introligatorskie (13-17). Bardzo interesująco zapowiadają się warsztaty plastyczne pt. „Węglem zapisane, czyli jak stworzyć atrament z węgla” (15-15.45) oraz „Nowe życie starych gazet, czyli jak zrobić wianek z papieru” (16-16.45, 17-17.45).

Żadnych zapisów nie ma jedynie na warsztaty drukarskie oraz pokaz wyrobu papieru czerpanego.

Na warsztatach drukarskich (12-18) będzie można własnoręcznie wytłoczyć pamiątkowe druczki z motywami roślinnymi.

Pokaz wyrobu papieru czerpanego oznaczony jest w programie jako hit. Będzie można nie tylko zobaczyć, ale i spróbować swoich sił w takiej produkcji. Ten punkt programu powtórzony będzie co godzinę: o 12.15, o 13.15, 14.15, 15.15 i 16.15.

Tegoroczna Industriada odbędzie się w 23 miejscowościach naszego regionu. Wszędzie przygotowano coś ciekawego.

Polecamy np. kiermasz porcelany w Fabryce Porcelany (12-18), gdzie znajdziemy porcelanę w dawno nieprodukowanych już kolorach czy wzorach.

W tym wyjątkowym dniu będzie też okazja do sprawdzenia się w jeździe drezyną ręczną (9.30-19.30) - to jedna z atrakcji Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, gdzie w tych samych godzinach będzie można też m.in . wejść do kanału rewizyjnego i zobaczyć lokomotywę od spodu.

Otwarcie Industriady o godz. 10 w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W programie:
spektakl plenerowy pt. „Od rośliny do maszyny” zrealizowany w przestrzeni Szybu Carnall Jedną z atrakcji będzie uruchomienie wyremontowanej maszyny parowej z 1915 roku.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto