Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adam Sobierajski. Talent odkryty w Tychach podczas Tyskich Wieczorów Kolędowych

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Adam Sobierajski w Tychach
Adam Sobierajski w Tychach Jolanta Pierończyk
Adam Sobierajski, wybitny tenor. W 2024 r. przypada 20-lecie jego pracy artystycznej. W lutym 2024 był gościem cyklu "Tury kultury" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach, gdzie publiczność dowiedziała się, że talent Adama Sobierajskiego został odkryty właśnie w Tychach, podczas Tyskich Wieczorów Kolędowych. Przyszły tenor był wtedy w połowie klasy maturalnej liceum knurowskiego.

Pasją Adama Sobierajskiego była piłka nożna, ale jako uczeń LO im. Paderewskiego w Knurowie, śpiewał też w szkolnym chórze Schola Cantorum. I z tym właśnie chórem pod koniec lat 90. przyjechał do Tychów na przesłuchania konkursowe Tyskich Wieczorów Kolędowych. W jury zasiadał m.in. Jan Ballarin, słynny śpiewak operowy, naówczas dziekan wydziału wokalno-aktorskiego AM w Katowicach i dyrektor PSM im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, który słyszał wyjątkowy głos przyszłego śpiewaka operowego wybijający się na tle innych. - Zadzwonił do mojego ojca i zasugerował przesłuchanie w gliwickiej szkole muzycznej - wspominał Adam Sobierajski, który był wtedy w połowie klasy maturalnej.

Rodzina, która żadnych muzycznych tradycji nie miała, postanowiła skorzystać z sugestii eksperta. Talent maturzysty był tak oczywisty, że zaproponowano mu klasę śpiewu solowego.

Rok 2004 - debiut w "Zemście nietoperza" i na festiwalu im. Kiepury

Będąc na czwartym roku Akademii Muzycznej w Katowicach, w maju 2004 r., Adam Sobierajski zadebiutował w „Zemście nietoperza” w reżyserii Jacka Chmielnika. Dwa miesiące później, 17 lipca 2004 r., wraz z kilkoma kolegami, wystąpił na odsłonięciu pomnika Jana Kiepury w Krynicy, gdzie od razu zwrócił uwagę samego Bogusława Kaczyńskiego, dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury, który zaproponował mu udział w zaczynającym się w następnym miesiącu festiwalu.

- Miałem wystąpić na głównej promenadzie, tej samej, na której śpiewał Jan Kiepura - wspominał w Tychach Adam Sobierajski.

W tym roku minie dokładnie 20 lat od jego niezwykłego debiutu .

Mam na koncie 40 ról pierwszoplanowych, które mniej więcej rozkładają się po połowie na operetkowe i operowe

- powiedział tyskiej publiczności.

Adam Sobierajski jako raper?

Ma też na koncie m.in. udział w programie telewizyjnym „Superstarcie”, do którego zaproszono dziesięciu artystów reprezentujących różne nurty muzyczne, jak Natasza Urbańska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Mieczysław Szcześniak czy Reni Jusis. Każdy kolejny odcinek poświęcony był innemu gatunkowi muzycznemu, a zadaniem uczestników było przygotowanie własnej interpretacji wybranego dla nich utworu w tymże gatunku. Adam Sobierajski zaprezentował się tam m.in. jako raper.

Kolejni goście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

Kolejnym gościem cyklu „Tury kultury: MBP w tyskiej mediatece przy al. Piłsudskiego 16 będzie Jolanta Fajkowska (28 lutego o godz. 18, wstęp wolny). A wcześniej - 22 lutego o godz. 18 - w cyklu „Portrety literackie” odbędzie się spotkanie z Anną Cieplak.

Adam Sobierajski

W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie śpiewu prof. Alicji Słowakiewicz-Wolańskiej. Obecnie solista Opery Krakowskiej oraz Opery Śląskiej w Bytomiu. Jest laureatem IV i II nagrody na Konkursie Operetkowym im. Iwony Borowickiej w Krakowie (w 2006 i 2008 r.). W 2008 r. zdobył wyróżnienie i 4 nagrody specjalne (w tym dla Najlepszego Tenora) na Międzynarodowym Konkursie Operowym im. Adama Didura w Bytomiu. Jest również zdobywcą III nagrody na I Europejskim Konkursie Tenorów w Sosnowcu (2009 r.). W 2014 r. występował w muzycznym programie TVP2 „SuperSTARcie”, reprezentując gatunek muzyczny – Opera.
Współpracuje gościnnie z Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Łodzi. Prowadzi również bogatą działalność koncertową, występując w takich miejscach, jak NOSPR w Katowicach oraz Filharmoniach: Zabrzańskiej, Śląskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Bydgoskiej, Płockiej, Toruńskiej, Olsztyńskiej. (Źródło: Opera Krakowska)

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Adam Sobierajski. Talent odkryty w Tychach podczas Tyskich Wieczorów Kolędowych - Tychy Nasze Miasto

Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto