Zyskują mieszkańcy i środowisko naturalne

Redakcja
Rozmowa z Piotrem Buchtą, prezesem P.G.K. "Partner" Sp. z o.o. w Lędzinach, która realizuje projekt "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Lędziny", współfinansowany z funduszów unijnych.

Inwestycja, którą państwo realizujecie, jest największą w historii miasta. Jak projekt przedstawia się w liczbach?
Generalnie prace związane z budową kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie Lędzin realizowane są od sierpnia 2012 roku, ich zakończenie przewidziane jest do końca grudnia 2014 r. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, dofinansowanie unijne wynosi ponad 95 mln zł. Na finansowanie projektu składają się środki własne P.G.K. "Partner"; środki gminy; kredyt inwestycyjny z dopłatami do oprocentowania z NFOŚiGW z przeznaczeniem na dofinansowanie kosztów kwalifikowanych poszczególnych zadań; kredyt obrotowy z przeznaczeniem na sfinansowanie podatku VAT od zadań projektu. Inwestycja pozwoli uzyskać dostęp do zbiorczego systemu kanalizacji aż 90 proc. mieszkańców Lędzin. Projekt przewiduje powstanie w całości ok. 77 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej w systemie grawitacyjno-tłocznym wraz z przepompowniami ścieków. Zmodernizowanych zostanie też ok. 5 km już istniejących nitek kanalizacyjnych. Powstaną też 23 km nowej sieci kanalizacji deszczowej.

Efekty inwestycji odczują przede wszystkim mieszkańcy. Jak projekt jest postrzegany przez lędzinian?
Realizacja projektu "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Lędziny" w sposób znaczny i zauważalny, doprowadzi już w niedługim czasie do poprawienia czystości wód i gleby na terenie gminy, co wpłynie na poprawę środowiska naturalnego. To jasne, że na tej ogromnej inwestycji zyskają przede wszystkim mieszkańcy, którzy mogą się podłączać do nowej sieci kanalizacyjnej i tym samym zrezygnować z uciążliwych szamb. Istotnym efektem projektu jest dostosowanie gospodarki ściekowej gminy do wymagań Unii Europejskiej oraz to, że zwiększy się atrakcyjność gminy dla inwestorów. Wpłynie to na ożywienie gospodarcze w tym rejonie oraz na powstanie miejsc pracy. Poprawia się jakość życia mieszkańców, nic więc dziwnego, że wiele osób chce u nas zamieszkać.

Jaki jest stopień zaawansowania prac związanych z inwestycją?
Budowa sieci kanalizacyjnej w Lędzinach została podzielona na cztery kontrakty: Lędziny i Smardzowice, Zamoście i Blych, Goławiec i Górki oraz Hołdunów. Wykonawcy poszczególnych kontraktów (poza głównym zadaniem, jakim jest budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej, która jest realizowana w odmiennych warunkach) starają się w jak najszybszym czasie przywrócić do stanu pierwotnego teren, na którym jest realizowana inwestycja. Prace porządkowe, brukarskie i drogowe realizowane są na bieżąco. Te roboty pozwalają odtworzyć chodniki, wjazdy i drogi w taki sposób, by mieszkańcy mogli swobodnie z nich korzystać. Wiele jednak robót związanych z odtworzeniami jest uzależnionych od dodatkowych prac prowadzonych przez Urząd Miasta Lędziny i Starostwo Powiatowe. Wiążą się one z zabudową krawężników, budową chodników oraz odwodnieniem. Zakres prac prowadzonych na głównych ciągach komunikacyjnych jest bardzo duży - stąd uciążliwości. Przepraszamy mieszkańców za wszelkie kłopoty związane z objazdami oraz stanem nawierzchni dróg, które nie zostały jeszcze odbudowane. Choć już wykonane odtworzenia nawierzchni asfaltowych pokazują, że stan dróg - po robotach kanalizacyjnych - jest zdecydowanie lepszy pod względem technicznym niż wcześniej. Mieszkańcy są cierpliwi, rozumieją sytuację, za co jesteśmy im wdzięczni. Zresztą rozmawiamy na ten temat - choćby w trakcie spotkań z mieszkańcami.

Do systemu już mogą podłączać się mieszkańcy. Jakie są koszty budowy przyłączy?
Ponieważ koszty podłączenia się do sieci kanalizacyjnej mogłyby w sposób znaczny obciążyć budżety domowe mieszkańców Lędzin, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Partner" pozyskało dofinansowanie do budowy przyłączy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Efektem naszej współpracy z NFOŚiGW było podpisanie pierwszej umowy z funduszem w Warszawie na dofinansowanie 374 przyłączy kanalizacyjnych (wniosek złożono 2 sierpnia 2013 r.). Wartość dofinansowania wynosi ponad 1 mln zł, a łączna długość planowanych do realizacji przyłączy w ramach tej umowy to ok. 6,8 km. W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców programem dofinansowania przyłączy, 9 października został złożony kolejny wniosek do NFOŚiGW. Druga umowa z NFOŚiGW opiewa na kwotę ok. 1,7 mln zł i obejmuje dofinansowanie budowy 632 przyłączy kanalizacyjnych. Długość przyłączy, które będą wybudowane w ramach tej umowy wyniesie ok. 10,7 km. Następnie wniosek został rozszerzony o kolejne 104 przyłącza (kwota ok. 280 tys. zł, długość przyłączy ok. 1,6 km). Łącznie z NFOŚiGW pozyskano ponad 3,1 mln zł na dofinansowanie 1110 przyłączy kanalizacyjnych (długość ok. 19,1 km, wartość przedsięwzięcia netto ok. 7 mln zł). Mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 45 proc. kosztów kwalifikowanych netto z NFOŚiGW. Należy podkreślić, że Urząd Gminy w Lędzinach również podjął uchwałę, na mocy której mieszkańcy będą mogli liczyć na dofinansowanie z gminy w wysokości do 45 proc. kosztów kwalifikowanych brutto.

Właściciele posesji poniosą więc tylko niewielką część kosztów.
Tak, dzięki takim formom dofinansowania, jakie zostały stworzone. Mieszkańcy Lędzin, którzy do końca listopada 2013 r. dopełnili niezbędnych formalności, zawarli stosowną umowę z P.G.K. "Partner" Sp. z o.o. mają zagwarantowane kompleksowe wykonanie przyłącza obejmujące: projekt, budowę wraz z renowacją terenu, podłączenie do sieci, wykonanie inwentaryzacji geodezyjnej i powykonawczej oraz odbiór techniczny przyłącza. Osoby, które już mają podpisaną umowę na odbiór ścieków z firmą "Partner" i nie zalegają z opłatami, zostaną przyłączone do nowej sieci kanalizacyjnej na koszt spółki "Partner". Wszystkie informacje o projekcie można uzyskać w Jednostce Realizującej Projekt zlokalizowanej w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej "Partner" Sp. z o.o. oraz na stronie internetowej www.jrp.pgk-partner.pl Mieszkańcy, którzy mają pytania związane z przyłączeniem się do sieci kanalizacyjnej, mogą również uzyskać niezbędne informacje w siedzibie naszej spółki przy ul. Lędzińskiej 47, tel. (32) 216-61-23.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Agnieszka Zielińska


Jeszcze o projekcie**
Projekt "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Lędziny" obejmuje następujące zadania: wyposażenie oczyszczalni ścieków w Hołdunowie w system zdalnego sterowania i monitoringu współpracujących z oczyszczalnią przepompowni ścieków; modernizację i przebudowę oczyszczalni ścieków "Ziemowit" (dostosowanie jej parametrów do przyjęcia ścieków z całego obszaru Lędzin, oprócz zlewni Hołdunów); budowę kanalizacji sanitarnej o długości około 82 km wraz z niezbędnymi pompowniami ścieków; budowę kanalizacji deszczowej o długości około 23 km; zakup wielofunkcyjnego samochodu specjalistycznego. Do nowej sieci podłączy się 10.070 osób. Wartość prac to około 159.393.434 zł, w tym z Funduszu Spójności - 95.305.660 zł.
(AZ)

Nowoczesny "Ziemowit"
Prace postępują zgodnie z planem i są mocno zaawansowane. Np. dla kontraktu budowa sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej - Hołdunów zaawansowanie poniesionych wydatków wynosi 93,94 proc., a dla kontraktu Goławiec i Górki - 75,54 proc. W ub. roku zakończono kontrakt WI obejmujący modernizację i rozbudowę oczyszczalni "Ziemowit" oraz adaptację oczyszczalni "Hołdunów". "Ziemowit" jest bardzo nowoczesną oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną ze wspomaganiem procesu usuwania fosforu na drodze chemicznej. Oczyszczalnia jest przygotowana do obsługi maksymalnie 18.700 RLM. Jednym z elementów rozbudowy obiektu była gospodarka osadowa, w której zastosowano energooszczędną prasę do odwadniania osadu. Oczyszczalnia posiada też własną pompę ciepła, w której woda technologiczna (oczyszczony ściek) jest wykorzystywana jako źródło ciepła.
(AZ)

OFE zlikwidowane. Masz 5 miesięcy na decyzję

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie