Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Matki Bożej Zielnej. Skąd taka nazwa i o co chodzi?

JOL
Święcenie ziół.
Święcenie ziół. Jolanta Pierończyk
Święto Matki Bożej Zielnej - tak w polskiej tradycji mówi się o Wniebowstąpieniu Najświętszej Maryi Panny. Dlaczego? O tym mówi nam ks. dr Tomasz Wojtal, dyrektor Ośrodka Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi Śląskiej w Brennej

Święto Matki Bożej Zielnej - 15 sierpnia. W kościołach będzie święcenie ziół i kwiatów.

- Jest to najstarsze święto Maryjne. Na Wschodzie obchodzone jest od VI wieku, w Polsce - od dziewiątego. Kłosy zbóż, owoce i kwiaty są symbolem duchowej dojrzałości i pełni łask, jakimi Maryję obdarzył Bóg. Jest o tym mowa w tekście, jaki odczytywany jest podczas błogosławieństwa ziół i kwiatów w dniu 15 sierpnia: "Bukiety kwiatów, roślin zielonych i ziół (...) oznaczają duchową dojrzałość Maryi i bogactwo łask..." W błogosławieństwie chodzi o to, by za wstawiennictwem Maryi te zioła dobrze służyły ludziom i zwierzętom - mówi ks. dr Tomasz Wojtal, dyrektor Ośrodka Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi Śląskiej w Brennej.

Święto Matki Bożej Żielnej w Kongo obchodzone jest jako Matki Boskiej Znakomitej, a w Czechach jako Matki Boskiej Korzennej. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek.

- _Dawniej w ogóle to święto było obchodzone jako Dzień Matki Bożej Dożynkowej. Ludowe przysłowie mówi nawet: "Na Wniebowzięcie pokończone żęcie". A do kościoła przynoszono tego dnia wiązanki roślin i zbóż, a także pierwociny owoców ziemi i pracy ludzi, by podziękować Matce Bożej za pomoc i opiekę nad ludźmi i plonam_i - dodaje ks. dr Tomasz Wojtal.

Do Kalwarii Zebrzydowskiej od 1980 r. pielgrzymują parafianie z Chełmu Śląskiego. W tym roku wyruszyli 12 sierpnia, na miejsce dotarli 13 sierpnia. Część grupy zostaje do odpustu Wniebowzięcia NMP, codziennie uczestnicząc w różnego rodzaju nabożeństwach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto