Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu: Brylantowy jubileusz. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Brylantowy jubileusz LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu
Brylantowy jubileusz LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu Jolanta Pierończyk
LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu ma 75 lat. Brylantowy jubileusz. Pierwszy dzwonek z jubilatce zabrzmiał 1 września 1948 r., czyli 75. urodziny dopiero przed nami, ale obchody jubileuszu już się odbyły. Z rozmachem, z dbałością o szczegóły, jak zwykle w bieruńskim liceum pod dyrekcją Romualda Kubiciela. Wśród gości była absolwentka pierwszego rocznika maturzystów LO w Bieruniu.

Dziękuję za dobrą szkołę życia. Opuściłem ją w 1977 r., kiedy dyrektorem została pani Maria Gwóźdź, a jej następca, Józef Berger, wypuścił potem w świat moje dzieci. Jestem z tego bardzo dumny

- powiedział Bernard Bednorz, starosta bieruńsko-lędziński.

Wybitni absolwenci LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu

Jest on jednym z 7051 absolwentów, którzy w ciągu tych 75 lat zdobyli tu solidne podstawy do dalszego kształcenia. W tym gronie jest dziś wielu profesorów, jak np. Krzysztof Ficek, szef znanego ośrodka ortopedycznego Galen, Hubert Miśka, śpiewak operowy i pedagog Instytutu Sztuk Muzycznych, Wacław Golonka, znakomity organista i wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, Joanna Jagoda, prawnik, czy Helena Synowiec z Instytutu Językoznawstawa UŚ.
Wśród absolwentów bieruńskiego liceum jest też Janusz Niesyto, ambasador tytularny i dyrektor protokołu dyplomatycznego przy ministerstwie sprawa zagranicznych.

Na jubileusz szkoły przybyła Jadwiga Banot-Piszczek, córka pierwszego dyrektora bieruńskiego liceum i przedstawicielka pierwszego rocznika absolwentów tej szkoły (żona dyrektora KWK Ziemowit w trudnych latach 80., Antoniego Piszczka).

Na sali zasiedli emerytowani nauczyciele i dyrektorzy.

Złote odznaki LO Bieruń

Dla najbardziej zasłużonych były złote odznaki LO Bieruń, najwyższe odznaczenie tej szkoły. Otrzymali je: Maria Gwóźdż, dyrektor w latach 1977-1984) i jej następca Józef Berger (poprzednik obecnego dyrektora, Romualda Kubiciela) oraz absolwent Janusz Niestety, wspomniany ambasador, który podarował szkole bogatą kolekcję cennych znaczków pocztowych. Pośmiertnie odznakę przyznano także Janowi Czempasowi, profesorowi Uniwersytetu Ekonomicznego za wielkie zasługi dla szkoły.

Prof. Czempas bardzo tu chciał być. Bardzo nalegał, by zjazd absolwentów odbył się pięć lat temu, na 70-lecie, ale wtedy nie było to możliwe, a początkiem stycznia 2019 r. profesor zmarł

- powiedział dyrektor Romuald Kubiciel przed przekazaniem odznaki żonie profesora, Annie Czempas.

W programie jubileuszowych uroczystości było także ślubowanie klas pierwszych oraz zmiana pocztu sztandarowego.

Historia LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu

Pierwszy dzwonek w LO w Bieruniu (przy ul. Krakowskiej) zabrzmiał 1 września 1948 roku. Była to wtedy 11-klasowa szkoła ogólnokształcąca. Pierwszym dyrektorem został Franciszek Banot, za kadencji którego powstały boisko sportowe, sala gimnastyczna oraz nowe sale lekcyjne.
16 października 1969 r. oddany do użytku nowy budynek szkoły przy ul. Piaskowej (obecnie ul. Licealna 17).
Franciszek Banot kierował bieruńskim liceum 25 lat. Jego następcą - na sześć lat - został Franciszek Kagan, który dobudował boczne skrzydło, gdzie znalazły się kolejne ale lekcyjne i szatnia.
1 września 1977 r. ster szkoły objęła Maria Gwóźdź, która przeprowadziła generalny remont. Za jej kadencji szkoła otrzymała pierwszy sztandar. Po ośmiu latach nastąpiła kolejna zmiana dyrektora. Nowym został Józef Berger, który kierował szkołą przez 21 lat, od 1985 do 2006 r. Pamiątką po jego kadencji jest pierwsza w mieście hala sportowa. Za Józefa Bergera LO w Bieruniu było też pierwszą w województwie śląskim szkołą, która miała pracownię komputerową.

15 grudnia 2006 roku dyrektorem został Romuald Kubiciel, który w 2022 roku uhonorowany został tytułem Profesora Oświaty nadawanym przez Ministra Edukacji i Nauki. Tytuł ten jest przyznawany nauczycielom wyróżniającym się poprzez swoje osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze. Samo LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu otrzymało w 2022 r. tytuł „Zasłużony dla miasta Bierunia”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu: Brylantowy jubileusz. Zobaczcie zdjęcia - Tychy Nasze Miasto

Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto