"Postaw na słońce" to ogólnopolski projekt badawczy o charakterze konkursowym. Po I etapie Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach znalazł się na 6. miejscu wśród 49 szkół ponadpodstawowych w Polsce.
W II etapie trzeba było przeprowadzić szacunkowy audyt energetyczny. Uczniowie ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach pod kierunkiem nauczycielki fizyki, Barbary Zegrodnik, przeprowadzili go w trzech budynkach mieszkalnych i swojej własnej szkole.
Postaw na słońce. Ile dwutlenku węgla emituje ZS 1 im. Gustawa Morcinka?
Wyniki tego badania były zaskakujące, gdyż pokazały, że produkcja energii, jaką zużywa ZS 1 im. Gustawa Morcinka w ciągu roku, wiąże się z emisją aż 81 ton dwutlenku węgla do atmosfery. Uczniowie obliczyli, że taką ilość dwutlenku węgla mogłoby skompensować 1517 dębów w ciągu 30 lat, pod warunkiem, że wszystkie te dęby na stracie miałyby 30 lat
- mówi Barbara Zegrodnik.
Kolejnym zadaniem był dobór odpowiedniego systemu fotowoltaicznego dla każdego budynku i obliczenie kosztów jego instalacji. Obliczenia uczniowie przeprowadzili przy pomocy kalkulatora udostępnionego przez organizatora konkursu.
- Koszt instalacji systemu fotowoltaicznego dla naszej szkoły wyniósłby ok. 300 tys. zł. Taki system nie tylko zredukowałby emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ale i zmniejszyłby rachunki - o 11 tys. zł rocznie - mówi Barbara Zegrodnik.
Śląskie. Przywracamy błękit
Ostatnim zadaniem uczestników konkursu była promocja odnawialnych źródeł energii. Uczniowie ZS 1 zorganizowali sesję naukową dla 180 kolegów ze swojej szkoły. Wzięła w niej udział również Katarzyna Bielich, ekodoradce w UM Tychy, która przedstawiła młodzieży działania urzędu miasta w ramach programu „Śląskie. Przywracamy błękit” (największy w Europie projekt ochrony powietrza obejmujący całe województwo śląskie). Uczniowie poznali również możliwości otrzymania dofinansowania do własnych instalacji fotowoltaicznych.
Równolegle z sesją odbywającą się w auli uczestnicy projektu „Postaw na słońce” prowadzili dyskusje w szkolnej kawiarence i w czytelni.
Postaw na słońce. Dyskusja metodą World Cafe
- Przy stolikach, w kawiarnianej atmosferze dyskutowali według zasad metody World Cafe nad zaletami i wadami odnawialnych źródeł energii, rozmawiali o możliwości wytwarzania energii we własnym domu na swój własny użytek w mikroinstalacjach fotowoltaicznych, uzasadniali tezę, że obecnie OZE to nie wybór lecz konieczność - opowiada Barbara Zegrodnik.
W ten sposób uczniowie ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach włączyli się w prace Urzędu Miasta Tychy na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat konieczności i możliwości transformacji energetycznej, polegającej na przechodzeniu od paliw kopalnych do odnawialnych źródeł energii
- podkreśla Barbara Zegrodnik.
Projekt "Postaw na słońce". Organizator i patroni
Ogólnopolski projekt badawczy „Postaw na słońce” jest konkursem organizowanym przez Fundację Bank Ochrony Środowiska, a patronat nad konkursem sprawują Ministerstwo Środowiska i Klimatu oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Trwał przez cały rok. Do 24 maja uczestnicy mają przedstawić raport końcowy swoich badań i przedsięwzięć.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?