ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach. Projekt "Postaw na słońce". Ile dwutlenku węgla produkuje szkoła?

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach: Postaw na słońce. World Cafe na temat projektu
ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach: Postaw na słońce. World Cafe na temat projektu Mat. prasowy
ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach włączył się w ogólnopolski projekt badawczy "Postaw na słońce". Pod kierunkiem nauczycielki fizyki, Barbary Zegrodnik uczniowie przeprowadzili szacunkowy audyt energetyczny w trzech domach jednorodzinnych oraz w swojej szkole. Jakie wyniki? Jak poprawić sytuację?

"Postaw na słońce" to ogólnopolski projekt badawczy o charakterze konkursowym. Po I etapie Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach znalazł się na 6. miejscu wśród 49 szkół ponadpodstawowych w Polsce.

W II etapie trzeba było przeprowadzić szacunkowy audyt energetyczny. Uczniowie ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach pod kierunkiem nauczycielki fizyki, Barbary Zegrodnik, przeprowadzili go w trzech budynkach mieszkalnych i swojej własnej szkole.

Postaw na słońce. Ile dwutlenku węgla emituje ZS 1 im. Gustawa Morcinka?

Wyniki tego badania były zaskakujące, gdyż pokazały, że produkcja energii, jaką zużywa ZS 1 im. Gustawa Morcinka w ciągu roku, wiąże się z emisją aż 81 ton dwutlenku węgla do atmosfery. Uczniowie obliczyli, że taką ilość dwutlenku węgla mogłoby skompensować 1517 dębów w ciągu 30 lat, pod warunkiem, że wszystkie te dęby na stracie miałyby 30 lat

- mówi Barbara Zegrodnik.

Kolejnym zadaniem był dobór odpowiedniego systemu fotowoltaicznego dla każdego budynku i obliczenie kosztów jego instalacji. Obliczenia uczniowie przeprowadzili przy pomocy kalkulatora udostępnionego przez organizatora konkursu.
- Koszt instalacji systemu fotowoltaicznego dla naszej szkoły wyniósłby ok. 300 tys. zł. Taki system nie tylko zredukowałby emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ale i zmniejszyłby rachunki - o 11 tys. zł rocznie - mówi Barbara Zegrodnik.

Śląskie. Przywracamy błękit

Ostatnim zadaniem uczestników konkursu była promocja odnawialnych źródeł energii. Uczniowie ZS 1 zorganizowali sesję naukową dla 180 kolegów ze swojej szkoły. Wzięła w niej udział również Katarzyna Bielich, ekodoradce w UM Tychy, która przedstawiła młodzieży działania urzędu miasta w ramach programu „Śląskie. Przywracamy błękit” (największy w Europie projekt ochrony powietrza obejmujący całe województwo śląskie). Uczniowie poznali również możliwości otrzymania dofinansowania do własnych instalacji fotowoltaicznych.

Równolegle z sesją odbywającą się w auli uczestnicy projektu „Postaw na słońce” prowadzili dyskusje w szkolnej kawiarence i w czytelni.

Postaw na słońce. Dyskusja metodą World Cafe

- Przy stolikach, w kawiarnianej atmosferze dyskutowali według zasad metody World Cafe nad zaletami i wadami odnawialnych źródeł energii, rozmawiali o możliwości wytwarzania energii we własnym domu na swój własny użytek w mikroinstalacjach fotowoltaicznych, uzasadniali tezę, że obecnie OZE to nie wybór lecz konieczność - opowiada Barbara Zegrodnik.

W ten sposób uczniowie ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach włączyli się w prace Urzędu Miasta Tychy na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat konieczności i możliwości transformacji energetycznej, polegającej na przechodzeniu od paliw kopalnych do odnawialnych źródeł energii

- podkreśla Barbara Zegrodnik.

Projekt "Postaw na słońce". Organizator i patroni

Ogólnopolski projekt badawczy „Postaw na słońce” jest konkursem organizowanym przez Fundację Bank Ochrony Środowiska, a patronat nad konkursem sprawują Ministerstwo Środowiska i Klimatu oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Trwał przez cały rok. Do 24 maja uczestnicy mają przedstawić raport końcowy swoich badań i przedsięwzięć.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie