Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kinoteatr Jutrzenka w Bieruniu: Wernisaż i prelekcja

Bogusław Żogała
17 marca br. Bieruński Ośrodek Kultury zaprosił do kinoteatru "Jutrzenka" na wernisaż wystawy pokonkursowej "Kościoły i kapliczki w naszym powiecie", połączonej z rozdaniem nagród laureatom.

Spośród 194 prac nadesłanych przez uczniów szkół Powiatu Bieruńsko - Lędzińskiego, jury zebrane 10 marca, w składzie Zofia Łabuś, Magdalena Klyta i Beata Plewniok nagrodziło i wyróżniło rysunki w 3 kategoriach. Kategorię klas od I do III zdominowali bieruńscy uczniowie, i tak najlepszą pracę dostarczyła Dominika Czysz (SP 1), następnie Kamil Nyga (SP 1) i Nadia Myśliwiec (SP 3). W gronie wyróżnionych znaleźli się Bartosz Godzik (SP 1), Mateusz Mucha (SP 3) i Oskar Batycki (SP 1). W kategorii klas od IV do VI pierwszą nagrodę zdobyły Amelia Rzepka i Zuzanna Sosna z SP w Bojszowach, drugą Weronika Piwada z SP 3 w Bieruniu a trzecią Adrian Górnik z lędzińskiej SP 3.

Do tego grona dołączyło pięciu wyróżnionych, Martyna Kucz (SP Świerczyniec), Karolina Feren (SP 3 Lędziny), oraz uczniowie bieruńskiej SP 1, Natalia Młocek, Hubert Zyga i Jakub Józefczyk. Wśród gimnazjalistów najwyżej jury oceniło pracę Patrycji Stolorz z Chełma Śląskiego. Druga nagroda powędrowała
do Edyty Sontag z G 2 w Bieruniu, a trzecia do Martyny Wojtowicz, również chełmskiej gimnazjalistki, wyróżniono zaś Zofię Bączek i Małgorzatę Durok z gimnazjum w Bojszowach, oraz Klaudię Jaromin z Chełma Śląskiego.
Nagrody wręczali dyrektor BOK - u Zofia Łabuś i lędziński księgarz Jan Kasprzyk z firmy "Kacper".

Wernisażowi towarzyszyła kapitalna prelekcja laureata nagrody Clemens Pro Cultura 2012, Romualda Kubiciela, dyrektora bieruńskiego LO. Prelegent w swoim wykładzie pt. "Kościoły i kapliczki w Powiecie Bieruńsko - Lędzińskim w kontekście symboliki herbu powiatu, czyli skąd się wzięły krzyże w herbie naszego powiatu" skupił się na najważniejszych obiektach sakralnych w gminach powiatu, a zwłaszcza na tych, które widnieją na herbach Imielina, Lędzin czy Bojszów.

Jako heraldyk, badacz dziejów Śląska i popularyzator historii lokalnej, przy pomocy prezentacji multimedialnej i części swego księgozbioru, fachowo przybliżył najważniejsze fakty z dziejów poszczególnych kościołów i kaplic, których w dwóch dekanatach znajdujących się w administracyjnych granicach powiatu jest aż 37. Także zinwentaryzowanej tzw. małej architektury sakralnej jest w powiecie ponad 70.

Na tle tych wszystkich obiektów, ze świeżym sanktuarium św. Walentego w Bieruniu włącznie, podkreślał znaczenie kościoła św. Klemensa w Lędzinach, traktowanego na tych ziemiach jako "kościół - matka", mimo, że z wyobrażeniem jego wizerunku według prof. Wiktora Zina nie wszyscy muszą się zgadzać. Spore wrażenie na zebranych zrobiło bogactwo materiałów historycznych zgromadzonych przez Romualda Kubiciela, m. in. unikatowa mapa ziemi pszczyńskiej Andreasa Hindenberga z 1636 roku, czy też dokumenty zdobyte w Archiwum Metropolitalnym w Krakowie.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto