Rowerowe zawody MTB 2015 w Bieruniu. Wyniki

Magdalena Kutynia
Bieruń po raz kolejny był organizatorem zawodów w kolarstwie górskim - MTB. Jak wypadli zawodnicy powiatu bieruńsko - lędzińskiego?

W sobotę, 29 sierpnia w odbył się V Bieruński Puchar MTB 2015. Impreza do tej pory odbywała się pod nazwą Bieruński Bike Maraton. W tym roku nazwa została zmieniona. Puchar MTB to największa rowerowa impreza powiatu bieruńsko – lędzińskiego. Jej organizatorem jest Towarzystwo Turystyki Aktywnej w Bieruniu.
W zawodach udział wzięło ponad 170 zawodników z wielu miast, min: z Bierunia, Lędzin, Imielina, Chełmu Śląskiego i Bojszów, ale także z Tychów, Katowic, Częstochowy, Mikołowa, Dąbrowy Górniczej, Myszkowa, Czechowic Dziedzic, Oświęcimia, Gliwic, Piekar Śląskich, Sosnowca, Zabrza, Zakopanego i wielu innych. Zmagania rowerzystów odbyły się na dwóch trasach: turystycznej i MTB. Start i meta oby wyścigów znajdowały się na stadionie Unii Bieruń Stary.
Pierwsza z tras to tzw. trasa turystyczna -17 kilometrowa pętla, którą przejechać trzeba było po asfalcie urozmaiconym odcinkiem leśnej drogi na Chełmeczkach i fragmentem polnej drogi wzdłuż Grobli. Tutaj w kategorii Open wyścig wygrał Michał Grzebinoga z Brzeszcz wynikiem 0:32.12. Miejsce drugie zajął Szymon Chromik z Czechowic Dziedzic, który uzyskał wynik 0:32.17. Na trzecim miejscu uplasował się Łukasz Jaworski z Wysokiej, który trasę przejechał w czasie 0:32.44. Najszybszymi Bierunianinami okazali się być: Adam Sosna, który uplasował się na 6 pozycji, uzyskując czas 0:34.07 oraz Paweł Porwid, który zajął miejsce 9, uzyskując czas 0:35.24
W śród kobiet najlepsza w wyścigu była Monika Grzebinoga z Brzeszcz, która trasę turystyczną przejechała w czasie 0:35.12. Miejsce drugie w kategorii Open kobiet zajęła Ilona Cierpiał z Rajska. Jej czas to: 0:37.56. Miejsce trzecie zajęła Edyta Mieszczak z Częstochowy uzyskując czas 0:38.46. Najszybszą kobietą z powiatu bieruńsko – lędzińskiego na trasie turystycznej okazała się być lędzinianka Beata Krenzel, która zajęła piąte miejsce uzyskując wynik 0:44.10.
Druga trasa zaadresowana była dla profesjonalnych zawodników MTB. Była to 34 kilometrowa skomplikowana droga obejmująca piaszczysty objazd Łysiny, przeprawę przez polne miedze Klimontu w Lędzinach, oraz przejazd po Wopience, byłym poligonie wojsk rakietowych. Na tym zmagań kolarzy nie koniec. Dalsza część trasy obejmowała przeprawę przez wąską ukorzenioną ścieżkę bieruńskiej Grobli oraz przejazd przez piaszczyste, leśne dukty Chełmeczek. Wyścig kończył się przejazdem wałami wzdłuż Gostynki.
Najszybszym zawodnikiem tego piekielnie ciężkiego wyścigu był Adam Dziuk z Myszkowa, który uzyskał wynik 01:09.46. Drugie miejsce w kategorii Open zajął Maciej Ścierski z Tychów, który uzyskał czas 01:10.07. na trzeciej pozycji uplasował się Paweł Mieszczak z Dąbrowy Górniczej, który przejechał trasę w czasie 01:10.21. Najszybszym bierunianinem na tej trasie okazał się być Paweł Witkoś, który zajął miejsce 11 uzyskując wynik 01:12.05.
Wśród kobiet wyścig zwyciężyła lędzinianka- Aneta Lamik, która przejechała trasę MTB w czasie 01:19.11. Drugie miejsce zajęła Natalia Kołodziej z Mikołowa, która uzyskała wynik 01:21.23. Na trzecim miejscu w kategorii Open kobiet uplasowała się Anna Wajzer z Zawiercia, która uzyskała czas 01:27.42.