Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedz je, by dożyć 100 lat! To danie z cudownym składnikiem je najstarsza rodzina na Sardynii. Oto przepis na długowieczność

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ta rodzina z Sardynii pobiła rekord długowieczności, trafiając do Księgi Guinnessa. Jej członkowie jedzą codziennie tradycyjne danie, które zawiera bardzo ważny składnik diety. Właśnie ten rodzaj produktów pomaga dożyć w dobrym zdrowiu 100 lat i więcej, bo najstarsze z włoskiego rodzeństwa ma teraz 109 lat. Zobacz, co jedzą stulatkowie i przekonaj się, jakie to smaczne. Sprawdź przepis na łatwe i niedrogie danie obiadowe.

Spis treści

Sposób na długowieczność z Niebieskiej Strefy

Co wpływa na długowieczność? Chociaż ważne są też kwestie genetyczne, stulatkowie z Ikarii, Sardynii, Okinawy, Loma Linda i Półwyspu Nicoya na Kostaryce mają podobne nawyki związane z dietą i stylem życia. To tzw. Niebieskie Strefy, które opisał w swoich książkach Dan Buettner, dziennikarz. Stworzony przez niego termin to określenie regionów, gdzie ludzie żyją najdłużej, osiągając 100 lat i więcej.

Seniorka kończy posiłek w restauracji i ociera usta serwetką
Tej zupy długowieczności warto spróbować z okazji Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych, który wypada 10 lutego. PixelCatchers/Getty Images

Jedną z Niebieskich Stref jest włoska wyspa, gdzie we wsi Perdasdefogu w górzystej prowincji Nuoro żyje rodzina Melis. W 2012 roku pobiła swoją długowiecznością rekord Guinnessa. Składa się z dziewięciu braci i sióstr w łącznym wieku aż 861 lat. Oznacza to, że średni wiek jej członków to aż 95 lat!

Najstarsza osoba z klanu Consolata Melis, która odeszła w 2015 roku, dożyła 108 lat. Obecnie najstarsze z rodzeństwa ma 109 lat. Dla przypomnienia najstarszą osobą na świecie była Francuzka Jeanne Calment (1875-1997), która żyła aż 122 lata i 164 dni. Była więc superstulatką, bo tak określa się osoby w wieku powyżej 110 lat.

W wieku 105 lat Consolata zdradziła w „The Guardian” swój sposób na długowieczność. Przypisała ją codziennej zupie, którą zawsze jadała wraz ze swoją rodziną.

Co jedzą stulatkowie? Po te nasiona sięgają codziennie

Dla większości osób pomysł jedzenia tej samej zupa każdego dnia może nie być kuszący. A co, jeśli miałaby zapewnić długowieczność, a przy okazji jest pyszna, sycąca i niedroga? W przypadku rodziny Melis to jarzynowa jedzona na lunch, czyli w polskich realiach obiad spożywany wczesnym popołudniem.

Czytaj też: Długowieczność to trend wellness na 2024 r. Jak będziemy o nią dbać?

Głównym daniem posiłku jest minestrone z nasionami roślin strączkowych. Zupa ma gęstą konsystencję i zawiera różnorodne sezonowe warzywa. Do tego może być pajda chleba na zakwasie, choć zestaw się zmienia. Zwieńczeniem jest mały kieliszek czerwonego wina – nie więcej niż 60-90 ml.

W potrawie występują aż trzy rodzaje strączków, które gotuje się od podstaw, mocząc na początku suche nasiona. Oprócz cieciorki mogą to być dwa rodzaje fasoli, choć można używać też innych.

Nasiona roślin strączkowych to najlepsze źródło roślinnego białka, ale także skarbnica błonnika, witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i innych fitozwiązków, które wspierają zdrowie serca, ale też całego organizmu – to zasługa działania wspierającego mikroflorę jelit. Włączenie nasion roślin strączkowych do diety pomaga zwiększyć jej potencjał przeciwzapalny, a co za tym idzie – ochronę przed rozwojem współczesnych chorób.

Przepis na zupę długowieczności rodziny Melis

Składniki zupy długowieczności i jej przygotowanie możemy poznać na stronach internetowych Dan Buettner. To oryginalny przepis, który otrzymał na spotkaniu ze słynną rodziną Melis.

– Minestrone to zwyczajnie zupa z dostępnych w ogrodzie warzyw, fasoli i zbóż, zazwyczaj w postaci makaronu – wyjaśnia Dan. – To połączenie daje pyszny jednogarnkowy posiłek, który jest bogaty w białko, a co najważniejsze – stanowi „potpourri” związków błonnikowych i paliwo dla twojego mikrobiomu [jelitowego].

Przepis na minestrone rodziny Melis:

  • Składniki:
  • 150 g suchej cieciorki,
  • 150 g suchej białej fasoli,
  • 150 g suchej fasoli pinto albo czerwonej,
  • 1 i 1/2 szkl. ziemniaków w kostkach
  • 6-8 szkl. wody lub bulionu warzywnego,
  • 1 średnia cebula,
  • 5 łodyg selera naciowego,
  • 5 marchewek,
  • 8 ząbków czosnku,
  • 1 listek laurowy,
  • 1 łyżeczka oregano,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • 1 łyżeczka czerwonego lub czarnego pieprzu,
  • 5 pomidorów, najlepiej rzymskich, ew. puszka 400 g siekanych,
  • sól do smaku.

Przygotowanie:

  1. Namocz przez noc nasiona strączkowe w jednym garnku dużej ilości wody.
  2. Posiekaj cebulę, selera, marchewkę i czosnek.
  3. Rozgrzej oliwę w dużym garnku o grubym dnie i podsmaż warzywa na średnim gazie, aż cebula stanie się szklista.
  4. Dodaj osączoną fasolę, posiekane pomidory, ziemniaki, oregano i liść laurowy, po czym gotuj, aż fasola będzie miękka, w razie potrzeby uzupełniając wodę i doprawiając do smaku solą.

Zupę warto podać z dodatkową świeżą zieleniną, np. posiekaną natką pietruszki. Można też zmienić składniki zupy na takie, które ma się w lodówce i kuchennych szafkach. Dan Buettner poleca warzywa takie jak kapusta, cukinia, fasolka szparagowa, kalafior czy brokuł.

Jeżeli nie masz czasu na namoczenie suchych nasiona strączkowych, możesz użyć gotowych. Warto jednak wybrać fasolkę czy cieciorkę ze słoika, a nie puszkowaną. Wnętrza aluminiowych opakowań są wyściełane tworzywem sztucznym, z którego przenikają do jedzenia szkodliwe związki jak BPA (bisfenol A).

Co zawiera dieta Niebieskich Stref?

Sposób odżywiania się stulatków w Niebieskich Strefach ma wspólne cechy. Badając je, Dan Buettner stworzył listę najważniejszych zasad ich diety.

Wskazówki żywieniowe na diecie długowieczności nie są skomplikowane:

  1. Jedz głównie rośliny.
  2. Zjadaj min. 1/2 szklanki ugotowanych nasion strączkowych dziennie.
  3. Mięso dawkuj oszczędnie.
  4. Uwzględnij trzy małe porcje ryby w tygodniu.
  5. Ogranicz nabiał – wciąż możesz jeść nieco jogurtu i sera.
  6. Pozwalaj sobie na nie więcej niż 3 jajka w tygodniu.
  7. Na przekąskę wybieraj orzechy.
  8. Słodkie przekąski zostaw na specjalne okazje.
  9. Trzymaj się z daleka od przemysłowego chleba, wybierz pełnoziarnisty, żytni i/lub zakwasie.
  10. Bazuj na naturalnych produktach zamiast tych przetworzonych.
  11. Pij dużo wody, a do posiłku sięgaj z umiarem po czerwone wino.
Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jedz je, by dożyć 100 lat! To danie z cudownym składnikiem je najstarsza rodzina na Sardynii. Oto przepis na długowieczność - Strona Zdrowia

Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto