Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum w Imielinie buduje korty do squasha. Będzie to nowoczesny kompleks sportowy

Redakcja
Już w październiku, w Imielinie, w Gimnazjum im. Powstańców Śląskich otwarte zostana korty do gry w squasha oraz nowoczesna sala fitness.

W połowie października, w Imielinie uruchomione zostaną korty do gry w squosha. Inwestycja realizowana jest na terenie gimnazjum im. Powstańców Śląskich, w dawnej sali gimnastycznej. - Od kiedy na terenie szkoły działa nowoczesna hala widowiskowo - sportowa, pomieszczenie starej sali gimnastycznej było niewykorzystane. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw wyzwaniom XXI wieku, dokonać pewnej rewolucji i wykorzystać ten obiekt do budowy czegoś naprawdę ciekawego– mówi Anna Kubica, dyrektorka imielińskiego gimnazjum – Żeby młodzież chciała się ruszać i chciała uprawiać regularnie sport, trzeba jej pokazać nowe możliwości i stworzyć bardzo dobre warunki – dodaje.
Sala gimnastyczna podzielona została na dwie części. W pierwszej części powstanie sala fitness, która może być też zaadaptowana na siłownię, a w drugiej części sali powstają dwa nowoczesne korty squoshowe.- Mimo, że remont nie był przeprowadzony od podstaw bo sala funkcjonowała już wcześniej, to jednak wykonaliśmy tu całą masę gruntownych prac – oznajmia Mirosław Komarnicki, inspektor nadzoru inwestycyjnego w referacie Gospodarki Komunalnej UM w Imielinie – Wymiana tynków, podłóg, stolarka, opłytkowanie, armatura, instalacja wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania nadmuchowego oraz tzw. biały montaż, czyli modernizacja łazienek – wylicza.
Koszt budowy całego kompleksu, wraz z remontem szatni i modernizacją łazienek to 530 tys. zł. Budowa zaczęła się 15 lipca. - Wywieźliśmy stąd już 5 wielkich kontenerów gruzu – opowiada Wiesław Kątny, kierownik budowy – Robota postępuje w dobrym tempie. Jeden kort jest już prawie gotowy. Drugi jest na etapie kładzenia parkietu – opowiada. Inwestycję realizuje firma Setprim, która specjalizuje się w budowaniu boisk do gry w squosha. - Niewiele w Polsce jest firm, które potrafią profesjonalnie robić korty – mówi Kątny – Tajników zdradzić nie mogę, ale wyznam, że wiele firm budowlanych poległo na tym polu bo taki obiekt powinien spełniać całą masę kryteriów – opowiada. Parkiet do tej dyscypliny sportu wykonany musi być na posadowieniach gumowych. Ilość użytej gumy wyliczana jest według średniej wagi gracza. Chodzi o to by podłoga była odpowiednio amortyzowana, nie szkodziła stawom i zapewniała dobry komfort gry. Wierzchnia warstwa parkietu pokrywana jest spacjalnym woskowana poto, by stanowiła powierzchnię antypośligową. Drugą ważna kwestią przy budowie kortu są specjalne ściany, które muszę dobrze przyjmować piłkę i jednocześnie nie robić hałasu – Jako ciekawostkę zdradzę, że do wygłuszenia ścian używa się piasku - mówi Wiesław Kętny. Do budowy jednego kortu wykorzystane musi być około1,5 tony piachu, który lokowany jest między płytami kilkuwartwowej ścianki. Tylną ściankę stanowi szyba, która z jednej strony, będąc przeźroczystą umożliwia oglądanie meczu, a z drugiej strony, jako czwarta ściana, jest elementem boiska. Jest to szkło hartowane o grubości 12 mm, bardzo trwałe. Posiada samodomykające się bezpieczne drzwi. Szyby nie rozbije nawet uderzenie rakietą. - To co jest jednak przy tworzeniu takiego boiska najistotniejsze, to jego metraż – zdradza kierownik budowy – Dla zawodowego gracza ważne jest każde pół centymetra powierzchni. Uderzenia są tak wyliczone by piłka trafiła w dany milimetr kwadratowy ściany lub podłogi. Są specjalne sposoby na tworzenie tak wymiarowego boiska, ale ujawnić ich nie mogę. Podkreślam jednak, że te dwa korty będą spełniać wszystkie wymogi Międzynarodowej Federacji Squosha – dodaje.
W godzinach lekcyjnych korty i sala fitness służyć będą uczniom w ramach lekcji WF-u. - Logistycznie będzie to bardzo praktycznie rozwiązane – mówi Mirosław Komarnicki – Czterech uczniów będzie grać w squosha, pozostali będą mieć zajęcia sportowe w drugiej części sali. Nauczyciel będzie miał wszystkich na oku – dodaje. W nowym roku szkolnym, w I klasie Gimnazjum im. Powstańców Śląskich naukę rozpocznie Julia Patałąg, mistrzyni Polski juniorów w squoshu. - Ta młoda imielinianka zapaliła znicz na otwarciu naszej hali sportowo - widowiskowej w październiku zeszłego roku – opowiada Anna Kubica – To ona zainspirowała nas do tego by stworzyć młodzieży możliwość rozwoju w tej właśnie, tak modnej ostatnio, dyscyplinie sportu. Mam nadzieję, że uczennica ta będzie motorem dla pozostałych gimnazjalistów do większego zainteresowania się squoshem – dodaje.
Po południu kortami dysponować będzie MOSiR. - Podejrzewam, że obiekt czynny będzie do bardzo późnych godzin wieczornych – mówi dyrektorka gimnazjum– Będą to pierwsze korty do squosha w całym powiecie, więc przypuszczamy, że zainteresują się nimi nie tylko mieszkańcy Imielina, ale też sąsiednich gmin. Nie wykluczamy, że przyjeżdżać do nas będą sympatycy tej formy rekreacji z całego Śląska. Będzie to bowiem kompleks sportowy na najwyższym poziomie – dodaje.
W październiku zeszłego roku w Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Imielinie uruchomiona została nowoczesna hala sportowo – widowiskowa, która spełnia standardy techniczne i organizacyjne federacji sportowych. W godzinach lekcyjnych kompleks służy młodzieży szkolnej, a wieczorami i w weekendy dysponuje nim MOSiR. – Nasze wielofunkcyjne boisko jest rozchwytywane – mówi dyrektorka szkoły – Wynajmują je nie tylko imielinianie, ale także mieszkańcy innych miast. Jesteśmy przekonani, że podobnie stanie się z kortami do squosha. – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto