Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niskie stany rzek w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Czym to grozi?

Magdalena Kutynia
Rzeka Gostyń w Bojszowach i rzeka Wisła w Bieruniu Nowym mają bardzo niskie stany? Dlaczego tak się dzieje i czym to grozi?

Stan wody w rzekach powiatu bieruńsko – lędzińskiego bardzo się obniżył w minionych miesiącach. Nie jest to w tej chwili stan alarmowy, ale jest to od kilka lat niespotykanie niski poziom wód w rzekach. – Tendencja ta dotyczy wszystkich polskich rzek i jest widoczna już od jakiegoś czasu – mówi Marek Sygut, kierownik biura terenowego Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych - W to lato wody w rzekach jest jednak wyjątkowo mało – oznajmia.
Długotrwała susza z jaką zmagaliśmy się w lipcu i sierpniu tego roku doprowadziła do wyschnięcia części wody w rzekach. Dotyczy to zarówno Wisły, która przepływa przez Bieruń Nowy, jak i Gostyni, która przepływa przez Bojszowy.
Jak informuje Instytut Meteorologi I Gospodarki Wodnej, możemy już mówić o niżówce hydrologicznej, czyli o okresie występowania niskich stanów wody i przepływów wywołanych ograniczonym zasilaniem koryta w oparciu o umownie przyjęty przepływ graniczny. Taką sytuacje obserwujemy od kilku tygodni.
– Powody dla których odnotowujemy strefy niskich stanów rzek są trzy: wysokie temperatury, brak opadów i niewielka ilość śniegu w porze zimowej. W zeszłą zimę napadało bardzo mało śniegu, więc nie odbudował się zasób wód podziemnych – wyjaśnia Anna Śmiech, kierownik Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie – Niskie stany wody w rzekach oraz obniżenie poziomu wód gruntowych mogą nieść za sobą liczne konsekwencje - dodaje. Jedną z nich jest zaburzenie życia biologicznego w rzekach. Mogą też wystąpić braki w zasilaniu elektrowni w wodę. Natomiast obniżenie poziomu wód gruntowych doprowadzić może do braku wody w studniach.
Od kilku dni obserwujemy na Śląsku zmianę pogody. Temperatura powietrza znacznie się obniżyła, mamy też do czynienia z opadami deszczu. Czy wpłynie to na poprawę sytuacji w naszych rzekach?
- Takie opady jak te w ostatnich dniach tylko chwilowo podnoszą poziom rzek. Zaletą tego jest jednak to, że roślinność zostaje trochę zasilona.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto