Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXV Dni Skupienia w Częstochowie z ks. Piotrem Kontnym

Jolanta Pierończyk
XXV Dni Skupienia w Częstochowie dla parafian bł. Karoliny w Tychach pod kierunkiem byłego wikarego, ks. Piotra Kontnego
XXV Dni Skupienia w Częstochowie dla parafian bł. Karoliny w Tychach pod kierunkiem byłego wikarego, ks. Piotra Kontnego Jolanta Pierończyk
XXV Dni Skupienia w Częstochowie (1-2 kwietnia) dla parafii bł. Karoliny w Tychach poprowadził jej były wikary, ks. Piotr Kontny, obecnie kształcący się w Rzymie na rzecznika Kościoła. Temat, jaki zaproponował na te jubileuszowe, XXV Dni Skupienia w Częstochowie, to: "Kryzys szansą na wzrost".

Kryzys to czas… błogosławiony, bo to czas, w którym mamy szansę odkryć prawdę o sobie, tę część niepoznaną. To bardzo ważny czas dla rozwoju duchowego. Brak kryzysu to zastój duchowy i moralny

– powiedział ks. Piotr Kontny podczas XXV Dni Skupienia w Częstochowie.

Ks. Piotr Kontny to były wikary parafii bł. Karoliny, który obecnie studiuje w Rzymie, kształcąc się na rzecznika Kościoła. Tematem tych jubileuszowych, XXV Dni Skupienia był „Kryzys szansą na wzrost”. Padło wiele ważnych słów.

XXV Dni Skupienia w Częstochowie z ks Piotrem Kontnym: "Kryzys szansą na wzrost"

- Kryzys pokazuje nasze limity. Uczy pokory. To ważna rzecz. Bo tylko pokora zabezpiecza nas przed piekłem. Natomiast tylko pycha blokuje nam dostęp do nieba – mówił.

Nie radził z kryzysem walczyć. Zachęcał raczej do poznania go i oswojenia, a nade wszystko do niepozostawania z nim w samotności.

- _Nie zachowuj bólu w sobie, idź i podziel się nim, będziesz lżejsz_y – powiedział.

Cierpienie przyrównał do… perły. Bo perła zaczyna się tworzyć w miejscu zranienia mięczaka ciałem obcym, a tym samym w miejscu jego cierpienia. A skoro z cierpienia mięczaka powstaje coś tak cennego jak perła, to i my powinniśmy dać sobie szansę, by cierpienie spowodowało w nas jakieś korzystne zmiany.

Cierpienie wyważa drzwi i pokazuje nam nowy, inny świat, cierpienie hartuje

– mówił ks. Piotr Kontny, dodając, że żeby powstał japoński miecz katana, który przebija nawet pancerz, hartuje się go, władając raz do ognia, raz do zimnej wody.- Za cierpieniem jest nadzieja, jest światło. Cierpienie jako narzędzie wzrostu potrzebne jest każdemu.

Rekolekcjonista mówił też o poznawczym działaniu emocji.

- Są radosne lub bolesne, ale zawsze pozytywne, bo dają nam pewną informację o nas samych – podkreślił.- A do tego jeszcze motywują nas do działania.

Mówił o znaczeniu ciszy. – Cisza daje szansę usłyszeć coś, co milknie w hałasie – dowiedzieli się uczestnicy XXV Dni Skupienia w Częstochowie.

- Nie bójcie się ciszy i chwili samotności. Tam czeka Bóg – powiedział ks. Piotr Kontny na zakończenie tych XXV Dni Skupienia w Częstochowie, jakie parafia bł. Karoliny w Tychach organizuje dla swoich parafian.

Podczas tych XXV Dni Skupienia w Częstochowie z piosenką nie tylko religijną wystąpiła siostra ks. Piotra, Dominika Kontny, wraz ze swoim mężem, Krzysztofem Kierpcem, którzy weszli do kaplicy schowani za... pisankę wielkanocną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto