Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejka po węgiel na Ziemowit ma już 2 km

Karol Świerkot
Ponad 2 km ma już kolejka po węgiel na Ziemowit. Samochody ustawiają się już na wysokości przychodni, a to nie wszystko, bo pełny jest też parking przy ul. Pokoju. Kierowcy skarżą się, że kopalnia każe im czekać

Kolejka po węgiel na Ziemowit ma już 2 km

Nie mają bieżącej wody ani gdzie się załatwić, rekordziści w kolejce po węgiel na Ziemowit czekają już 100 godzin. W upale, w deszczu. Jedzą konserwy zakupione w pobliskim sklepie. Ich samochody dodatkowo utrudniają życie zwykłym kierowcom, blokując jeden pas drogi. Kierowcy tirów przyjechali często z drugiego końca Polski.

- Stoję już 24 godziny - mówi kierowca ciężarówki w oczekiwaniu na węgiel - a wiem, że dziś jeszcze nie załatwię sprawy - dodaje. Jego samochód stoi w połowie kolejki. - Ci przy bramie stoją już ponad 100 godzin.

Kierowcy twierdzą, że są wprowadzani w błąd. - Mówi się o zalegającym węglu, każe się nam jechać. A okazuje się że od ręki dostępny jest tylko miał. Musimy czekać na wydobycie orzecha i kostki - skarżą się.

W wolnych chwilach, czytają książki, oglądają tv, jeśli ktoś ma w kabinie. Szczęście mają też ci, których samochody stoją w cieniu. W szczerym słońcu, w kabinie tira może się zrobić nawet 70 stopni.

Normalnie załadunek jednego tira orzechem trwa 15 minut. - Do naczepy wchodzi 25 ton. Kostka jest ładowana z ładowarki na oko, więc trzeba jeszcze na wagę jechać. Jeśli przesypie o 2 tony, to muszę to jeszcze ręcznie zrzucać z auta - skarży się inny kierowca, który nie chce podawać swoich danych, bo obawia się problemów w firmie.

W punkcie sprzedaży węgla usłyszeliśmy, że jest małe wydobycie. - Wczoraj i dziś było mało węgla, próbować w czwartek, pytać jak wygląda sytuacja, bo teraz trzeba stać w długiej kolejce.

Próbując kupić 10 ton węgla, dowiedzieliśmy się, że maksymalnie dostaniemy 4 tony.
Potwierdziły się też skargi kierowców, że węgiel grubszy niż miał jest sprzedawany z bieżącego wydobycia.

Jak tłumaczy Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej, węgiel gruby, opałowy, za którym ustawiają się kolejki, to jedynie 8 proc. produkcji. - Jeśli jest mniejsze wydobycie węgla drobnego, który idzie do elektrowni, automatycznie mniej jest węgla wysokoenergetycznego - tłumaczy.

Przypomnijmy, że na początku maja Kompania Węglowa zarządziła tygodniowy postój w swoich kopalniach z powodu zalegających na zwałach 5 mln ton węgla.

Tak wyglądał postój na Ziemowicie

Chcesz być na bieżąco? Polub nas na FACEBOOKU

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto