Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy już wyniki budżetu partycypacyjnego w Bieruniu. jakie projekty wybrali mieszkańcy?

Magdalena Kutynia
Ostatni etap bieruńskiego budżetu obywatelskiego dobiegł końca. Znamy już wyniki głosowania. Wybrano ostatecznie 21 projektów.

Przypominamy, że głosować można było do soboty, 24 października. Potem zebrała się komisja skrutacyjna, która weryfikowała i liczyła głosy. Do głosowania dopuszczone zostały 54 projekty, na które głosowano w 16 okręgach konsultacyjnych.
W głosowaniu udział wzięło 2439 bierunian, z czego głosów ważnych było 2254. Wszystkich osób uprawnionych do głosowania było 16225, tak więc frekwencja wyniosła 15 proc. Nieważnych głosów było 185. - Główne przyczyny nieważności głosów to brak pełnego adresu zamieszkania oraz brak lub podanie nieprawidłowego numer PESEL - mówi Przemysław Major, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM w Bieruniu. - Część mieszkańców oddała też głos na projekt w nie swoim okręgu konsultacyjnym, co automatycznie dyskwalifikowało ten głos- dodaje.

Jakie projekty zostały ostatecznie wybrane do realizacji?

W okręgu nr 1, Oświęcimska - Marcina zwyciężył projekt: Przebudowa chodnika wzdłuż ul. Oświęcimskiej oraz wykonanie ścieżki rowerowej. Swój głos oddało na niego 371 osób. W okręgu nr 2, osiedle Homera wygrał projekt o nazwie „Coś dla młodszych, coś dla starszych”, na który zagłosowało 256 osób. W okręgu nr 3, Domy Polne - Łysinowa najwięcej głosów, bo aż 807 oddanych było na projekt: „Spotkajmy się na Łysinie”. W okręgu nr 4, na Starówce zrealizowane będą aż trzy projekty: „Wakacyjne spotkanie z Bogiem”, „Wizyta młodzieży z różnych krajów świata podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie” oraz budowa traktu pieszo - rowerowego na Grobli. Łącznie na te trzy projekty oddano 888 głosów. W okręg nr 5, Krakowska - Baraniec wykonany będzie projekt modernizacji fontanny na rynku. Opowiedziało się za nim 183 mieszkańców. W okręgu nr 6, Wita - Rędzinna zrealizowany będzie projekt mający na celu poprawę bezpieczeństwa na ul Wita, poprzez zamontowanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Zagłosowało na niego 658 osób. W okręgu nr 7, osiedle Chemików zwyciężył projekt „Nasz Wembley”. Oddało na niego swój głos 381 osób. W okręgu nr 8, Bojszowska - Borowinowa wybrany został projekt budowy placu zabaw przy ul. Borowinowej. Zagłosowało na niego 597 osób. W okręgu nr 9, Kolonia - Jajosty wykonane będą aż dwa projekty. - Ze względu na to, że w tym okręgu zainteresowanie budżetem partycypacyjnym było największe, w głosowaniu udział wzięło aż 33 proc. mieszkańców tego okręgu, zrealizowane zostaną tam aż dwa projekty z największą liczba głosów - wyjaśnia Przemysław Major. - Wykorzystane w tych projektach zostaną też środki zaoszczędzone w pozostałych okręgach - dodaje. Na projekt: „Chwila zadumy przy kapliczce” zagłosowało 1333 osób, natomiast za budową siłowni plenerowej na Jajostach opowiedziały się 632 osoby. W okręgu nr 10, Ściernie - Zarzyna wykonana będzie wiata wolno stojąca na którą zagłosowało 601 mieszkańcom. W okręgu nr 11, Warszawska - Mieszka I zwyciężył projekt budowy siłowni zewnętrznej. Zagłosowało na niego 857. W okręgu nr 12, na osiedlu Granitowa zrealizowane będą dwa projekty: siłownia zewnętrzna oraz wymiana nawierzchni chodnika. W sumie za tymi propozycjami opowiedziało się 2257 osób. W okręgu nr 13 - osiedle Granitowa również wymieniona będzie nawierzchnia chodnika. Na ten projekt swój głos oddało 2050 osób. W okręgu nr 14, Kopań - Bijasowice wybrany został projekt budowy siłowni plenerowej obok miniarboretum. W okręgu nr 15: Warszawska - Wawelska - Zabrzeg wybrane zostały dwa projekty: „Zawsze jest ktoś dla kogo warto żyć” oraz budowa ciągu pieszo - rowerowego. Łącznie na oba wnioski zagłosowało 1172 osoby. W okręgu 16, Czarnuchowice wygrał projekt: „Poprawa warunków klimatycznych w sali budynku OSP” Zagłosowało na niego 245 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policyjny dron obserwował zachowania kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto