- W tym opracowaniu opisuję historię kopalni „Piast”, od powstania aż do jej likwidacji. W tym opracowaniu chcę przede wszystkim ocalić od zapomnienia tę wyjątkową kopalnię – pisze we wstępie twórca książki. – Była ona miejscem pracy i żywicielką wielu pokoleń, zarówno lędzinian jak i mieszkańców okolicznych miejscowości. Zapewniała byt i utrzymanie rodzin, inwestowanie w budowy domów i wykształcenie dzieci. Tu podczas ciężkiej pracy kształtowały się charaktery ludzi, pogłębiały znajomości i przyjaźnie oparte na wzajemnym szacunku.
Do podjęcia się opracowania losów kopalni „Piast” w Lędzinach skłonił mnie fakt, że wśród młodego, a nawet średniego pokolenia mieszkańców regionu śląskiego nazwa „Piast” kojarzy się jedynie z istniejącą w Nowym Bieruniu kopalnią o tej samej nazwie. Uważam, że przed laty postąpiono nierozważnie, nadając oddanej w 1975 roku kopalni nazwę identyczną z nazwą tej lędzińskiej – wyjaśnia swoje motywacje autor.
Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski w Lędzinach. Monografia wydana została nakładem 1 500 egzemplarzy. Kupić ją można w cenie 80 złotych w sekretariacie starosty, w budynku starostwo powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
Kopalnia węgla kamiennego „Piast” w Lędzinach powstała w 1925 roku i przez okres istnienia aż do momentu jej likwidacji roku nosiła trzy nazwy: Heinrichsfreude, Piastschachte oraz „Piast”. Decyzją władz górniczych 1 lipca 1972 została administracyjnie zlikwidowana, a jej infrastrukturę przyłączono do innej lędzińskiej kopalni „Ziemowit”.
Trzecia fala - ważne zmiany