MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory do PE 2014 powiat bieruńsko-lędziński [WYNIKI]

Karol Świerkot
Wybory do PE 2014 powiat bieruńsko-lędziński: Tak głosowaliście. Imielin wybrał Platformę Obywatelską, reszta powiatu Prawo i Sprawiedliwość. Dobry wynik do Europarlamentu zanotowała też Nowa Prawica Janusza Korwina-Mikkego. W skali całego powiatu zwyciężyło PiS z wynikiem 37,61 proc.

Wybory do PE 2014 powiat bieruńsko-lędziński [WYNIKI]

Bieruń
PiS wygrało tutaj w 11 z 15 okręgów zdobywając łącznie 36,95 proc. głosów. Najwięcej zwolenników partii Jarosława Kaczyńskiego, zagłosowało w lokalu nr 6 w Szkole Podstawowej nr 1 w Bieruniu Starym, najmniej w lokalu nr 12 w Gimnazjum nr 1 w Bieruniu Nowym. Remis natomiast padł w lokalu nr 13 w Bieruniu Nowym. Tutaj na PO i PiS zagłosowało po 101 wyborców. Platforma Obywatelska w całym Bieruniu uzyskała poparcie rzędu 32,74 proc. Trzecią siłą okazała się Nowa Prawica Janusza Korwina-Mikkego, która uzyskała 10,22 proc. poparcia wyprzedzając o ponad 4 proc. Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zajął czwartą lokatę.

Lędziny
Podobnie układ sił rozłożył się w Lędzinach. Tutaj Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 36,55 proc. głosów, najwięcej bo aż 43,37 w lokalu wyborczym w Goławcu. Platformę Obywatelską najwięcej wyborców poparło w lokalu nr 4 w Szkole Podstawowej w Hołdunowie. W skali całego miasta zyskała 31,03. W Lędzinach również spore poparcie uzyskał Janusz Korwin Mikke, na jego partię zagłosowało 11,22 proc. wyborców.

Imielin
36,99 proc. dla Platformy Obywatelskiej i 32,4 proc. dla Prawa i Sprawiedliwości. Imielin to jedyne miasto w powiecie gdzie zwyciężyła partia Donalda Tuska, przegrywając tylko w jednym z czterech obwodów wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość przewagą jednego punktu procentowego zdobyło obwód nr 4 w Urzędzie Miasta Imielin zdobywając tu 35,09 proc. głosów. Ponad 10 proc. poparcia uzyskał Janusz Korwin Mikke, o połowę mniej osób poprało SLD.

Chełm Śląski
Różnica w głosach między Prawem i Sprawiedliwością i Platformą Obywatelską wyniosła tutaj ponad 6 punktów procentowych. Zdecydowaniem większym zaufaniem wyborcy obdarzyli w Chełmie Śląskim kandydatów z listy PiS-u. Którym udało się zebrać 38,21 proc. wszystkich głosów. PO zyskała jedynie 31,76. Podobnie jak w innych gminach, na ponad 10-procentowe poparcie mogła liczyć Nowa Prawica Janusza Korwina Mikkego .

Bojszowy
Tutaj różnica w głosach była największa. Przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Platformą Obywatelską wyniosła aż 16 proc. PiS zdobyło aż 45,56 proc wszystkich głosów. Na PO zdecydowało się zagłosować 29,61 proc bojszowian. Najsłabszy wynik w powiecie zaliczył też tutaj Janusz Korwin Mikke (9,01 proc.) proc. oraz SLD (2,41 proc.)

Wygrał Buzek, ale przegrała platforma
Były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zdobył w naszym powiecie najwięcej Waszych głosów, mimo to Platforma Obywatelska przegrała tu wybory. Na Jerzego Buzka głosy oddało 2833 wyborców, co stanowi 25,04 proc. głosów na wszystkich kandydatów i 79,71 proc. głosów oddanych na listę PO. Na drugim miejscu znalazł się Bolesław Piecha z PiS. Oddało na niego głos 2647 głosujących.

Frekwencja
Wybory do Parlamentu Europejskiego są najmniej popularne wśród wyborców w Polsce, i nasz powiat również się na tym tle nie wyróżnia. W wyborach wzięło 24,6 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców naszego powiatu, to lepiej niż w innych częściach kraju.

U nas średnią najbardziej zawyżyły Bojszowy, a zaniżyły Lędziny.
W Bojszowach udział w niedzielnych wyborach wzięło 29,91 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania, czyli 1743 osoby z 5827. Tylko dwa oddane głosy okazały się nieważne. Również wysoką frekwencję odnotowano w Chełmie Śląskim.

Do urn poszło 1301 mieszkańców, czyli 27,11 proc. uprawnionych. Powyżej średniej krajowej frekwencja wyniosła także w Imielinie, gdzie zagłosowało 26,56 proc. mieszkańców czyli 1798 osób.
W Bieruniu frekwencja wyniosła 24,24 proc. Do wyborów poszło 3783 mieszkańców. Wszystkie oddane w Bieruniu głosy były ważne.
Najgorzej z frekwencją wyborczą było w Lędzinach, tutaj ze swojego prawa wyborczego skorzystało 20,69 proc. uprawnionych do głosowania. W wyborach wzięło udział 2690 mieszkańców miasta z 13004 uprawnionych, to zdecydowanie poniżej średniej krajowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto