Wybory 2014: Bieruń - Debata DZ

Karol Świerkot
Druga tura wyborów już w niedzielę. W Bieruniu o fotel burmistrza powalczą Krystian Grzesica i Bernard Pustelnik, obu panów zaprosiliśmy do debaty. Każdy mógł zadać swojemu rywalowi trzy pytania.

Krystian Grzesica pyta Bernarda Pustelnika

W projekcie budżetu na 2015 r. zaplanował pan budowę nowej Remizy OSP w Bieruniu Starym za 3,3 mln zł. Czy nie widzi Pan pilniejszych potrzeb inwestycyjnych w tej części miasta?
Strażacy ratują życie i mienie mieszkańców Bierunia i powinni pracować w godnych warunkach. Niosą pomoc prze 7 dni, 24 godziny/dobę ( około 300 wyjazdów rocznie). Istnieje możliwość pozyskania środków zewnętrznych dla tej inwestycji dlatego jest w budżecie. Jest dużo potrzeb: remonty ul. Kadłubowej, Ks. Trochy, Ks.Kudery, Łysinowej, Marcina, termomoder-nizacja Szkoły Podstawowej nr 1, modernizacja sali gimnastycznej i świetlicy na osiedlu Homera, chodnik wzdłuż ul. Wita, rozbudowa ścieżek rowerowych, zwiększenie ilości miejsc postojowych na osiedlu Chemików. Budżet jest na etapie projektu i te zadania winny być w budżecie, a o jego ostatecznym kształcie zadecyduje nowa Rada. Praktyka pokazuje, że ok 80% wniosków Rady jest przeze mnie uwzględniania wprowadzana do budżetu i realizowana.

Jak zamierza pan poprawić nienajlepsze relacje z powiatem i sąsiednimi gminami?
Relacje z sąsiednimi gminami i powiatami zaliczam do bardzo dobrych. Świadczą o tym podpisywane porozumienia komunikacyjne (autobusowe i kolejowe) m.in. z Chełmem Śląskim, Imielinem, Bojszowami, Tychami, Oświęcimiem, Pszczyną . Są one wynikiem współpracy i umiejętności osiągania kompromisów. Niestety, powiat Bieruńsko-Lędziński "opuścił" mieszkańców jeśli chodzi o realizację połączeń komunikacyjnych. Powiat nie został zaproszony do podpisania porozumienia komunikacyjnego. Przepisy stanowią, iż to powiat w pierwszej kolejności jest odpowiedzialny za komunikację między gminami. Gminy poradziły sobie same.

Istnieje pilna potrzeba remontu basenu w Szkole Podstawowej nr 3 w Bieruniu. Dlaczego nie zaplanował Pan środków na ten cel w projekcie budżetu na 2015 r.
Nie jest potrzebny remont, tylko modernizacja, a to duża różnica finansowa liczona w milionach zł. Do budżetu wprowadzimy to zadanie w momencie pojawienia środków zewnętrznych może już w 2015r. Nie sztuka zrobić coś za pieniądze gminne. Sztuką jest znalezienie pieniędzy spoza budżetu. Ostatecznie jednak wszystko zależy od nowej Rady Miejskiej i decyzji o przeznaczeniu 6-8 mln zł na modernizację basenu.

Bernard Pustelnik pyta Krystiana Grzesicę

Będąc radnym bieruńskim proszę podać ile inwestycji do budżetów Bierunia zaproponował Pan w części nowobieruńskiej, a ile w starobieruńskiej w rozbiciu na lata i wartość?
Budżet przygotowuje burmistrz - radni mogą jedynie zgłaszać wnioski i propozycje, co też przez cztery lata czyniłem. Radni nie przedstawiają wartości finansowych zadań, ponieważ określa je burmistrz wraz z urzędnikami, na podstawie projektów i kosztorysów. W latach 2010-2014 proponowałem między innymi, budowę ul. Rycerskiej, modernizację dróg (m.in. ul. Trochy, Kudery, Kadłubowej, Łysinowej, Oświęcimskiej, Torowej, Świerczynieckiej), remonty na os. Chemików (chodniki, zatoki postojowe, przebudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej), stworzenie Parku Miejskiego na Grobli, remonty na os. Homera (dróg i chodników, sali sportowej), budowę kanalizacji i oświetlenie os. Domy Polne, budowę chodnika i oświetlenia przy ul. Warszawskiej oraz kanalizacji w Ścierniach, termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 1, z czego większość nie znalazła u burmistrza uznania. Poparcie dla realizacji zadań inwestycyjnych w części nowobieruńskiej (np. budowy przedszkola, remontów dróg) wyrażałem wielokrotnie na komisjach i sesjach, w głosowaniach nad budżetem. Za to burmistrz sprzeciwiał się przebudowie Przedszkola nr 1.

Dlaczego powiat gdzie jest Pan sekretarzem nie zorganizował komunikacji pomiędzy miastami (Imielin, Chełm, Bojszowy, Tychy, Bieruń) pomimo wskazania (przez marszałka Dąbrowę) powiatu do organizacji transportu?
Za politykę powiatu i realizację zadań odpowiadają Rada i Zarząd Powiatu. Jako sekretarz nie kreuję polityki powiatu tylko odpowiadam za organizację pracy w starostwie. Jako wieloletni zastępca przewodniczącego rady powiatu powinien Pan wiedzieć, że pytanie to powinno być skierowane do radnych powiatowych. Deklaruję, że jeśli zostanę burmistrzem, to komunikacja publiczna na terenie Bierunia będzie funkcjonowała zdecydowanie lepiej niż obecnie.

Dlaczego popiera Pan budowę supermarketu przy Galenie, co stanowi zagrożenie dla lokalnych przedsiębiorców i spowoduje wzrost uciążliwości w ruchu drogowym i jeszcze większe zniszczenie starówki, którymi drogami proponuje pan dojazd do tego sklepu?
Wielokrotnie podkreślałem, że jestem przeciwnikiem budowy marketów w obrębie starówki. Dopuszczam ich powstanie poza ścisłym centrum miasta, w szczególności na osiedlu Chemików.

Ford zamierza produkować wyłącznie auta elektryczne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie