Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczenie się przez działanie - jak wprowadzać zmiany? Pomysły kreatywnych nauczycieli

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Konferencja "Uczenie się przez działanie"
Konferencja "Uczenie się przez działanie" Jolanta Pierończyk
„Uczenie się przez działanie - jak wprowadzać zmiany” to tytuł czwartej konferencji z udziałem ekspertów od innowacji oraz innych ciekawych pomysłów na poprawę jakości kształcenia, jaka odbyła się w Tychach. Nauka czytania przez... zdziwienie”, „Gra w klasy, czyli dlaczego warto rozGRYwać dobre lekcje”, „Ile wolności w szkole potrzebuje uczeń?” - to tylko niektóre z tematów, jakie pojawiły się na tej konferencji. Z takimi nauczycielami nauka nie tylko nie jest nudna, ale nade wszystko dużo, dużo efektywniejsza.

Nauka czytania przez... zdziwienie”, „Gra w klasy, czyli dlaczego warto rozGRYwać dobre lekcje”, „Ile wolności w szkole potrzebuje uczeń?” - to tylko niektóre z tematów wystąpień niezwykle ciekawie pomyślanych i precyzyjnie dopasowanych do wyznaczonych ram czasowych.

Celem tych konferencji, które wymyśliła bardzo kreatywna dyrekcja MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach (Maciej Gruchlik i Monika Szydłowiecka) jest pokazanie innowacji i ich twórców, inspirowanie do zmiany myślenia o procesie nauczania, podsuwanie literatury oraz adresów stron, na których działają ludzie mający doświadczenie w innowacyjnym nauczaniu.

Lingwistyczna papuga

Okazuje się, że nie ma lepszej metody nauczania jak zabawa. Na zabawie oparta jest „Lingwistyczna papuga”,czyli metoda ćwiczenia dykcji, jaką opracował wspomniany duet Monika Szydłowiecka i Maciej Gruchlik. Są książki, karty, różne gry do bezpłatnego wykorzystania na stronie MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków i jest, od niedawna, aplikacja do bezpłatnego ściągnięcia na telefon.

Gra w klasy

„Gra w klasy”, którą przedstawili uczestnikom konferencji Wojciech Grzybowski i Krzysztof Kondracki, została wymyślona do motywowania do nauki ich 17-letnich synów. Powstała z myślą głównie o lekcjach przedsiębiorczości. Okazuje się jednak, że sprawdza się też na innych. - A do tego jeszcze, po covidowej izolacji społecznej, na nowo uczy współpracy - powiedziała jedna z nauczycielek testujących tę grę.

- Poprzez tę grę dzieci wrócą do uczuć i emocji sprzed CoViDa, który odebrał nam wiele z tego wspólnego bycia - dodał inny uczestnik testu.

Dać uczniom wolność

Anna i Robert Sowińscy, eksperci od planu daltońskiego, udowadniali wagę wolności w procesie kształcenia.

- Dać uczniowi wolność wyboru interesujących go obszarów oraz czasu, a nade wszystko unikać ciągłej kontroli, sprawdzania -mówiła Anna Sowińska.

Jako dobry kierunek w procesie kształcenia wskazywała wprowadzanie elementu zaciekawienia przez dobre nazwy typu „Podążamy za wampirem”.

Materiały z konferencji pozostaną do dyspozycji nauczycieli na stronie www.oswiata.tychy.pl w zakładce Tyskie Inicjatywy Oświatowe

Warto też dołączyć do publiczności niedzielnych spotkań on line na portalu www.plandaltonski.pl czy zajrzeć do książek napisanych przez gości konferencji, jak np. „W szkole wcale nie chodzi o szkołę” Ewy Radanowicz czy „Od nauczania do uczenia się. Nasz Plan Daltoński” Anny i Roberta Sowińskich.

Tak czy inaczej warto zmieniać swoje podejście do zawodu. - Kiedyś uczyłem tradycyjnie, starałem się wszystkojak najlepiej wyłożyć, a oni nie robili nic, teraz stoję, obserwuję, a oni działają - powiedział jeden z nauczycieli pracujących innowacyjnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczenie się przez działanie - jak wprowadzać zmiany? Pomysły kreatywnych nauczycieli - Tychy Nasze Miasto

Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto