Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy: Z odpadów komunalnych nawóz i polepszacz gleby. To najnowsze produkty firmy Master Odpady

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Jeszcze w roku 2021 w firmie Master Odpady w Tychach rolnicy będą mogli dostać wysokiej jakości polepszacz gleby, który powstanie z zepsutych owoców, warzyw i innych odpadów kuchennych.

Jako jedyni w województwie śląskim mamy specjalny moduł biologiczny, który wszystkie odpady kuchenne pozwala przerabiać na biogaz i polepszacz do gleby

- mówi Mieczysław Podmokły, prezes zarządu firmy Master Odpady w Tychach.

Od 2016 r. trwały starania o 4,5 mln zł na to urządzenie. Wreszcie udało się je zdobyć.

- Do połowy maja na polu dzierżawionym od rolnika z Lędzin postawimy zbiornik, w którym magazynować będziemy odciek z produkcji biogazu - mówi prezes Podmokły.

Rzecz w tym, że wszystkie domowe odpady kuchenne oraz zepsute owoce i warzywa, które z hipermarketów i targowisk trafiają do Mastera wkłada się w postaci tzw. pulpy do fermentatorów.

- Jest w tym aż 60 proc. wody i po wytworzeniu biogazu, odwirowujemy te płyny, które są bardzo wysokiej jakości polepszaczem gleby. W tej chwili są one badane w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Na podstawie wyników tych badań złożony zostanie wniosek o wydanie certyfikatu jakości tego produktu przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi. Mamy nadzieję go mieć na przełomie września i października, wtedy będziemy mogli rolnikom zaoferować naszą nowość, która pozwoli im zmniejszyć stosowanie nawozów sztucznych - mówi prezes Mastera.

Będzie to kolejna realizacja założonego - jak mówi prezes - obiegu zamkniętego gospodarki odpadami. Bo to, co przyszło z natury, ma do niej wrócić.

Zaczęło się w 2017 r. od produkcji ziemi kompostowej z gałęzi i zeschłych liści jesiennych, potem także z trawy z wiosennego i letniego koszenia. Pierwsza otrzymała nazwę Kompo Master 1, druga - Kompo Master 2. Początkowo była sprzedawana chętnym po ... złotówce za tonę, teraz tona kosztuje 10 zł, ale chętnych nie brakuje.

- Odbiorców mamy z całego województwa. Wśród nich są np. hodowcy róż - mówi prezes Mieczysław Podmokły.

Zarówno Kompo Master 1, jak i Kompo Master 2 mają odpowiednie certyfikaty jakości wystawione przez wspomniany ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi. Około 4-5 tys. ton z liści, gałęzi i traw w postaci ziemi kompostowej co roku wraca do przyrody jako naturalny użyźniacz gleby.

Takie to naturalne nawozy produkuje Międzygminny Zakład Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych Master w Tychach, który został oddany do użytku w listopadzie 2014 r. Jego zadaniem było oddzielanie z odpadów wszystkiego, co możliwe jest do przetworzenia. Na wysypisko miało trafić nie więcej niż 49 proc. przywożonych tu odpadów komunalnych. Jak zapewnia prezes, w roku 2020 trafiło tam 43 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto