Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli w czasie pandemii. Jeśli nie orszaki, to co?

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Orszak Trzech Króli 2020 w Tychach
Orszak Trzech Króli 2020 w Tychach Jolanta Pierończyk
Święto Trzech Króli 2021 przypada na czas pandemii i związanych z nią ograniczeń. Tradycyjnych orszaków nie będzie. A jeśli nie orszaki, to co? Fundacja Orszak Trzech Króli przedstawiła cztery rozwiązania alternatywne.

Święto Trzech Króli to jedno z największych świąt w Kościele. Chrystus objawił się światu. 6 stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, które zwane jest - jak już powiedzieliśmy - świętem Trzech Króli lub świętem Epifanii.

Objawienie Pańskie jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Piękną tradycją stały się Orszaki Trzech Króli i wspólne śpiewanie kolęd. Pierwszy orszak odbył się w 2009 r. w Warszawie. W 2020 roku w tej imprezie wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju (ale były też orszaki za granicą). Każdy ma swoje własne hasło. Na ten rok są to słowa z jednej z "Pieśni" Jana Kochanowskiego: "Panu dzięki oddawajmy".

Orszak 2021 nazywamy "literackim", ciesząc się, że w strofach polskich poetów mogliśmy odnaleźć fragmenty, z których możemy korzystać w jasełkowych scenach

- napisali organizatorzy.

Ale tradycyjnych orszaków nie będzie. Piotr Giertych, przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli, proponował cztery alternatywne formy obchodów tego święta.

1. Miniorszaki - zamiast jednego dużego w mieście mogą być mniejsze np. w parafii, w domach kultury czy szkołach w postaci jasełek lub spotkania kolędowego. Fundacja planowała wysłać organizatorom korony i śpiewniki.

2. Spacer orszakowy po trasie, którą dotychczas przechodzono ("Rodziny mogą przejść tę trasę, wykonując specjalne zadania i poznając historię Trzech Króli" - powiedział Piotr Giertych. 6 stycznia na stronie Fundacji zamieszczone zostaną materiały, które pomogą taki spacer odbyć; będą też specjalne zadania "spaceru orszakowego" do wykonania w domu do 10 stycznia).

3. Orszak kolęd - to nawiązanie do starej tradycji spotkań w rodzinach czy salach parafialnych, podczas których wspólnie śpiewano kolędy.

4. Orszakowy challenge kolędowy. "Zachęcamy do tego, by rodziny nagrały się, kiedy śpiewają kolędę w domu, w rodzinnym gronie i wezwały trzy inne rodziny do kolejnego odśpiewania kolęd. W ten sposób powstanie łańcuszek ludzi śpiewających kolędy" - powiedział przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli.

W sytuacji ogłoszonej kwarantanny narodowej trwającej od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 nie wszystkie propozycje mogą wchodzić w grę.

W Warszawie Orszak Trzech Króli odbędzie się w tym roku w formie symbolicznej. Będzie składał się z pięciu osób. Trzej Królowie mają mieć wspólny pojazd w kształcie łodzi z wysokimi masztami, na których będą powiewać flagi w trzech orszakowych kolorach. Zostaną tam także umieszczone trzy trony królewskie, a przed każdym z nich jeden z darów: mirra, kadzidło i złoto. Łódź będzie ciągnięta samochodem osobowym z pl. Zamkowego na pl. Piłsudskiego, gdzie odbędzie się jedynie symboliczny pokłon.

Pochód Orszaku będzie można śledzić w Internecie na stronie www.orszak.org. Rozpoczęcie transmisji - 6 stycznia o godz. 12.

W archidiecezji katowickiej - jak usłyszeliśmy od ks. dr. Tomasza Wojtala, rzecznika Kurii Metropolitalnej - rozesłane zostały do parafii śpiewniki i korony. Proboszczowie mają zdecydować, jak je wykorzystać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Trzech Króli w czasie pandemii. Jeśli nie orszaki, to co? - Tychy Nasze Miasto

Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto