MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Straż Pożarna w Tychach ma nowego komendanta. St.bryg. Piotr Szojda przechodzi na emeryturę

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Przemówienie st. bryg. Piotra Szojdy, komendanta Komendy Miejskiej PSP w Tychach w latach 2017-2023
Przemówienie st. bryg. Piotra Szojdy, komendanta Komendy Miejskiej PSP w Tychach w latach 2017-2023 Jolanta Pierończyk
Od 1 lutego 2023 r. Straż Pożarna w Tychach ma nowego komendanta. Jest nim bryg. Wojciech Rapka. 31 stycznia 2023 r. był ostatnim dniem pracy komendanta Piotra Szojdy, który przechodzi na emeryturę. Przekazanie obowiązków następcy odbyło się w obecności gości ze służb mundurowych oraz samorządów z Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Seneka powiedział, że jeśli los ofiaruje ci skrzydła, to nic ci po nich, jeżeli nie pragniesz posługiwać się nimi w służbie drugiemu człowiekowi”. Ta filozoficzna myśl towarzyszyła mi, kiedy rozpoczynałem naukę na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie; kiedy jako pierwsza w historii szkoły kompania kandydacka zostaliśmy skierowani do walki z największym pożarem ówczesnej Europy - w Kuźni Raciborskiej czy kiedy służyłem w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, pokonując kolejne szczeble służbowe i wreszcie teraz, kiedy kończę tę zaszczytną służbę przechodząc w stan spoczynku na zaopatrzenie emerytalne

- mówił st. bryg. Piotr Szojda, który od marca 2017 r. przejął obowiązki komendanta po swoim poprzedniku, st. bryg. Kazimierzu Utracie.

Jak powiedział, w służbie drugiemu człowiekowi pozostawał 30 lat i pięć miesięcy, z czego 26 lat w Tychach. .

- To czas, w którym podejmowałem wiele działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców miasta Tychy, powiatu bieruńsko-lędzińskiego, województwa śląskiego czy kraju. To udział w projektach informatycznych, operacyjnych,, profilaktycznych czy też ratowniczych - podkreślił.

Do akcji, które najbardziej zapadły mu w pamięć należą działania podczas powodzi w 1997 r., akcja ratownicza podczas katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r.czy dowodzenie odcinkiem bojowym w Bijasowicach w czasie powodzi 2010 r.

- Realizacja tych obowiązków i zadań pozostanie dla mnie na zawsze źródłem ogromnej satysfakcji i powodem do dumy - powiedział kończący swoją służbę st. bryg. Piotr Szojda, a zwróciwszy się do samorządowców dodał: Dziękuję za zrozumienie strażackich potrzeb i wzorową współpracę przy realizacji służbowych zadań, co zaowocowało dobrym wyposażeniem sprzętowym, polepszeniem warunków socjalno-bytowych w komendzie oraz rozpoczęciem budowy nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej w Bieruniu.

Nowy komendant, bryg. Wojciech Rapka podziękował swoim zwierzchnikom za zaufanie i zadeklarował rzetelnie i profesjonalnie kierować tyską komendą.
- Zdaję sobie sprawę z trudnych zadań, jakie przede zostały postawione, w tym to najważniejsze: budowa jednostki ratowniczo-gaśniczej w Bieruniu, ale jestem przekonany, że z takim zespołem ludzi: strażaków i pracowników cywilnych wszystkie te zadania będą wykonane na wysokim poziomie. Ze swojej strony gwarantuję tworzenie dobrej atmosfery w pracy i w służbie - powiedział bryg. Wojciech Rapka.

Odchodzącemu na emeryturę komendantowi Piotrowi Szojdzie dziękował m.in. Maciej Gramatyka, pierwszy zastępca prezydenta Tychów.

- To była doskonała współpraca. Zawsze mogliśmy na ciebie liczyć, nie było sprawy, której nie bylibyśmy w stanie wspólnie załatwić. Od łóżek polowych dla Ukraińców przez wozy strażackie na festyn, który organizowaliśmy z okazji strażackiego święta - powiedział wiceprezydent Maciej Gramatyka, po czym zwrócił się do nowego komendanta, bryg. Wojciecha Rapki: Nasze hasło brzmi: "Tychy. Dobre miejsce". Wierzę, że dla pana to też będzie dobre miejsce.

Bernard Bednorz, starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego, podkreślił zasługi st. bryg. Piotra Szojdy.
Zrobiłeś bardzo dużo. Efektem twojej pracy w ostatnim roku było uzyskanie pozwolenia na budowę JRG w Bieruniu, o którą staraliśmy się 20 lat. Wreszcie się udało. Mamy pozwolenie na budowę, mamy działki, które powiat kupił od gminy Bieruń, wszystko gotowe. Przed nowym komendantem potężne wyzwanie - powiedział starosta Bernard Bednorz.

Życiorysy komendantów

St. bryg. Piotr Szojda służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął jako podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Po studiach trafił do Komendy Miejskiej PSP w Tychach. Przechodził tu różne stanowiska, od dowódcy zastępu do dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej poprzez stanowisko oficera, starszego specjalisty do naczelnika w wydziale operacyjno-szlkoleniowym., W 2012 r. został zastępcą komendanta miejskiej PSP w Tychach. 16 marca 2017 r. przejął obowiązki komendanta po przejściu na emeryturę st. bryg. Kazimierza Utraty. Na stanowisko komendanta miejskiego PSP w Tychach został powołany 12 maja 2017 r.

Bryg. Wojciech Rapka rozpoczął służbę jako kadet Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Po studiach dostał skierowanie do Komendy Powiatowej PSP w Chrzanowie, gdzie był najpierw starszym ratownikiem w JRG, potem dowódcą sekcji, następnie dyżurnym operacyjnym i naczelnikiem wydziału operacyjnego. W 2016 r. trafił do Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach na stanowisko zastępcy naczelnika wydziału operacyjnego, a od 2019 r. był naczelnikiem tego wydziału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Straż Pożarna w Tychach ma nowego komendanta. St.bryg. Piotr Szojda przechodzi na emeryturę - Tychy Nasze Miasto

Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto