Dyskusję prowadziła Agnieszka Ociepa - Weiss kustosz Działu Historii Miasta. Na przykładzie wyświetlanych map i fotografii,profesor przedstawił związki Ślązaków ze służbą w wojsku pruskim oraz znaczenie terenów ziemi pszczyńskiej w I wojnie.
Kwatera Główna wojsk niemieckich od jesieni 1914 roku do lutego 1917 mieściła się bowiem w Paleji w Pszczynie, gdzie pracował mieszkający w pszczyńskim pałacu sam cesarz Wilhelm II, zaś Karol Stefan Habsburg był poważnym kandydatem na monarchę Królestwa Polskiego pod kontrolą Niemiec i Austro - Węgier. Profesor przedstawił fronty, na których walczyli powołani do wojska z terenów Górnego Śląska.
Alojzy Lysko w oparciu o wystawę "To byli nasi dziadkowie" poświęconą poległym 126 mieszkańcom gminy Bojszowy oraz posługując się obrazami wojny widzianymi oczami Kazimierza Wallisa z Rozbarka w jego korespondencji obszernie wykorzystanej w książce profesora pt."Polacy w armii kajzera", przedstawiał okropieństwa wojny.
Namawiał słuchaczy do prawdziwego mówienia o tej ziemi i do mówienia o wojnie prawdziwymi słowami. Zachęcał, by pochylić się jako wspólnota nad poległymi Górnoślązakami,dodając - "bądźmy ludźmi, dosyć uprzedzeń".
O książce profesora Kaczmarka powiedział, że należy ją mieć i nosić jak relikwię. Tematyka spotkania była tak zajmująca,że dyskusja i pytania zaciekawionych słuchaczy sprawiły, że na rozwinięcie problemu służby Ślązaków
w Wehrmachcie już zabrakło czasu
Koncert Zakopower - Piaseczno
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?