Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sinice na Jeziorze Paprocańskim. Zakaz kąpieli

Mateusz Demski
Sinice na Jeziorze Paprocańskim
Sinice na Jeziorze Paprocańskim Mateusz Demski
Sinice na Jeziorze Paprocańskim. Zakaz kąpieli. Po raz kolejny. Fontanny-aeratory nie poradziły sobie z problemem. Miasto zleciło naukowcom z Uniwersytetu Śląskiego znalezienie sposobu na sinice.

Sinice znów zaatakowały. To już 10 lat walki Tychów z tym problemem na Jeziorze Paprocańskim. Fontanny-aeratory zamontowane w połowie 2014 r. nie pomogły. Bo tylko wodę dotleniają, ale od tego dotleniania jej nie przybywa. A sęk tkwi głównie w płytkości jeziora. Na zakwit sinic najbardziej podatne są bowiem kąpieliska płytkie z wodą powierzchniową, czyli stawy i jeziora.

_Zdaniem specjalistów, przyczyną braku poprawy jakości wody w zbiorniku jest m.in. zbyt mała ilość wody dopływającej do zbiornika, a dopływy to wody zawierające duże ilości biogenów, co skutkuje intensywnymi zakwitam_i - tłumaczy Ewa Grudniok, rzecznik UM Tychy.

A wtedy takie kąpielisko, niestety, trzeba zamknąć.

Sinice są bowiem silnie toksycznymi drobnoustrojami, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia, przede wszystkim dzieci. Kąpiel w takiej wodzie może skutkować wysypką, zatruciem, a nawet uszkodzeniem wątroby i układu nerwowego

- mówi inspektorzy tyskiego sanepidu.

Zakwitowi sinic zwykle towarzyszy zmiana barwy i zmętnienie wody, ale, niestety, są też okresy, kiedy sinica pozostaje niewidoczna, a jest równie niebezpieczna.

Po 10 latach bezskutecznej walki z sinicami Tychy nie zamierzają składać broni. Wręcz przeciwnie, jest już podpisana umowa z naukowcami Uniwersytetu Śląskiego, która ich obliguje do opracowania „programu naprawy stanu środowiska Jeziora Paprocańskiego”. Ma być gotów do końca tego roku.

Sinice to jednak nie tylko problem Paprocan, od ponad pięciu lat dotyka on także zbiornik w Łące (sołectwo pszczyńskie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto