Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przebudowa DK 44 w Tychach. Miasto dostanie 200 mln zł

Jolanta Pierończyk
DK 44 w Tychach, czyli ul. Oświęcimska
DK 44 w Tychach, czyli ul. Oświęcimska Mateusz Demski
Przebudowa DK 44 w Tychach, czyli ul. Oświęcimska, na odcinku od Wartogłowca do Turyńskiej stanie się możliwa, dzięki pieniądzom unijnym. Miasto dostanie ok. 200 mln zł.

Będą pieniądze na długo wyczekiwaną przebudowę ulicy Oświęcimskiej, czyli tyski odcinek Drogi Krajowej 44. Całość ma kosztować ponad 200 mln zł. Dofinansowanie opiewa na 85 proc. tej kwoty. Na liście Centrum Unijnych Projektów Transportowych tyski projekt znajduje się na trzeciej pozycji projektów wybranych do dofinansowania.
Przebudowa będzie podzielona na kilka etapów.
- Pierwszy obejmuje około 2,5-kilometrowy odcinek od węzła na Wartogłowcu do ul. Turyńskiej. Oprócz wymiany nawierzchni po obu stronach drogi powstanie chodnik wraz ze ścieżką rowerową od strony południowej. Jednak najistotniejszym punktem przebudowy ma być nowy, bezkolizyjny węzeł łączący DK44 z ulicami Mysłowicką, Oświęcimską, Kościelną i Główną w Urnabowicach - mówi Wojciech Łyko, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.
Cel jest tu dokładnie taki, jaki był przy budowie estakady na Beskidzkiej, czyli tyskim odcinku DK 1. Chodzi o estakadę na skrzyżowaniu Beskidzkiej z aleją Niepodległości, gdzie w ten sposób został rozdzielony ruch tranzytowy od lokalnego. Tu również ruch tranzytowy zostanie poprowadzony górą, lokalny - dołem
Budowa tzw. bezkolizyjnego węzła to ważny, ale niejedyny element poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku. W projekcie mowa jest bowiem również o chodnikach i przejściaxh dla pieszych, także podziemnych.
- Wzdłuż całego odcinka ma powstać nowa infrastruktura dla pieszych, łącznie z przejściami podziemnymi. Jedno z nich zaprojektowane jest w rejonie ul. Kościelnej, drugie przy ulicy Długiej – mówi Arkadiusz Bąk z MZUiM.
- Mamy gotową całą dokumentację techniczną oraz wydane pozwolenie na budowę, więc od razu zabieramy się do pracy. Chcemy jak najszybciej ogłosić przetarg na roboty budowlane i rozpocząć realizacje tej bardzo ważnej dla miasta inwestycji –mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, nie ukrywając, że podczas przebudowy będą utrudnienia, bo jest to możliwe do uniknięcia.
Warto wiedzieć, że wstępem do przebudowy tyskiego odcinka DK44 była budowa ronda na ulicy Oświęcimskiej oraz jej połączenia z ulicą Serdeczną. Podczas przebudowy m.in. innymi tą drogą zostanie poprowadzony objazd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto