Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezentacje na brytyjskim dworze. Wystawa w Muzeum Zamkowym w Pszczynie ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
"Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929" w Muzeum Zamkowym w Pszczynie

Lady Georgina Belhaven i Stenton (1856-1940) była córką szanowanego przedsiębiorcy związanego z zagłębiem węglowym w Lanarkshire, żoną lorda i matką siedmiu córek.  O dwóch najstarszych,  Leonorze Hamilton (1878-1946) i May Hamilton (1879-1970), prasa pisała, że „żyją spokojniejszym życiem niż inne dziewczęta o ich pozycji, przedkładając bardziej intelektualne  rozrywki Edynburga nad wyjazdy do Londynu podczas każdego Sezonu”. Były doskonałymi amazonkami i cyklistkami oraz jednymi z najlepszych tancerek Edynburga. 

Matka była osobą nieśmiałą, ale świadomą tego, że córki trzeba zaprezentować na dworze.  Sama wystąpiła wówczas  w diamentach: diamentowa tiara na głowie,  dwa diamentowe naszyjniki z motywem trójliścia symbolizującym szczęście w miłości, diamentowa obróżka, diamentowa brosza w kszałtcie czaplich piór na prawym ramieniu, diamentami wyszyta była też spódnica. 

Panny miały suknie z białej satyny z liliami wyszywanymi oczywiście diamentami. 

Leonore wyszła za mąż pięć lat od pierwszego balu, May - za ... piętnaście.  Pierwsza przeżyła 68 lat, druga - 91. Matka zmarła, mając 84 lata.
"Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929" w Muzeum Zamkowym w Pszczynie Lady Georgina Belhaven i Stenton (1856-1940) była córką szanowanego przedsiębiorcy związanego z zagłębiem węglowym w Lanarkshire, żoną lorda i matką siedmiu córek. O dwóch najstarszych, Leonorze Hamilton (1878-1946) i May Hamilton (1879-1970), prasa pisała, że „żyją spokojniejszym życiem niż inne dziewczęta o ich pozycji, przedkładając bardziej intelektualne rozrywki Edynburga nad wyjazdy do Londynu podczas każdego Sezonu”. Były doskonałymi amazonkami i cyklistkami oraz jednymi z najlepszych tancerek Edynburga. Matka była osobą nieśmiałą, ale świadomą tego, że córki trzeba zaprezentować na dworze. Sama wystąpiła wówczas w diamentach: diamentowa tiara na głowie, dwa diamentowe naszyjniki z motywem trójliścia symbolizującym szczęście w miłości, diamentowa obróżka, diamentowa brosza w kszałtcie czaplich piór na prawym ramieniu, diamentami wyszyta była też spódnica. Panny miały suknie z białej satyny z liliami wyszywanymi oczywiście diamentami. Leonore wyszła za mąż pięć lat od pierwszego balu, May - za ... piętnaście. Pierwsza przeżyła 68 lat, druga - 91. Matka zmarła, mając 84 lata. Jolanta Pierończyk
Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929 - to wystawa, która w Muzeum Zamkowym w Pszczynie potrwa do 29 sierpnia 2021 r. Odkrywa kulisy życia elit tamtego okresu. Jest to wystawa fotografii bynajmniej nie anonimowych. Poznajemy nie tylko nazwiska, ale też historie życia przedstawionych osób. Taką prezentację przed królową Wiktorią przeszła Daisy von Pless, ale jej zdjęć na wystawie nie ma, są natomiast zdjęć jej znajomych.

Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929. Na tej wystawie w Muzeum Zamkowym w Pszczynie znajdziemy 58 zdjęć wykonanych w Studio Lafayette w latach 1898-1929 , czyli u schyłku panowania królowej Wiktorii, z czasów panowania jej syna Edwarda VII oraz prawie 20 lat rządów jej wnuka Jerzego V.

Przez Studio Lafayette przewinęła się cała brytyjska i zagraniczna socjeta oraz inni wielcy tamtego świata. Bywała tam także Daisy von Pless.

Studio Lafayette słynęło z nowinek technicznych, jak np. sprzęt rozpraszający mgłę. Zatrudniało też retuszarzy, którzy wyszczuplali talie czy wygładzali twarze. Klient na zdjęciu musiał wyglądać atrakcyjnie.

Nie ma na wystawie zdjęć Daisy, choć i ona - jak piszą kuratorzy wystawy: Barbara Borkowy i Russell Harris - swego czasu przeszła taką prezentację na dworze królowej Wiktorii. Było to 4 marca 1891 r. (Daisy miała wtedy niespełna 18 lat). Po przedstawieniu królowej Daisy rozpoczęła swój pierwszy sezon towarzyski i podczas jednego z balów poznała Jan Henryka XV, księcia von Pless, który naówczas był drugim sekretarzem w ambasadzie niemieckiej w Londynie. Już w grudniu tego samego roku odbył się ich ślub.

Jak informują kuratorzy wystawy, można tam znaleźć wiele zdjęć znajomych książęcej pary von Pless. jak np. wielki książę rosyjski Michał Michajłowicz Romanow wraz z małżonką hrabiną Zofią de Torby. Jest tam też zdjęcie księżnej Mary Bedford, która w 1888 r. wyszła za mąż za kuzyna Daisy, Herbranda Russella, późniejszego 9. księcia Bedford. I jest zdjęcie baronessy Christine von Linden, której mąż, Cecil Gosling, dyplomata i podróżnik, pomógł Daisy von Pless w uzyskaniu zezwolenia na powrót do Anglii po zakończeniu I wojny światowej.

Wystawa jest bardzo ciekawa, do tego przepięknie zaaranżowana.

W naszej galerii z imienia i nazwiska przedstawiamy damy i ich historie na trzech pierwszych zdjęciach. Reszta niech będzie zachętą do wizyty w zamku i zobaczenia tej pięknej wystawy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto