Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Farski w Lędzinach: W sobotę otwarcie

Karol Świerkot
Ponad 5 mln zł i cztery lata pracy pochłonęła budowa placu Farskiego w Lędzinach. I chociaż oficjalne otwarcie odbędzie się jutro, mieszkańcy odwiedzają nowy ryneczek już od kilku tygodni. Plac Farski w Lędzinach przyciągnie mieszkańców?

Plac Farski w Lędzinach: W sobotę otwarcie

Przez lata rynek był zarezerwowany tylko dla miast, które zakładano przed wiekami, okoliczne wsie, które były przez lata tylko zapleczem czy to rolniczym, czy przemysłowym dla większych ośrodków, o swojej starówce mogły tylko pomarzyć. Kilkusettysięczne Zabrze nie ma jej do dziś.

Jednak małe miejscowości mają większe pole manewru. Przed kilkunastoma laty swój rynek zrewitalizował Imielin, w tym samym kierunku poszły sąsiednie Lędziny. Tam, gdzie jeszcze 4 lata temu była łąka, dziś jest plac Farski.

- Inwestowanie w małe rynki i inne tego typu przestrzenie to nawet nie moda, a głęboka potrzeba dorównania do tego miejskiego standardu - mówi prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - W badaniach na ten temat na pytanie, co charakteryzuje miasto, większość ankietowanych odpowiadało, że rynek - dodaje.

Dlatego w nowe "starówki" inwestują też inne miasta. W Tychach w 2009 roku odnowiono plac Baczyńskiego. - Potrzebne jest miejsce centralne, gdzie mieszkańcy będą mogli się spotykać, napić się kawy, piwa - dodaje Szczepański.

- Jest to powrót do koncepcji średniowiecznej, ale lepszej do tej pory nie wymyślono. Ale to jednak w małych miejscowościach, tego typu miejsca łatwiej wybudować i nie tylko o koszty chodzi. - W małym mieście łatwiej wskazać ten centralny punkt, tak, aby większość mieszkańców była zadowolona, w dużych miastach, takich punktów może być nawet kilkanaście, trudniej zdecydować - wyjaśnia.

W Lędzinach plac zlokalizowano u stup góry św. Klemensa, była to pierwsza lędzińska parafia i obejmowała całą osadę. Jej początki sięgają XII-XIII wieku, dając początki innym parafiom w powiecie. Centrum wsi było właśnie w okolicy dawnego probostwa.

- Kościół położony był na górce, nieopodal wsi, natomiast budynek plebanii tzw. "fary", nie był ulokowany, jak było to zazwyczaj przy kościele, lecz wśród zabudowań centrum wsi. Obecny murowany budynek zabytkowej plebanii w Lędzinach datuje się na 1788 rok i należy do najstarszych obiektów w powiecie bieruńsko-lędzińskim - tłumaczy Krzysztof Bednarczyk z referatu promocji Urzędu Miasta w Lędzinach.

Teraz władze miasta zadają sobie pytanie, czy nowy plac się przyjmie wśród mieszkańców. Jednak patrząc na przykłady innych miast, powinien zyskać sympatię. Mariacka w Katowicach jeszcze rok po rewitalizacji świeciła pustkami, dziś jest obleganym deptakiem.

[PROGRAM]
Godz. 14 - poświęcenie placu i oficjalne otwarcie placu przez wicepremier Elżbietę Bieńkowską (uderzenie w dzwon dzwonnicy placu)
Godz. 15 - uroczystości zamknięte w sali audiowizualnej
Godz 17 - estrada plenerowa placu, koncert Orkiestry Rozrywkowej Happy Big Band

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto