Nowe pieniądze - więcej sieci kanalizacyjnej!

Redakcja
22 września 2014 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie prezes P.G.K. "Partner" Piotr Buchta podpisał aneks do umowy zawartej 21 października 2009 r., rozszerzający zakres rzeczowy realizowanego projektu pn. "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Lędziny".

W jego wyniku wartość projektu zwiększy się o prawie 12 mln złotych. Zakres rzeczowy projektu rozszerzony został o dodatkowe 8,35 km kanalizacji sanitarnej, 17 km kanalizacji deszczowej oraz budowę 0,99 km sieci wodociągowej. Wartość projektu po podpisaniu aneksu to 171 225 660,60 złotych i obejmuje budowę 85,55 km kanalizacji sanitarnej, modernizację 4,32 km kanalizacji sanitarnej, budowę 40 km sieci kanalizacji deszczowej oraz 0,99 km sieci wodociągowej. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, dofinansowanie wynosi 104 689 516,74 złotych. Zaawansowanie realizacji projektu wynosi 97 proc.

Nowa sieć już działa
Z końcem tego roku zaplanowane zostały pierwsze przepięcia mieszkańców dzielnicy Hołdunów do nowej sieci kanalizacyjnej. Wszyscy dotychczasowi klienci, którzy do tej pory płacili za ścieki korzystając z kanalizacji ogólnospławnej zostaną przepięci do nowej sieci na koszt spółki "Partner". W dzielnicy Goławiec przeprowadzony został rozruch przepompowni ścieków i tutaj również pierwsi mieszkańcy będą mogli włączyć się do sieci kanalizacyjnej jeszcze w tym roku. W ramach pozyskanego w 2013 r. dofinansowania z NFOŚiGW do budowy przyłączy kanalizacyjnych 1110 posesji zostanie podłączonych do sieci na preferencyjnych warunkach. Mieszkańcy tych posesji poniosą niewielką część kosztów przyłącza. Dofinansowanie z NFOŚiGW wynosi 45 proc. kosztów kwalifikowanych
netto, natomiast dofinansowanie z Urzędu Miasta Lędziny wynosi 45 proc. kosztów kwalifikowanych brutto. Mieszkańcy, którzy nie podpisali z P.G.K. "Partner" umowy na budowę przyłącza do sieci kanalizacyjnej, mogą liczyć na dofinansowanie ze strony Urzędu Miasta Lędziny w wysokości 45 proc.

Drogi po kanalizacji
Wykonawcy poszczególnych kontraktów starają się w jak najszybszym czasie przywrócić drogi, na których były prowadzone prace, do stanu pierwotnego. Dlatego na bieżąco trwają prace porządkowe, brukarskie i drogowe, mające odtworzyć chodniki, wjazdy i drogi w taki sposób, by mieszkańcy mogli swobodnie z nich korzystać. Współpraca, zarówno z Urzędem Miasta, jak i Starostwem Powiatowym oraz ich zaangażowanie finansowe, pozwala na wykonanie przy okazji prowadzonych prac kanalizacyjnych dodatkowych robót modernizacyjnych. Na wielu drogach wykonane zostało odwodnienie nawierzchni, powstały nowe chodniki i wjazdy do posesji oraz położone zostały krawężniki. Nawierzchnie odtworzone po robotach kanalizacyjnych są zdecydowanie lepsze pod względem technicznym i wizualnym niż przed przystąpieniem do robót.

W trosce o sprawną sieć
Nowo powstała sieć kanalizacyjna będzie wymagała stałego dozoru i działań zapewniających jej sprawne funkcjonowanie. Serwisowanie sieci usprawni zakupiony w ramach Projektu specjalistyczny samochód do obsługi sieci kanalizacyjnej.


Festyn promujący projekt
Legendarne Czerwone Gitary były największą atrakcją festynu promującego Projekt "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Lędziny", który odbył się w sobotę 6 września na placu Farskim w Lędzinach.
Festyn rozpoczął krakowski Kabaret pod Wyrwigroszem. Następnie, w magiczną podróż do świata iluzji, zabrał wszystkich Tomasz Kabis - finalista 6. edycji programu "Mam Talent". Występy estradowe przeplatane były zabawami i quizami z ciekawymi nagrodami. Ich tematyka nawiązywała do realizowanego Projektu. Największe emocje wzbudził konkurs ekologiczny, w którym należało ułożyć hasło popularyzujące podłączanie się do sieci kanalizacyjnej. Trzy najlepsze propozycje zostały nagrodzone wartościowymi nagrodami rzeczowymi. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody w postaci gadżetów promujących Projekt. Najmłodsi uczestnicy festynu, pod czujnym okiem animatorów, mogli wziąć udział w niesamowitych doświadczeniach naukowych w "Laboratorium Młodego Badacza" oraz w przygotowanych specjalnie dla nich grach i zabawach. W godzinach wieczornych zespół Czerwone Gitary porwał przybyłych do świata muzycznych wspomnień.

OFE zlikwidowane. Masz 5 miesięcy na decyzję

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie