Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziela dla zdrowia. EKG i porady kardiologiczne za darmo

Jolanta Pierończyk
Niedziela dla zdrowia w Tychach
Niedziela dla zdrowia w Tychach Jolanta Pierończyk
Niedziela dla zdrowia w Tychach przy kościele św. Krzysztofa w godz. 9.15-12.30. W programie: EKG, pomiary ciśnienia, konsultacje kardiologiczne.

Ministerstwo zdrowia i NFZ zmniejszają szanse na przeżycie osobom z problemami krążenia. Wedle nowych rozporządzeń, które wchodzą w życie 1 lipca szpitale nie będą miały prawa do natychmiastowej reakcji w stanie przedzawałowym. Pacjent w tym stanie, wedle nowych rozporządzeń, kwalifikuje się bowiem do leczenia w trybie planowanym, a to oznacza wpisanie go do kolejki, która trwa nawet dwa lata.

Trudno nam lekarzom mającym możliwość ratowania człowieka przed zawałem akceptować rozporządzenia, które każą nam z założonymi rękami czekać na zawał

– mówi dr Maciej Pruski, szef X Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Tychach.

Kardiolodzy alarmują: to choroby układu krążenia, a nie nowotwory, są pierwszą przyczyną zgonów. I w szanujących się krajach na świecie nakłady na leczenie chorób układu krążenia są kilkakrotnie wyższe niż na leczenie nowotworów: w Czechach pięciokrotnie, w Niemczech dwukrotnie. W Polsce jest dokładnie odwrotnie niż w Niemczech. A mimo to udało się doprowadzić do sytuacji prawie idealnej. Śmiertelność w ciągu 30 dni u pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału serca mamy jedną z najniższych na świecie. Lepiej jest tylko w Islandii, Danii i Nowej Zelandii. Spadek śmiertelności zawdzięczamy leczeniu inwazyjnemu, czyli wszczepieniom stentów.

Ministerstwo zdrowia szykuje nam jednak sytuację, w której ten wynik możemy łatwo i szybko stracić. Poprzez obcięcie 30 proc. nakładów na kardiologię.

– Drastyczne (do 60 proc.) obniżenie wycen metod i procedur spowoduje ograniczenie dostępu do wysokiej jakości leczenia specjalistycznego w kardiologii, szczególnie w małych miejscowościach – tłumaczy dr Pruski. – Usunięcie standardowych terapii, takich jak chociażby stenty powlekane lekiem doprowadzi do wzrostu powikłań i śmiertelności. Rocznie możemy mieć nawet 30-50 tys. zgonów więcej niż jest w tej chwili. Dopuszczenie do tego jest szczytem niehumanitarności!

Dr Pruski podkreśla, że nowe posunięcia ministerstwa cofają kardiologię o 15 lat, m.in. do czasów stentów metalowych, których dziś już się nie używa, bo u co 4. pacjenta w ciągu roku prowadzą do nawrotu zwężenia. – Dzięki stentom powlekanym lekiem zredukowaliśmy restenozę z 26 proc. do 6 proc. – mówi kardiolog.

Dwie niedziele dla zdrowia w Tychach

Istniejący od 8 lat w Tychach X Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji PAKS przyjmuje ok. 3300 pacjentów rocznie. W poradni jest ich zarejestrowanych ponad 10 tys. Kardiolodzy walczą o zachowanie możliwości leczenia ich na dotychczasowym poziomie. Zainteresowanym proponują spotkanie w dwie najbliższe niedziele w godz. 9.15-12.30 przy kościele św. Krzysztofa. Będą darmowe badania EKG i ciśnienia oraz porady kardiologiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto