Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nad Zalewem w Dziećkowicach ujawniono zakażoną mewę. Ptasia grypa w Jaworznie, Mysłowicach i obrębie bieruńsko-lędzińskim

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Ogniska choroby wykryto u mewy na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego, na Zalewie Dziećkowice. Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Śląskiego z dnia 4 kwietnia 2023 r., „strefa objęta zakażeniem”, obejmuje obszar: Jaworzna, Mysłowic oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
Ogniska choroby wykryto u mewy na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego, na Zalewie Dziećkowice. Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Śląskiego z dnia 4 kwietnia 2023 r., „strefa objęta zakażeniem”, obejmuje obszar: Jaworzna, Mysłowic oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Aneta Kasprzyk, pixabay
W związku z ujawnieniem nad Zalewem Dziećkowice mewy zakażonej ptasią grypą, Wojewoda Śląski ogłosił strefę zakażenia dla Jaworzna, Mysłowic oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Powiadomione zostały władze miast objętych strefą choroby. Należy stosować się do wytycznych zarządzenia. Rozporządzenie obowiązuje do 30 kwietnia 2023 roku.

Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków wykryto u mewy na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego, na zbiorniku wodnym Zalew Dziećkowice. W związku z tym, rozporządzeniem Jarosława Wieczorka, Wojewody Śląskiego, wyznaczono strefę objętą zakażeniem.

W strefie zakażenia ptasią grypą m.in. Bieruń, Jaworzno, Mysłowice i Lędziny

Ogniska choroby wykryto u mewy na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego, na Zalewie Dziećkowice. Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Śląskiego z dnia 4 kwietnia 2023 r., „strefa objęta zakażeniem”, obejmuje obszar: Jaworzna, Mysłowic oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

- W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby – wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u ptactwa dzikiego (mewy) na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego (zbiornik wodny Dziećkowice), wyznacza się strefę objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), zwaną dalej „strefą objętą zakażeniem”, obejmującą następujący obszar: miasta na prawach powiatu: Jaworzno i Mysłowice; powiat bieruńsko-lędziński - czytamy w rozporządzeniu.

Nakazy w strefie objętej zakażeniem

W miastach i miejscowościach objętych zakażeniem obowiązują ścisłe nakazy dotyczące drobiu hodowlanego oraz ptactwa trzymanego w gospodarstwach domowych.

- Nakazuje się utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub innym miejscu w gospodarstwie w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach; ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami; niezwłoczne usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków poprzez unieszkodliwienie całych ciał lub części martwych lub uśmierconych ptaków zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) - stanowią przepisy.

Nakaz obejmuje także:

  • niezwłoczne oczyszczenie i odkażenie miejsc przebywania drobiu oraz miejsc przechowywania i przetwarzania zwłok drobiu, produktów drobiarskich, paszy dla drobiu
  • usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków;
  • niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu wykorzystywanych do transportu drobiu lub
  • niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Zasady obowiązujące osoby wchodzące i wychodzące z gospodarstw, gdzie hodowany jest drób

Do stosowania szczególnych środków środków bezpieczeństwa biologicznego zobowiązane są osoby wchodzące oraz wychodzącez gospodarstwa, w którym utrzymywany jest drób, w szczególności powinny dbać one o odkażanie rąk i obuwia.
Ponadto, w gospodarstwach drobiarskich powinno się zastosować:

  • wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do budynków inwentarskich i wyjściami z tych budynków oraz utrzymanie ich w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego,
  • stosowanie innych rozwiązań technicznych pozwalających na oczyszczenie i odkażanie obuwia przed wejściami do takich budynków i wyjściami z nich;
  • wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób oraz utrzymanie ich w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego
  • wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób oraz utrzymanie ich w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego albo zainstalowanie w tych gospodarstwach niecek dezynfekcyjnych lub innych urządzeń zapewniających dezynfekcję kół pojazdów wjeżdżających do tego gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających – przy czym szerokość tych mat albo niecek nie powinna być mniejsza niż szerokość wjazdów do tego gospodarstwa i wyjazdów z niego, a ich długość nie mniejsza niż obwód największego koła środka transportu wjeżdżającego do tych gospodarstw lub z nich wyjeżdżającego.

Obowiązki posiadaczy zwierząt

Właścicieli ptactwa i zwierząt wrażliwych na wysoce zjadliwą grypę ptaków powinni prowadzić dziennik wejść i wyjść osób wchodzących do gospodarstwa oraz zgłaszać powiatowemu weterynarzowi miejsca, gdzie przebywają zwierzęta wrażliwe na ptasią grypę.
Powinności właścicieli zwierząt obejmują

  • prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących, z wyłączeniem pomieszczeń mieszkalnych,
  • niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie,
  • zgłaszanie miejsc, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych na wysoce zjadliwą grypę ptaków (HPAI), właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Co jest zabronione w strefie objętej zakażeniem?

Mieszkańcy miejscowości objętej zakażeniem, nie powinni zbliżać się do dzikiego ptactwa, przenosić chorych zwierząt, ptasich jaj lub ujawnionych zwłok ptaków. Nie wolno również organizować targów i wystaw na których obecne byłyby ptaki.
W strefie zakażonej zakazuje się:

  • przemieszczania przez ludzi ptaków dzikich oraz produktów pochodzących od tych ptaków i z tych ptaków;
  • wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych z gospodarstw, gdzie jest utrzymywany drób;
  • organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki;
  • wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

W strefie skażenia należy ustawić tablice ostrzegawcze

Rozporządzenie wojewody nakazuje także oznakowanie strefy objętej zakażeniem poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych.

- Na tablicach powinna znaleźć się treść: „UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW – STREFA OBJĘTA ZAKAŻENIEM”. Tablice i napisy mają mieć takie wymiary, aby były czytelne z odległości co najmniej 100 metrów, oznakowane w sposób trwały, nie podlegający działaniu czynników atmosferycznych - wyznacza rozporządzenie.

Gotowe tablice należy umieścić na ustalonych przez właściwe organy drogach publicznych.
Do oznaczenia obszaru zakażonego zobowiązani są prezydenci miast: Jaworzno, Mysłowice; burmistrzowie miast: Bieruń, Imielin, Lędziny; oraz wójtówie gmin: Bojszowy, Chełm Śląski.

Do czego zobligowani są zarządcy dróg?

Rozporządzenie wojewody nakłada także obowiązki na zarządców dróg publicznych, Przede wszystkim muszą oni wyłożyć maty dezynfekcyjne na ustalonych przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii drogach publicznych oraz utrzymywać je w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego.

Obowiązki zarządców i dzierżawców obwodów łowieckich

Na dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich zarządzenie wojewody nakłada obowiązek zgłaszanie przypadków padnięć
ptaków dziko żyjących lub podejrzeń wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
Wykonanie rozporządzenia powierza się:

  • Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Tychach;
  • prezydentom miast: Jaworzno, Mysłowice;
  • burmistrzom miast: Bieruń, Imielin, Lędziny;
  • wójtom gmin: Bojszowy, Chełm Śląski;
  • Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach;
  • Zarządowi Okręgowemu Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach;
  • komendantom miejskim policji w: Jaworznie, Mysłowicach;
  • Komendantowi Powiatowemu Policji w Bieruniu;
  • Śląskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Transportu Drogowego;
  • właściwym miejscowo zarządcom dróg.

Stosowanie się do nakazów i zakazów w równym stopniu obowiązuje wszystkich mieszkańców skażonego obszaru. Treść rozporządzenia obowiązuje do 30 kwietnia 2023 r.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto