MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikacja w Bieruniu leży: Nadzwyczajna sesja rady

Lech Gawin, KS
Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta została zwołana z powodu kryzysu komunikacji zbiorowej. Od jutra firma ,,Trans Vobis''-spadkobierca oświęcimskiego przewoźnika, nie będzie obsługiwać swoich tras. Do końca tygodnia komunikację zastępczą przejmie firma pana Czesaka. Od poniedziałku wozić nas już będzie tyski PKM.

Zarówno przejazdy komunikacją zastępczą jak i później tyski przewoźnik będzie woził pasażerów za darmo. To sytuacja przejściowa, do końca roku. Wtedy to, oficjalnie obowiązki przewoźnika przejmie tyski PKM. Linia tyska będzie miała numer 686. Będzie się zaczynać na pętli Zabrzeg, koło mostu na Wiśle (Bieruń Nowy) Koniec jazdy koło zajezdni i oczywiście z powrotem tak samo.

Kto będzie chciał dojechać w inne miejsce Tychów, musi się przesiadać. Oczywiście linia 31 pozostaje bez zmian. A co z dojazdami do Oświęcimia? Tutaj też planowana jest przesiadka z przystanku na pętli Zabrzeg. Ale czy beznadziejny oświęcimski przewoźnik zapewni stamtąd połączenie?

-Nie odcinamy się zupełnie od dojazdów do Oświęcimia-powiedział zastępca burmistrza, Leszek Kryczek.
-Zorganizowanie dojazdu do Oświęcimia, czyli innego województwa, wymaga wielu procedur. Jest to też czasochłonne a wy potrzebujecie pomocy natychmiast-stwierdził obecny na sali prezes tyskiego PKM-u.

Na sali wrzało i radni wypowiadali się w gorzkich słowach. Zarzucano burmistrzowi brak dbałości o mieszkańców, zbyt późne zareagowanie i wiele innych. Były też głosy nawołujące do rozsądku w wypowiedziach.

Przewodniczący Rady Miasta grzmiał na Bernarda Pustelnika przy wtórze chóru radnych. Gdyby gmina Bieruń wczesniej dogadała się z Tychami nie byłoby kłopotu. Czy na pewno? Tyski przewoźnik zażądał sobie wtedy 6 mln. zł, czyli 3 razy więcej od oświęcimskiego.

Radni również bili się w piersi, przepraszając mieszkańców za obecny, kryzysowy stan. A mieszkańców pojawiło się kilku. Dostali możliwość zabrania głosu. I tak Zdzisław Kantor wyrażał się negatywnie o podejściu władz do problemu. Zapytywał czym będzie dojeżdżał Jego syn do Oświęcimia.

Piotr Świerkosz pytał o kursy na osiedle Chemików. Będzie takich siedem w ciągu dnia i tyle samo z powrotem.

Autobusy będą skręcać na rondzie przy hotelu ,,Corona'' i dalej jechać przez tereny przemysłowe. Na większość pytań odpowiadał szef komunalki-Jan Stocki. Jak to będzie wyglądało praktycznie?

Na 28 autobusów, które w tej chwili widnieją w rozkładzie pozostanie 24. Linie w kierunku Bojszów obsłuży PKS Pszczyna. Nowy rozkład podobno już jest w internecie i rozwiesza się go na przystankach.

Chcąc sprawnie obsłużyć nasze miasto PKM zakupi 14 autobusów za kwotę około 8 mln. zł. i zatrudni dodatkowo 30 kierowców. Radni naciskali, aby alternatywnie jak najszybciej sfinalizować komunikację kolejową. Co z innymi liniami.

Burmistrz Imielina Jan Chwiędacz również organizuje komunikację zastępczą. Czy autobusy z Imielina będą kończyć trasę w Bieruniu, pokaże czas. Radni podjęli odpowiednie wnioski, aby taka sytuacja się nie powtórzyła. Komunikacja zastępcza będzie kosztować miast około 954 tys. zł. Były i takie głosy, że emocje i wrzawa są wynikiem zabiegów przedwyborczych...

Linia 274 (zastępuje linię 574) na trasie Bieruń KWK „Piast” – Bojszowy – Tychy Nexteer

Linia 0 (zastępuje linię 586) na trasie Bieruń Pętla – Bieruń plac Autobusowy – Tychy Nexteer

Linia 51 (zastępuje linię 551) na trasie Bieruń – Bojszowy – Wola

Linia 81 (zastępuje linię 581) na trasie Bieruń – Bojszowy - Pszczyna
W czwartek w godzinach 170 – 21 trwały także rozmowy wójtów i burmistrzów Bierunia, Chełmu Śląskiego, Imielina oraz Bojszów z firmami przewozowymi, dot. organizacji pozostałych linii.

Efektem tego było zorganizowanie transportu na trasie Imielin – Chełm Śląski – Bieruń – Tychy. Ponadto udało się przedłużyć kursy linii 0 zastępującej linie 586, która kursować będzie do Oświęcimia, a nie tak jak informowano wcześniej do Bieruń Pętla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto