Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejka po węgiel na Ziemowit ma już 2 km

Karol Świerkot
Ponad 2 km ma już kolejka po węgiel na Ziemowit. Samochody ustawiają się już na wysokości przychodni, a to nie wszystko, bo pełny jest też parking przy ul. Pokoju. Kierowcy skarżą się, że kopalnia każe im czekać

Kolejka po węgiel na Ziemowit ma już 2 km

Nie mają bieżącej wody ani gdzie się załatwić, rekordziści w kolejce po węgiel na Ziemowit czekają już 100 godzin. W upale, w deszczu. Jedzą konserwy zakupione w pobliskim sklepie. Ich samochody dodatkowo utrudniają życie zwykłym kierowcom, blokując jeden pas drogi. Kierowcy tirów przyjechali często z drugiego końca Polski.

- Stoję już 24 godziny - mówi kierowca ciężarówki w oczekiwaniu na węgiel - a wiem, że dziś jeszcze nie załatwię sprawy - dodaje. Jego samochód stoi w połowie kolejki. - Ci przy bramie stoją już ponad 100 godzin.

Kierowcy twierdzą, że są wprowadzani w błąd. - Mówi się o zalegającym węglu, każe się nam jechać. A okazuje się że od ręki dostępny jest tylko miał. Musimy czekać na wydobycie orzecha i kostki - skarżą się.

W wolnych chwilach, czytają książki, oglądają tv, jeśli ktoś ma w kabinie. Szczęście mają też ci, których samochody stoją w cieniu. W szczerym słońcu, w kabinie tira może się zrobić nawet 70 stopni.

Normalnie załadunek jednego tira orzechem trwa 15 minut. - Do naczepy wchodzi 25 ton. Kostka jest ładowana z ładowarki na oko, więc trzeba jeszcze na wagę jechać. Jeśli przesypie o 2 tony, to muszę to jeszcze ręcznie zrzucać z auta - skarży się inny kierowca, który nie chce podawać swoich danych, bo obawia się problemów w firmie.

W punkcie sprzedaży węgla usłyszeliśmy, że jest małe wydobycie. - Wczoraj i dziś było mało węgla, próbować w czwartek, pytać jak wygląda sytuacja, bo teraz trzeba stać w długiej kolejce.

Próbując kupić 10 ton węgla, dowiedzieliśmy się, że maksymalnie dostaniemy 4 tony.
Potwierdziły się też skargi kierowców, że węgiel grubszy niż miał jest sprzedawany z bieżącego wydobycia.

Jak tłumaczy Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej, węgiel gruby, opałowy, za którym ustawiają się kolejki, to jedynie 8 proc. produkcji. - Jeśli jest mniejsze wydobycie węgla drobnego, który idzie do elektrowni, automatycznie mniej jest węgla wysokoenergetycznego - tłumaczy.

Przypomnijmy, że na początku maja Kompania Węglowa zarządziła tygodniowy postój w swoich kopalniach z powodu zalegających na zwałach 5 mln ton węgla.

Tak wyglądał postój na Ziemowicie

Chcesz być na bieżąco? Polub nas na FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto