Jesień organowa w powiecie bieruńsko-lędzińskim [FOTO]

Bogusław Żogała
W niedzielę 14 września w kościele św. Klemensa w ramach jubileuszowego 15 Festiwalu Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko - Lędzińskim odbył się koncert będący - jak stwierdził ks. proboszcz Józef Kracla - przysłowiową wisienką na torcie obchodów parafialnych dożynek.

Dyrektor artystyczny festiwalu oraz prowadzący koncerty w jednej osobie,czyli Roman Jochymczyk przez lata tak dobiera wykonawców jak i repertuar, by podkreślić akustykę lędzińskiego kościoła .Nie inaczej było
i tym razem. Melomani mogli posłuchać gry duetu "Cellorganic", który tworzy Renata Marzec grająca na wiolonczeli i organista Radosław Marzec.To muzyczne małżeństwo, to muzyczna górna półka godna jubileuszowego koncertu. Radosław Marzec jest obecnie doktorem habilitowanym, pracującym na stanowisku profesora w klasie organów Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Ma na koncie nagrania płytowe,koncerty w kraju i za granicą solo i w duecie ze swoją żoną prof.Renatą Marzec, pracującą na tej samej uczelni.

Jako pierwsza zaprezentowane zostały na wiolonczeli dwie części "Suity nr 3,C-dur,BWV 1009" Johanna Sebastiana Bacha "Sarabande" i "Gigue".Następnymi prezentowanymi utworami były perełki anonimowych barokowych kompozytorów, odszukane w królewskiej Bibliotece Brytyjskiej, "My lady Carey's dompe" (British Library,Royal Appedix MS 58) i "Uppon la mi re"(British Library, MS Add.29996), zagrane przez organistę.

Kolejnym utworem zagranym na wiolonczeli była "Serenade Orientale" polskiego kompozytora Ryszarda Sielickiego, znanego także z lżejszej muzyki, jako kompozytor piosenek z repertuaru Anny German, Sławy Przybylskiej, czy Violetty Villas. Jego serenada ze swymi orientalnymi motywami przywoływała skojarzenia z ilustracyjną muzyką filmową, zaś łączenie techniki szarpania strun połączone z pociągnięciami smyczka ,dodatkowo dodały ekspresji wykonywanemu utworowi. Po próbce polskiej muzycznej spuścizny, przedstawiono trzy utwory organowe hiszpańskich kompozytorów,tj. "II Tiento y dyscurso de segundo tono" Francisco Correa de Arauxo ,"Toccata Pastoril" Antonio Meastresa i "Paso no VI" Narcisa Casanovesa.

Zderzenie różnych stylów w muzycznej modlitwie z 1919 roku"Priere op.158" pokazało Camille Saint-Saensa jako cenionego eklektyka.Utwór ten wykonali artyści wspólnie, a wiolonczela rozbrzmiewała z poziomu chóru.

Koncert zakończyła czteroczęściowa "Sonata D-dur BWV 1028"Johanna Sebastiana Bacha, rozpisana na wiolonczelę i 'klavier", pochodząca tak jak pierwszy prezentowany utwór z 1720 roku.W skład sonaty weszły "Adagio", "Allegro","Andante" i "Allegro". Warto zachęcać młodych do bywania na tego typu koncertach.Być może, podczas takiej muzycznej edukacji dostrzegli by,że taki utwór jak osadzony w anglosaskiej tradycji "My lady Carey's dompe", choć nie dokończony,opatrzony tekstem i odpowiednią aranżacją stał by się potencjalnym hitem muzyki rozrywkowej.

Taki łącznik klasyki i rozrywki może stanowić zapowiedź kolejnego festiwalowego koncertu w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu, gdzie zaprezentuje swoje umiejętności oboista Tytus Wojnowicz, którego wykonywane utwory w stylu "Tańcząc w słońcu" w latach dziewięćdziesiątych nieźle namieszały na listach przebojów.

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie