Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przestać żyć przeszłością i zacząć czerpać w pełni z życia? Wypróbuj sposób dr Nicole LePery, autorki bestsellera „Wzrastam”

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Psychologia psychiczna zakłada, że aby osiągnąć dobrostan, trzeba dbać nie tylko o psyche, ale również o inne aspekty życia.
Psychologia psychiczna zakłada, że aby osiągnąć dobrostan, trzeba dbać nie tylko o psyche, ale również o inne aspekty życia. Bianca Debisko/ Pexels.com
Jak nauczyć się nie rozgrzebywać przeszłości? Co zrobić, żeby wprowadzić trwałe zmiany w swoim życiu? Dowiedz się w praktyce, czym jest psychologia holistyczna. Dr. Nicole LePera, autorka bestsellera „New York Timesa” pt. „Wzrastam” wyjaśnia, na czym polega stosowanie tej metody. Zobacz, co zrobić, żeby osiągnąć dojrzałość emocjonalną.

Rozmowa z dr. Nicole LePerą, psychologiem, Instagramerką, twórczynią podcastu „SelfHealers Soundboard” i autorką książki „Wzrastam. Jak się wyleczyć z przeszłości i zacząć od nowa”

Pani najnowsza książka została okrzyknięta bestsellerem przez dziennik „New York Times”. O czym jest „Wzrastam”?
„Wzrastam” to książka o zrozumieniu swojej przeszłości w celu stworzenia nowej przyszłości. Pomaga czytelnikom pojąć, jak funkcjonują w naszym życiu wzorce zaczerpnięte z dzieciństwa. Publikacja zawiera praktyczne, pragmatyczne wskazówki, jak krok po kroku stworzyć zdrowszą wersję siebie.

Zajmuje się Pani psychologią holistyczną i w jej duchu napisała Pani książkę. Czy może Pani wyjaśnić naszym czytelniczkom, na czym polega psychologia holistyczna?
Psychologia holistyczna ma na celu zrozumienie przyczyn naszych podstawowych zachowań, a także tego, jak odnosimy się do innych i otaczającego nas świata.

Dlaczego psychologia holistyczna kładzie duży nacisk na zdrowie jelit i poprawę jakości snu?
Istnieje wiele nowych dowodów naukowych na to, jak duży wpływ na nasze ogólne samopoczucie mają sen i zdrowie jelit. W psychologii holistycznej zwracamy uwagę nie tylko na umysł, ale też na całe ciało, a zwłaszcza na zdrowie naszego układu nerwowego. Dzięki uświadomieniu sobie, jak istotne są: higiena snu czy spożywanie produktów bogatych w składniki odżywcze, możemy poprawić swój dobrostan psychiczny.

Co robić, gdy mamy tendencję do rozpamiętywania przeszłości i rzeczy, których nie udało nam się zdobyć ani osiągnąć?
Każdy z nas żałuje czegoś z przeszłości. Tak naprawdę nigdy nie wiemy, jak wszystko mogło by się potoczyć, a czasem możemy nawet „utkwić” w czasie przeszłym i naszym wyobrażeniu o tym, „co by było, gdyby”. Gdy przytłaczają nas myśli na temat przeszłości, pomocne jest sprowadzenie siebie z powrotem do „tu i teraz”. Nie możemy zmienić tego, co już się wydarzyło, ale zawsze możemy powrócić myślami do chwili obecnej i dokonać w danym momencie nowych wyborów.

Czy pozytywne myślenie można ćwiczyć? W jaki sposób?
Pozytywne myślenie można ćwiczyć, ale ważne jest również to, aby nie negować swoich uczuć. Czasem próbujemy wmówić sobie, jak się czujemy, wykorzystując właśnie pozytywne myślenie. Myślimy „nie powinnam tego czuć” lub „ktoś inny ma gorzej”. Dlatego warto walidować wszystkie swoje uczucia i emocje, nawet te negatywne. Jesteśmy stworzeni do odczuwania bardzo szerokiej gamy emocji, które często różnią się diametralnie między sobą.

Czy może Pani podać przykład konkretnej techniki, pomocnej w walce ze szkodliwymi nawykami lub schematami postępowania?
Kiedy mamy do czynienia ze szkodliwym wzorcem zachowania, pomocne może się okazać rozwinięcie lepszych mechanizmów zaradczych, które pomagają nam radzić sobie z problemami czy stresem. To może być np. wzięcie głębokiego oddechu, pójście na spacer, wyjście na łono natury czy połączenie się z kimś, kogo kochamy i komu ufamy.

Może zainteresować Cię również:

Co może nam pomóc pogodzić się z minionymi wydarzeniami, które są dla nas ciężkie do zaakceptowania?
Współczucie dla samego siebie. Kiedy trudno jest nam zaakceptować rzeczy takimi, jakimi są, warto przypomnieć sobie, że to jest w porządku. Możemy nigdy nie zaakceptować niektórych aspektów swojego życia i nie ma w tym niczego złego. Im bardziej akceptujemy to, jak się czujemy, tym łatwiej jest nam wprowadzać zmiany w przyszłości.

Jak wybaczyć bliskim, do których ma się żal?
Przebaczenie to bardzo indywidualny proces. Nie zawsze wywieranie na siebie presji, żeby coś wybaczyć, jest dobre dla nas samych. Jeżeli żywimy do kogoś urazę, możemy zastanowić się nad swoimi uczuciami i ich przyczyną oraz przeanalizować to, co nam się przytrafiło. Dzięki temu będziemy w stanie się rozwijać i uczyć się na bazie własnych doświadczeń.

Co poleca Pani kobietom, które dopiero zaczynają leczyć się z przeszłości?
Najlepszym sposobem na rozpoczęcie uzdrawiającej podróży jest zaczęcie od składania sobie każdego dnia małych obietnic. Rzeczy, które sobie obiecujemy, powinny być na tyle łatwe do osiągnięcia, żeby dotrzymanie danego słowa przychodziło nam z łatwością. Może to być wypicie szklanki wody w ciągu dnia, prowadzenie dziennika przez 10 minut dziennie czy położenie się do łóżka pół godziny wcześniej niż zazwyczaj. Dotrzymuj składanych sobie obietnic przez 30 dni, a potem dodaj kolejne. Uzdrawianie polega na wprowadzaniu małych zmian w swoich nawykach i przyzwyczajeniach.

O autorce książki

Dr. Nicole LePera studiowała psychologię kliniczną na Uniwersytecie Cornella, w Nowej Szkole Badań Społecznych oraz w Filadelfijskiej Szkole Psychoanalizy. Jej książka pt. „Wzrastam. Jak się wyleczyć z przeszłości i zacząć od nowa” zajęła 1. miejsce w rankingu bestsellerów „New York Timesa”. Pisarka prowadzi także podcast, „SelfHealers Soundboard”.

LePera kształciła się w tradycyjnym nurcie psychoterapii. Jako psycholog kliniczna jest propagatorką psychologii holistycznej. Sfrustrowana ograniczeniami tradycyjnej psychoterapii, z myślą o dobru swoich pacjentów i swoim własnym, postanowiła zacząć zgłębiać holistyczną filozofię zdrowia psychicznego, fizycznego i duchowego, aby wyposażyć ludzi w narzędzia niezbędne do samoleczenia.

Jest ona także twórczynią ruchu #SelfHealers, który łączy ludzi z różnych części świata, starających się wziąć leczenie w swoje własne ręce. In 2019 r. psycholog stworzyła międzynarodową społeczność, Krąg Samopomocy (SelfHealers Circle). Do kolektywu należą mieszkańcy 60 kraju. LePera prowadzi także popularny profil terapeutyczno-edukacyjny na Instagramie, @the.holistic.psychologist (obserwuje go przeszło 5,5 mln osób). Mieszka w Los Angeles.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak przestać żyć przeszłością i zacząć czerpać w pełni z życia? Wypróbuj sposób dr Nicole LePery, autorki bestsellera „Wzrastam” - Strona Kobiet

Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto