Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego autobusy ZTM nie przyjeżdżają? Odwoływane kursy. ZTM potwierdza: "Odnotowaliśmy przypadki braku realizacji niektórych kursów"

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Nagminnie odwoływane są kursy autobusów
Nagminnie odwoływane są kursy autobusów arc
Co się dzieje z ZTM? Autobusy nie przyjeżdżają i dotyczy to całych linii. Nasz Czytelnik zgłosił nam, że kurs linii 672 o godz. 6.35 z przystanku Kopalnia Wesoła jest odwoływany codziennie. Odwoływana jest też komunikacja zastępcza. Takich problemów jest zdecydowanie więcej. Sprawdzamy co się dzieje.

Co się dzieje w ZTM? Odwołane kursy autobusów i brak informacji

Interwencja DZ. Zajmujemy się sprawą zgłoszoną nam przez naszego Czytelnika. Sprawa dotyczy odwołanych kursów autobusów przez ZTM. Linie autobusowe, które bardzo często się powtarzają w komunikatach o odwołaniu to m.in. 12, 33, 672, 46, 910, 115, 840, 197.

- Ilość kursów jaka jest odwoływana jest ogromna, a do tego odwoływane są one o każdej porze dnia i nocy. Utrudnia to poruszanie się po mieście, bo trafienie na autobus, który nie wypadł z kursu jest loterią - mówi nam nasz Czytelnik.

- Jeszcze trzy tygodnie temu ilość odwołanych kursów była znacznie mniejsza, a w jednym komunikacie podawano jeden, góra dwa przejazdy. Teraz podaje się całą listę dla danej linii i to kilka razy dziennie. Czy to cichy protest kierowców autobusów? - zastanawia się nasz Czytelnik.

Nasz Czytelnik dodaje, że dodatkowo na stronie ZTM nie mógł znaleźć żadnej informacji o tych odwołanych kursach. Dochodzi też do pomyłek podczas przekazywania informacji na Facebooku, polegających na przypisywaniu liniom przystanków których nie obsługują.

Co się dzieje w Zarządzie Transportu Metropolitarnego? Dlaczego linie autobusowe są odwoływane? Sprawdzamy

- Niestety potwierdzamy, że w ostatnich dniach odnotowaliśmy przypadki braku realizacji niektórych kursów na liniach obsługiwanych przez naszych przewoźników, głównie PKM Katowice oraz PKM Tychy. Zdajemy sobie sprawę z wagi i uciążliwości tej sytuacji, dlatego natychmiast zwróciliśmy się do zarządów tych spółek m.in. z wnioskiem o podjęcie pilnych działań naprawczych. Powodem tych tymczasowych trudności skutkujących anulowaniem niektórych przejazdów, jest sytuacja kadrowa przewoźników, niestety wpływająca na zdolność do realizacji wszystkich połączeń - wyjaśnia Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.

- Działania, które teraz podejmujemy, aby minimalizować ryzyko nagłego odwoływania kursów, prowadzone są równolegle i dwutorowo. Mówimy o rozwiązaniach doraźnych, możliwych do wprowadzenia teraz, a także o tych, które mają charakter systemowy i które w przyszłości zdecydowanie podniosą naszą elastyczność w tym zakresie - dodaje rzecznik ZTM.

Rozwiązanie systemowe ZTM

Pod koniec lipca ZTM ogłosiło przetarg na obsługę sieci. Usługi przewozowe będą świadczone na podstawie ogłoszonego postępowania od 2022 r. To największy przetarg w historii Zarządu Transportu Metropolitalnego i jeden z największych w kraju, jeśli chodzi o branżę transportową. Projekt obejmuje 166 milionów wozokilometrów i ponad 300 autobusów.

- Dzięki temu postępowaniu i nowo zawieranym umowom będziemy mogli elastyczniej zarządzać komunikacją miejską. Wynika to ze zmiany formuły: po raz pierwszy zamawiamy pulę kilometrów, a nie obsługę poszczególnych linii - tłumaczy Michał Wawrzaszek z ZTM.

Teraz pojazdy zastępcze lub zastępstwo wśród kierowców mogą być szukane tylko w ramach jednej firmy, która obsługuje konkretną linię autobusową. Odpowiadają za to przewoźnicy. Natomiast po rozstrzygnięciu ogłoszonego przetargu, ZTM będzie mogło szybciej i sprawniej reagować w tego typu sytuacjach, ponieważ zamawia pulę kilometrów. Przejście z obsługi poszczególnych linii na pulę dostępnych wozokilometrów to nowość.

- Poprzez zastosowanie nowych rozwiązań, innych niż w obecnie obowiązujących umowach, zawartych przed laty przez KZK GOP, będziemy mogli w sytuacjach nagłych zlecić obsługę takich kursów więcej niż jednemu przewoźnikowi - wyjaśnia rzecznik ZTM.

Rozwiązanie doraźne ZTM

Zarząd Transportu Metropolitalnego jest w stałym kontakcie z przewoźnikami. Jak zaznacza rzecznik ZTM - podjęte zostały już kroki, aby te niezależne od ZTM niedogodności minimalizować. Biorąc pod uwagę możliwości kadrowe przewoźników, we współpracy z nimi przygotowywane są zmiany w rozkładach jazdy. Część z nich została już wprowadzona i obowiązuje od dziś -13 sierpnia. Szczegółowe informacje znajdują się - TUTAJ.

- Monitorujemy sytuację przewoźników, która ma wpływ na realizację zawartych z nami umów. Równolegle ramach posiadanych przez nas narzędzi i możliwości, które dają nam te umowy, zawarte blisko 8 lat temu - podejmujemy działania, których celem jest minimalizacja zaistniałych utrudnień - zaznacza rzecznik ZTM.

Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednostką budżetową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i największym organizatorem transportu zbiorowego w Polsce. Działa na obszarze 56 miast i gmin, obsługując prawie 7 000 przystanków. Codziennie na drogach pojawia się ponad 1500 pojazdów – autobusów, tramwajów i trolejbusów, które realizują przewozy na sieci komunikacji miejskiej składającej się z ok. 450 linii, pokonujących 100 milionów kilometrów rocznie.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto