Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czad. To właśnie teraz jest jego czas!

Magdalena Kutynia
Niemal co drugie wezwanie to fałszywy alarm. Strażacy: ale my zawsze przyjeżdżamy do wezwania. Jesienią i zimą zdarza się najwięcej zatruć tlenkiem węgla.

Niemal połowa interwencji związanych z tlenkiem węgla okazuje się fałszywymi alarmami. Tylko w tym roku takich wezwań Państwowa Straż Pożarna w Tychach i powiecie miała 32, z czego w 14 przypadkach nie stwierdzono tlenku węgla w powietrzu. W zeszłym roku strażacy byli wzywani 31 razy, z czego 14 - jak się okazało - niepotrzebnie. W roku 2013 takich wezwań było 27, z czego fałszywymi alarmami okazało się 15 przypadków.

- Mimo to zachęcamy do montowania czujek tlenku węgla w domach, zwłaszcza w sypialniach. To ważny element profilaktyki. Przyjeżdżamy na każde wezwanie, bo wiadomo, że tlenek węgla nie ma zapachu i jest bezbarwny, a więc bez odpowiednich urządzeń go się nie wykryje. Przywozimy mierniki i sprawdzamy. Jeśli obecności tlenku węgla nie stwierdzimy, nie wyciągamy żadnych konsekwencji, nie traktujemy wezwania jako nieuzasadnione, nie każemy płacić za przyjazd - zapewnia Szczepan Komorowski, rzecznik komendy Państwowej Straży Pożarnej w Tychach.

Ostatnie śmiertelne zatrucia tlenkiem węgla w Tychach straż odnotowała w roku 2013. Zmarły wtedy dwie osoby dorosłe. Ale nawet jeśli nie ma zgonu, to za każdym razem, kiedy potwierdza się obecność tlenku węgla w powietrzu, są poszkodowani. Jedni skarżą się tylko na nudności i bóle głowy, ale są i przypadki omdleń, zasłabnięć czy nawet utraty przytomności. Tylko w tym roku w 17 interwencjach, gdzie pomoc strażaków była jak najbardziej potrzebna, ucierpiało 21 osób, z czego dziewięć to dzieci. Rok temu zasadnych wezwań też było 17, w których poszkodowanych było 18 osób, z czego dokładnie połowa to dzieci. W roku 2013 poza wspomnianymi dwoma ofiarami śmiertelnymi, były też słabsze zatrucia u dwóch osób dorosłych i dwojga dzieci.

Przeważająca część przypadków zatruć tlenkiem węgla przypada na czas od 1 listopada do końca marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto