Co powstanie za groblą w Bieruniu? Miasto ma pomysł, ale czeka też na pomysły mieszkańców

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Grobla bieruńska i jej okolice
Grobla bieruńska i jej okolice Mat. prasowy
Co powstanie za groblą w Bieruniu, drugim najstarszym obiektem w tym mieście? Miasto ma pomysł, ale chętnie wysłucha opinii, uwag i pomysłów mieszkańców. Spotkanie z projektantami terenu za groblą odbędzie się 20 marca o godz. 18 w kinoteatrze "Jutrzenka".

Grobla bieruńska to jeden z najstarszych miejsc (obiektów) w Bieruniu, zabytek inżynierii budownictwa ziemnego i miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych.

Co to jest grobla bieruńska?

"Grobla to pamiątka po czasach, gdy w Bieruniu istniał największy staw rybny na Śląsku, a gospodarka rybna stanowiła ⅔ dochodów państwa pszczyńskiego. Wał ziemny usypano w XVI wieku i umożliwił on powstanie Wielkiego Stawu Bieruńskiego (miał 2500 ha powierzchni), a zarazem chronił mieszkańców Bierunia przed wodą. Bodajże karpie z bieruńskiego stawu, trafiały na stół królewski na Wawelu. Dziś tego stawu już nie ma, natomiast na skutek szkód górniczych powstały małe zbiorniki wodne, wokół których ukształtowała się przyrodnicza enklawa", czytamy w notce prasowej.

- Można powiedzieć że staw bieruński w ten sposób do nas wraca - mówi Łukasz Odelga, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości Urzędu Miejskiego w Bieruniu. - Są tam siedliska dzikich ptaków i cenna roślinność. Dlatego, zgodnie z ekspertyzą przyrodniczą, chcemy tak zagospodarować, żeby naszymi działaniami nie zniszczyć naturalnych walorów tego miejsca.

Prawie trzy lata temu Bieruń nieodpłatnie przejął 7,5 ha gruntu pomiędzy groblą a DK 44 i teraz chcemy tam stworzyć wyjątkowy park. Mamy koncepcję na zagospodarowanie 28 hektarów i teraz przyszedł czas, by skonsultować ją z mieszkańcami. Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 20 marca, o godz. 18 w kinoteatrze "Jutrzenka"

- mówi Agnieszka Kijas, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bieruniu.

Jak zmieni się teren za groblą bieruńską?

Edukacyjna ścieżka spacerowa, rolkostrada, wiklinowy labirynt, pasieka, pumptrack, pomost widokowy, czatownie, czyli punkty, z których będzie można obserwować ptactwo nad groblą - to obiekty, które znajdują się w koncepcji miasta.

- Ciekawą propozycją będzie też naturalistyczny plac zabaw, który powstanie z tego, co dała natura. Chodzi o to, by przez zabawę zbliżyć dzieci do przyrody. Zamiast bawić się plastikowymi i metalowymi elementami, mogą mieć kontakt z prawdziwym drewnem, korą i szyszkami - opowiada Agnieszka Kijas, rzeczniczka UM Bieruń.

Czas na pomysły mieszkańców na temat parku za groblą bieruńską

Szczegóły na temat zmian planowanych na terenie za groblą w Bieruniu będzie można poznać podczas poniedziałkowego spotkania, podczas którego obecny będzie projektant. Miasto zapewnia, że będzie to czas na wypowiedzi mieszkańców Bierunia, ich pomysły, ale też uwagi.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co powstanie za groblą w Bieruniu? Miasto ma pomysł, ale czeka też na pomysły mieszkańców - Tychy Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie