Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dzis dzieje się z terenami popowodziowymi w Bieruniu? Krajobraz miasta pięć lat po powodzi

Magdalena Kutynia
Co dziś dzieje się z terenami, które zostały zniszone w czasie powodzi w 2010 roku? Sprawdzamy jak potoczyły sie losy mieszkańców obszarów popowodziowych oraz jak wyglądają miejsca, które całkowicie zalane były wodą.Krajobraz miasta pięć lat po wielkiej wodzie.

Minęło pięć lat od powodzi, która dotknęła Bieruń. Co teraz dzieje się z obszarami popowodziowymi?

Warto przypomnieć, że przed powodzią, na ul. Hodowlanej stały bloki, które pierwotnie były PGR-owskie, a potem wspólnotowe. W wyniku eksploatacji górniczych tereny te osiadły, a to doprowadziło do powstania niecki bezodpływowej.
W maju 2015 roku, w skutek cofnięcia się potoku Ściernie i potoku Stawowego oraz związku z nadmiernymi opadami deszczu, bloki mieszkalne zostały zalane wodą aż do pierwszego piętra. - W wyniku ugody zawartej między kompanią węglową, gminą i mieszkańcami, kompania zdecydowała się na wybudowanie bloku na ul. Mikołaja do którego przekwaterowani zostali mieszkańcy ul. Hodowlanej – mówi Przemysław Major, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM w Bieruniu. - W budynku znajduje się 40 mieszkań. Część mieszkańców zgodziła się na to przesiedlenie a część spośród tych, którzy dostali wysokie odszkodowania z kopalń kupiła sobie mieszkania w innych miejscach lub wybudowała domy – wyjaśnia. Kamienice przy ul. Hodowlanej w tym roku oddane mają być do rozbiórki. Teren ten nie będzie już przez nikogo zamieszkały. - Aby zapobiegać reperkusjom wysokiego stanu rzek i możliwości zalania się terenów przez cofkę, urząd miejski oraz kompania węglowa opracowały strategię ochronną – mówi Łukasz Odelga, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości UM w Bieruniu. - Powstała koncepcja Redukcji Stosunków Wodnych na potoku Stawowym. Koncepcja ta zakłada uregulowanie stanu wody – dodaje. Powstać ma zbiornik, który gromadzić będzie ewentualny nadmiar wody. Przypominamy, że ul. Hodowlana leży w sąsiedztwie tworzącej się w Bieruniu Strefy Ekonomicznej. - Koncepcje tą wdrażamy również po to by uczynić te tereny bardziej atrakcyjnymi dla potencjalnych inwestorów – oznajmia Odelga.

Terenem, który w Bieruniu najdotkliwiej został zalany w wyniku powodzi był Łęg i Czarnuchowice.
Przypomnijmy, że w maju 2010 roku woda z rzek przerwała tam wał i wylała się na tereny najniżej położone. Zniszczone zostały wszystkie gospodarstwa domowe znajdujące się na tym obszarze. - Po osuszeniu, tereny te rolniczo funkcjonują dobrze – mówi Łukasz Odelga, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości UM w Bieruniu. - Rola jest tam uprawiana tak jak przed powodzią. Działają tam też pojedyncze gospodarstwa domowe. Kilku gospodarzy w starszym wieku nie chciało się stamtąd wyprowadzić. Odbudowali swe doby dokładnie w tym samym miejscu i nadal tam mieszkają – wyjaśnia. Nie można natomiast na tych terenach budować nowych domów. - Nasz wydział tworzy bardzo dużo planów zagospodarowania przestrzennego w gminie – mówi Odelga. - Jednak na tych obszarach dotkniętych powodzią plany te opracowane były w pierwszej kolejności. Przede wszystkim zablokowaliśmy możliwość uzyskania decyzji o warunkach zabudowy – dodaje. Oznacza to, że w Łęgu oraz w Czarnuchowicach nie ma możliwości otrzymania zgody na budowę domu. Ponadto wały przeciwpowodziowe rzeki mlecznej i Gostynki zostały podwyższone i umocnione. Chodzi o to by zminimalizować ryzyko, że w razie nadmiernych opadów, rzeki znów wyleją się na te tereny.
Inaczej sytuacja wygląda na terenie Kopalń i Bijasowic. Tam zniszczeń popowodziowych też było wiele. - Większośc domów została odbudowana – mówi Przemysław Major, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM w Bieruniu. - Mieszkańcy otrzymali odszkodowania i większość z nich odbudowała swe domy i nadal tam mieszka – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto