MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny za wywóz śmieci w Bieruniu do góry

Karol Świerkot
Bieruń dotychczas płacił za śmieci najmniej w powiecie. Od nowego roku stawki poszły jednak mocno do góry

O 1,80 zł więcej zapłacą za wywóz śmieci mieszkańcy Bierunia, którzy opady segregują i o 2 zł więcej ci, którzy tego nie robią. Radni pod koniec minionego roku podjęli uchwałę o podwyżce stawek za wywóz odpadów, teraz bierunianie muszą ją uwzględnić w styczniowych rachunkach. Dotychczas płacili najmniej w całym powiecie. Stawki 9,80 i 16 zł obowiązywały do 31 grudnia 2014.

Jak tłumaczy Przemysław Major, doradca burmistrza ds. komunikacji społecznej, podwyżka była konieczna, bowiem miasto notowało straty.

- Każdego miesiąca było to 50-55 tys. zł - tłumaczy. - Dlatego stawka musiała zostać urealniona.
Szacuje się, że do końca czerwca tego roku, czyli końca obowiązywania umowy z Masterem, miasto byłoby ponad 1 mln zł na minusie. - Wówczas musielibyśmy drastycznie podnieść ceny, aby urealnić stawkę i jeszcze pokryć straty - tłumaczy Przemysław Major.

Miasto musiało też zweryfikować nieco swoją politykę prorodzinną. Dotychczas od piątej osoby zameldowanej w gospodarstwie domowym, każda kolejna za odpady płaciła 1 zł, jeśli śmieci były segregowane i i 2 zł, jeśli wyrzucała odpady zmieszane.

- Te stawki też się zmieniły. Teraz za odpady segregowane jest 5 zł, a za zmieszane 9 zł - wylicza Major. - Dzięki temu nie musieliśmy tak mocno podnosić stawki ogólnej - dodaje.
Ale styczniowa podwyżka wcale nie musi być ostatnią w tym roku. Bowiem w lipcu miasto podpisze nową umowę.

- Jakie stawki będą obowiązywały od początku lipca, będziemy wiedzieć dopiero po przetargu, a ten zostanie rozpisany w lutym - zaznacza Major. Jednak szacuje, że stawki nie powinny się już mocno zmienić.

- 11,5 zł za odpady segregowane i 18 zł za zmieszane to ceny najbardziej urealnione - podkreśla. Na podobnym poziomie plasują się też w innych gminach powiatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto