Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budżet 2018 gmin powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Na co pójdzie 366,7 mln zł?

JOL
Powiat bieruńsko-lędziński
Powiat bieruńsko-lędziński ARC/Jacek Filipaik
Budżet 2018 gmin powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Gminy i starostwo razem wzięte zamierzają w tym roku wspólnie wydać 366,7 mln zł (Tychy - ponad 918 mln zł). Powstanie m.in.park linowy w Chełmie Śląskim, trybuna na stadionie MKS Lędziny, Dom Dzienny „Senior +” w Bojszowach, otwarte strefy aktywności w Imielinie.

Budżet na 2018 r. w Bieruniu

Bieruń spodziewa się w tym roku dochodów na poziomie prawie 96,5 mln zł , natomiast wydać zamierza prawie 103,4 mln zł, z czego aż 28 mln zł to wydatki inwestycyjne.
Na ten rok zaplanowane są: termomodernizacja budynku Domu Kultury Gama, remont i nadbudowa budynku hali sportowej oraz świetlicy środowiskowej wraz z otoczeniem przy ul. Homera, dalsza część budowy oczyszczalni ścieków, instalacja efektywnego energetycznie oświetlenia na terenie gminy Bieruń, dokumentacja na zagospodarowanie „Paciorkowców” oraz rozpoczęcie rozbudowy SP 1, która potrwa do roku 2020, a także wykonanie dokumentacji na ścieżkę rowerową łączącej Bieruń z Tychami.

Budżet 2018 w Lędzinach

Lędziny chcą w tym roku wydać prawie 75,3 mln zł. Największe inwestycje to budowa przedszkola przy ul. Paderewskiego za 5,1 mln zł , modernizacja budynków komunalnych przy ul. Pokoju 106 i utworzenie mieszkań socjalnych (za ponad milion), termomodernizacja budynku Urzędu Miasta za 5,7 mln zł (w r. 2018 planuje się wydać 1,1 mln zł, w 2019 r. -4,6 mln zł), budowa drogi Blych (600 tys. zł), budowa uicy Pogodnej (200 tys. zł), przebudowa ulic Sosnowej i Kwiatowej (za 370 tys. zł) oraz Szkolnej (300 tys. zł) i Azaliowej (190 tys. zł). Zarezerwowano też 120 tys. zł na wykonanie dokumentacji przebudowy ul. PCK. W tym roku planuje się także miejsca parkingowe przy ulicach Ruberga (135 tys. zł), Gwarków (ponad 242 tys. zł). W tegorocznych planach są ponadto budowy dróg Działkowców (I etap za 300 tys. zł) i Zacisze (I etap za 316 tys. zł) oraz oświetlenie osiedla Centrum I (130 tys. zł). Szykuje się też kompleksowa modernizacja Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego Centrum (za 450 tys. zł) oraz budowa trybuny na stadionie MKS Lędziny (za 100 tys. zł).

Budżet 2018 w Imielinie

Imielin spodziewa się dochodów w wysokości prawie 47,8 mln zł, natomiast wydać zamierza prawie 60 mln zł. Pieniądze pójdą głównie na centrum przesiadkowe ( 2,3 mln zł) i przebudowę rynku ( 2,7 mln zł). Będą oczywiście kontynuacje prac. Do takich należą rozpoczęte w 2016 r. kanalizacja na obszarze Granice, Paduch i Stara Gać (w tym roku pójdzie na ten cel 3,4 mln zł) i rozbudowa SP 2 (3,8 mln zł) oraz kontynuacja rozpoczętej w zeszłym roku budowy remizy strażackiej za 1,6 mln zł.
Na ten rok Imielin zaplanował też budowę kanalizacji na Pasieczkach i Jaździe (5,1 mln zł).
Ponadto powstaną tu otwarte strefy aktywności . - To nowy pomysł ministerstwa sportu, które w połowie dofinansowuje budowę takich miejsc, a które będą służyły, oprócz zabawy, również rekreacji dorosłych - informuje Urząd Miasta. W Imielinie ma powstać 8 takich stref przy ulicach: Adamskiego, Banachiewicza, Drzymały, Kordeckiego, Kruczej, Miarki, Satelickiej i Wandy.
W swoim tegorocznym budżecie Imielin zarezerwował także milion złotych na program ograniczenia niskiej emisji.

Budżet 2018 w Bojszowach

Bojszowy są jedyną gminą, która spodziewa się większych dochodów niż zamierza wydać. Te dochody w tym roku mają wynieść prawie 35,8 mln zł, natomiast wydatki - niecałe 34 mln zł. Z tych pieniędzy powstanie Dzienny Dom „Senior+” w Międzyrzeczu (dla mieszkańców w wieku 60 plus), wykonana zostanie dokumentacja projektowa na przebudowę ul. Gromadzkiej w Międzyrzeczu oraz ulic Krętej i Kasztanowej w Świerczyńcu, modernizacja budynku komunalnego przy ul. św. Jana 46 w Bojszowach. W planach jest także zakup agregatu prądotwórczego dla OSP Bojszowy.

Budżet 2018 w Chełmie Śląskim

Chełm Śląski zamierza wydać w tym roku ponad 30,5 mln zł. Najdroższe będą przebudowa ul. Osada (1 mln zł) i termomodernizacja SP 1 w Kopciowicach (620 tys. zł). Pół miliona pochłonie budowa windy zewnętrznej w szkole w Kopciowicach, 100 tys. zł ma kosztować budowa siłowni i parku linowego przy ul. Techników. Ponadto w tym roku przebudowana będzie ul. Wieniawskiego od Stacyjnej do ul. Odrodzenia (za ponad pół miliona), wybudowana ul. Jesienna (300 tys. zł) oraz kotłownia gazowa w budynku przy Owocowej 10 (za 210 tys. zł). W planach są także: projekt na budowę kanalizacji sanitarnej na ul. Czerniny (60 tys. zł), modernizacja boiska przy SP 2 (68 tys. zł), budowa garażu przy OSP (25 tys. zł).

Budżet 2018 starostwa powiatowego

Dochody - 48 mln zł, wydatki - 63,5 mln zł
Do wydatków doliczyliśmy już 6,5 mln zł dotacji, jaką powiat dostał na rewitalizację budynku dawnej maszynowni wyciągowej KWK Piast w Lędzinach, która w sumie pochłonie 10 mln zł. Adaptacja na Centrum Usług Wspólnych zacznie się w tym roku i potrwa
18 miesięcy. - W tym roku 33 proc. budżetu pójdzie na inwestycje. To bardzo wysoki wskaźnik - zaznacza starosta Bernard Bednorz.
Wśród ważnych inwestycji tego roku są: przebudowa Remizowej w Bieruniu i Osady w Kopciowicach, budowa obwodnicy Imielina (od zera powstanie 800 m drogi) dla kierowców jadących z Mysłowic
do_Jaworzna i odwrotnie.
Ponadto powiat stawia na szkolnictwo zawodowe i inwestuje w supernowoczesne pracownie w swoich szkołach. I wyda kolejne pieniądze na ograniczanie niskiej emisji w Imielinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto