Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała widziane oczami archeologów. Unikalna wystawa w bielskim muzeum

KL
Piątkowy wernisaż wystawy w bielskim muzeum. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Piątkowy wernisaż wystawy w bielskim muzeum. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Dotychczasowe efekty badań archeologicznych i architektonicznych prowadzonych od kilku dziesięcioleci na terenie Bielska-Białej, można zobaczyć od 27 kwietnia na wystawie „Archeologia Bielska-Białej. Odkrywanie miasta” w bielskim Muzeum Historycznym.

„Archeologia Bielska-Białej. Odkrywanie miasta”, czyli nowa wystawa w bielskim muzeum

W piątek 26 kwietnia w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, którego siedzibą jest Zamek Sułkowskich, wystawę pod tytułem „Archeologia Bielska-Białej. Odkrywanie miasta” otworzyli uroczyście jej kuratorzy, bielscy archeolodzy Bożena Chorąży i Bogusław Chorąży.

- Ekspozycja jest dosyć obszerna, podzielona na dwie części. Bardzo się cieszymy, że możemy w tej przestrzeni działać. Tę wystawę stworzyliśmy przede wszystkim dla bielszczan. (…) Opowiada ona o mieście, które jest najbliższe jego mieszkańcom i naszemu sercu. (…) Chcemy wzbogacać wiedzę o tym miejscu, w którym żyjemy na co dzień. Ta wystawa to zderzenie z rzeczywistością, z jaką zderzają się badacze w głębokich wykopach – mówił podczas piątkowego wernisażu Bogusław Chorąży.

W przestrzeni wystawy zgromadzony został unikalny materiał dokumentacyjny i fotograficzny na ogół niedostępny dla przeciętnego widza, pochodzący z przestrzeni miejskich m.in. z obiektów odkrytych na rynku w Bielsku, zabudowy przyrynkowej oraz zamku, a także liczny zespół zabytków archeologicznych datowany od prehistorii po czasy nowożytne.

Wystawa będzie czynna do 31 października br. Na uwagę zasługuje także publikacja książkowa poświęcona problematyce archeologii Bielska-Białej.

Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł I księcia Bielska. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto