Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awantura na Granitowej. Burmistrz Bierunia, mieszkańcy i opozycja

Magdalena Kutynia
Podczas spotkania władz Bierunia z mieszkańcami, na sali niespodziewanie wybuchła awantura. Część ludzi wyszła z sali. A reszta się kłóciła między sobą.

W Bieruniu rozpoczął się coroczny cykl spotkań przedstawicieli władzy z mieszkańcami miasta. Gospodarzem spotkań jest burmistrz Krystian Grzesica, a ich celem - dopuszczenie do głosu mieszkańców. Założenie jest takie: władza zdaje sprawozdanie z wykonania zadań, a ludzie mogą się potem na ten temat wypowiedzieć. Mogą też zadać władzy pytanie. To, co zdarzyło się jednak na spotkaniu w szkole przy Węglowej w Bieruniu Nowym, 8 października, trudno nazwać spokojnym spotkaniem. Poza zwykłymi mieszkańcami osiedla, na spotkanie przyszli też polityczni opozycjoniści burmistrza i starosty. Zgodnie z przewidywaniami, radny powiatowy Kazimierz Chajdas zaatakował władzę. Przepychanki słowne szybko zamieniły się w prawdziwą awanturę, w którą włączyło się także stowarzyszenie mieszkańców. Ostatecznie część mieszkańców wyszła z sali. Burmistrz uważa, że jego adwersarze specjalnie szykują się do takich spotkań, ale organizować chce je dalej. Część ludzi, która na spotkanie przyszła, nie zadała swojego pytania i wyszła. A radny Chajdas nie chciał nam powiedzieć, co go tak zdenerwowało.

Co wydarzyło się na pierwszym spotkaniu burmistrza z mieszkańcami? Początek zdawał się być bardzo spokojny. Na sali stawiło się kilkudziesięciu mieszkańców Bierunia Nowego. Czekali już na nich burmistrz, przewodniczący rady miejskiej, starosta bieruńsko- lędziński oraz radni reprezentujący ludzi z ulic Granitowej i Węglowej.

Krystian Grzesica opowiedział o zrealizowanych oraz rozpoczętych inwestycjach, a także o planach urzędu na kolejne miesiące. Gdy skończył, mikrofon oddał Bernardowi Bednorzowi, który pochwalił się wkładem starostwa w rozwój gminy. Następnie głos oddano mieszkańcom. I wtedy rozpętała się awantura. Zaczął znany adwersarz burmistrza Kazimierz Chajdas. - Jakim prawem gmina dołożyła powiatowi 400 tys. zł do świateł na Ścierniach? - denerwował się. - To jest cyrk! - wykrzykiwał swoje słynne powiedzenie. - Światła w całości kosztowały 110 tys. zł. Jak więc gmina mogła dołożyć 400 tys. zł? - ripostował burmistrz.

Wsparł go starosta Bednorz, który zarzucił opozycjoniście, że nie rozumie, czym jest współpraca między gminą, a powiatem. Swoje wystąpienie Kazimierz Chajdas zakończył gwałtownym opu-szczeniemsali i trzaśnięciem drzwiami. Słynne wyjścia radnego z hukiem przechodzą już do tradycji powiatu.

Próbowaliśmy dopytać radnego telefonicznie o powody jego zdenerwowania. Nie chciał odpowiedzieć. - Nie będę rozmawiał z tymi, którzy współpracują ze służbami - uciął rozmowę. Chodziło o służby specjalne.

Aktywnie w spotkaniu udział brał Zbigniew Jęczała, szef Stowarzyszenia Mieszkańców Bierunia Nowego. - Mamy mnóstwo zasług względem mieszkańców tych osiedli. Jakim prawem dostaliśmy wypowiedzenie na lokal, który zajmowaliśmy w tej szkole? - denerwował się. - Dlaczego nie zapewniono nam innego pomieszczenia?

To wystąpienie spowodowało poruszenie na sali. - Ze względu na to, że w tym roku do szkoły poszły 6-latki, szkoła potrzebowała znacznie więcej pomieszczeń - wyjaśnił burmistrz.- Szkoły mają służyć przede wszystkim uczniom do nauki - dodał. Odpowiedź ta rozpętała na sali burzę. Niektórzy mieszkańcy opuścili salę. Członkinie stowarzyszenia zaczęły kłócić się między sobą.

- Pozbawienie nas lokalu oznacza zniszczenie stowarzyszenia, w tej chwili nie mamy gdzie przyjmować mieszkańców - już spokojnie po spotkaniu powiedział nam Jęczała. - Oczekujemy, że urząd miejski udostępni nam inny lokal. Będziemy przychodzić na wszystkie spotkania i pytać burmistrza ciągle o to samo. Nie spoczniemy, dopóki czegoś nie wskórami - zapowiada. Najmniej do powiedzenia na spotkaniu mieli mieszkańcy Bierunia, którzy opuścili salę.

Kolejne spotkania odbędą się kolejno: 26, 27 i 28 października.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto