MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda: Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której Władimir Putin wygra tę wojnę

Redakcja
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji prasowej po zakończonym posiedzeniu nadzwyczajnego szczytu NATO.
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji prasowej po zakończonym posiedzeniu nadzwyczajnego szczytu NATO. fot. adam jankowski
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji prasowej po zakończonym posiedzeniu nadzwyczajnego szczytu NATO. Mówił m.in. o pokojowej misji na Ukrainę oraz o bezpieczeństwie Polski.

Cieszę się, że Sojusz zachowuje jedność i że stanowisko jest jednoznaczne. Musimy uczynić wszystko, posługując się pokojowymi narzędziami, ale używając narzędzi adekwatnych do potrzeb po to, aby przerwać rosyjską agresję na Ukrainę, aby doprowadzić nie tylko do tego, że nastąpi zawieszenie broni, co mocno akcentowałem podczas swojego przemówienia. Zawieszenie broni to za mało, ponieważ jest to być może coś takiego, czego Rosjanie dzisiaj bardzo potrzebują ,biorąc pod uwagę ogromne straty, jakie ponoszą.

Prezydent zaznaczył, że Rosjanom jest potrzebne zawieszenie broni, aby mogli się przegrupować i poprawić swoją logistykę, a po zakończeniu zawieszenia broni jeszcze mocniej uderzyli na Ukrainę.

Zawieszenie broni musi być połączone z wycofaniem sił rosyjskich z międzynarodowo uznanych terenów Ukrainy - podkreślił Andrzej Duda.

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której Władimir Putin wygra tę wojnę, ponieważ to stanowiłoby bezpośrednie ryzyko dla wschodniej flanki sojuszu NATO. Trzeba prowadzić dyplomację, ale oprócz tego trzeba także stosować twarde środki, które będą przywoływały Rosję do porządku i które będą od Rosji twardo wymagały przestrzegania prawa międzynarodowego - zaznaczył prezydent Polski.

Zwrócił również uwagę, że dziś podstawowym celem musi być przerwanie mordowania ludności cywilnej, przerwanie bombardowań oraz odblokowanie ukraińskich miast.

Nie ma takiej opcji, że gdyby którekolwiek z państw członkowskich zostało zaatakowane, to artykuł 5 nie będzie uruchomiony - podkreślił prezydent.

Rosja pogwałciła i złamała wszystkie zasady prawa międzynarodowego, złamała nawet zasady praw wojny. Dla nas jest istotne, aby Ukraina nie przegrała tej wojny, aby Rosja połamała sobie zęby na Ukrainie w związku z tym dwa razy się zastanowiła zanim zaatakuje w przyszłości czy to Ukrainę jeszcze raz czy kogokolwiek innego - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent mówił również o tym, że Polska powinna robić wszystko, aby dbać o własny system obronny i aby wojsko polskie było w stanie samo odeprzeć napastnika, a wojska NATO były dla niego wsparciem.

My jesteśmy narodem, który chce żyć w pokoju. Jesteśmy narodem, który nigdy nikogo nie atakował zwłaszcza na przestrzeni ostatniego stulecia (...) ale musimy jednak być przygotowani gdyby ktoś zaatakował nas. Jeżeli ktoś będzie chciał nas zaatakować musi liczyć się z tym, że twardo staniemy do obrony swojej ojczyzny, a zapewniam, że jest wystarczająco rozległa żebyśmy mieli gdzie napastników pochować - odpowiedział prezydent zapytany o sytuację Polski oraz o groźby ze strony Rosji.

Podkreślił również, że każda decyzja o pomocy Ukrainie musi być decyzją sojuszniczą, taką, która będzie zaaprobowana ze strony NATO. Zapewnił, że wszystkie formy pomocy są przedyskutowywane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Andrzej Duda: Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której Władimir Putin wygra tę wojnę - Portal i.pl

Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto