MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akatyst w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach i historia kopii MB z Krużlowej

Jolanta Pierończyk
Kopia Madonny z Krużlowej w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach
Kopia Madonny z Krużlowej w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach Jolanta Pierończyk
Akatyst w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach. Już po raz trzeci, przed niezwykłą figurą Matki Bożej. Początek 3 grudnia o godz. 16.15. A potem w następne niedziele adwentu o tej samej porze.

3 grudnia, w pierwszą niedzielę adwentu o godz. 16.15 w kościele Miłosierdzia Bożego rozpocznie się Akatyst ku czci Bogurodzicy.

Akatyst jest rodzajem hymnu liturgicznego typowym dla kościoła prawosławnego. Wysławiamy w nim Matkę Bożą, z którą związany jest czas Adwentu. W naszym kościele znane są roraty, czyli msze wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To, oczywiście też będzie, ale dodatkowo chcemy czcić Matkę Bożą poprzez wspomniany akatyst, na który zapraszamy w każdą adwentową niedzielę o godz. 16.15

– mówi ks. Józef Sołtys, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Tychach i dziekan dekanatu Tychy Stare.

Nabożeństwo odbywać się będzie przed jedyną na naszym terenie kopią figury Madonny z Krużlowej.

Akatyst w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach. Przed kopią Madonny z Krużlowej

Madonna z Krużlowej należy do światowej kolekcji Pięknych Madonn reprezentujących styl dworski zwany też pięknym, który wytworzył się około roku 1400 roku. Nazywana jest Madonną z Krużlowej, bo właśnie w tej małopolskiej wsi odkrył ją w roku 1889 młody Wyspiański jako student ASP podczas wycieczki naukowej. Posłużyła mu jako model. Tematem pracy młodego Wyspiańskiego zainteresowali się jego profesorowie i 10 lat później rzeźba była już w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Ks. Józef Sołtys zobaczył ją podczas szkolnej wycieczki w Pieskowej Skale na wystawie sztuki gotyckiej. Miał wtedy 15 lat. Bardzo mu się spodobała. Po raz drugi zobaczył ją w domu śp. ks. Jana Kapołki, budowniczego kościoła Jana Chrzciciela w Tychach.

Kiedy ks. Jan Kapołka zmarł, ks. Józef Sołtys został zaproszony do jego domu w Łaziskach Górnych, by zgodnie z wolą zmarłego wybrać sobie coś z pamiątek po nim. Ks. Jan Kapołka chciał bowiem, by trafiły one do budujących się kościołów tyskich (wtedy budowały się św. Benedykt, kościół franciszkański i miał się budować kościół Miłosierdzia Bożego).

- Wybrałem barokowy kielich i księgi liturgiczne – wspomina ks. proboszcz Józef Sołtys. – I wtedy na biurku zmarłego księdza zobaczyłem figurę Madonny z Krużlowej. Mniejszą niż oryginał, gipsową, ale bardzo dobrej jakości.

I tak figura trafiła do Tychów, a kiedy przyszło do myślenia o wystroju kościoła na osiedlu A, nie mogło być tu innej Matki Bożej jak ta z Krużlowej.

- Wykonaliśmy dokładną kopię tej, która znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego – zapewnia ks. proboszcz. – Jest dziełem rzeźbiarza Zygfryda Grossa spod Góry św. Anny. Polichromię wykonała Weronika Ratajska.

I tak Tychy mają replikę niezwykle ciekawego zabytku gotyku międzynarodowego zwanego, jak już wspomnieliśmy, stylem dworskim lub pięknym. Typ Pięknej Madonny jako naówczas nowy wariant Matki Boskiej z Dzieciątkiem, charakteryzują kaskady materiałów jako główny element dekoracyjny, i dziewczęca, śliczna twarz Maryi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto