Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakub Kiwior na muralu w Tychach - zobaczcie zdjęcia. "Impossible is nothing"

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Wideo
od 16 lat
Jakub Kiwior ma mural na rodzinnym bloku w Tychach w ramach kampanii "Impossible is nothing". "Tu byłem. Kuba", czytamy na malowidle. Dziś jest piłkarzem londyńskiego Arsenalu. Jego podobizna na ścianie bloku, w którym się wychował i z którego ruszył w wielki sportowy świat pozostanie co najmniej przez dwa miesiące, czyli do połowy września 2023.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Jakub Kiwior na muralu w Tychach - zobaczcie zdjęcia

"Impossible is nothing " (Nie ma rzeczy niemożliwych) to kampania marki Adidas związanej kontraktem z Jakubem Kiwiorem, młodym tyszaninem, który obecnie jest zawodnikiem londyńskiego Arsenalu.

Jakub Kiwior: Tu byłem

Jego przygoda z piłką zaczęła się właśnie w rodzinnych Tychach. Miał zaledwie cztery lata, kiedy w 2004 r. trafił do Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego "Chrzciciel" (PUKKS Chrzciciel Tychy) przy parafii św. Jana Chrzciciela w Tychach. Potem trafił do UKS Grom Tychy (2007-2012), następnie na rok do UKS GKS Tychy, a na kolejne lata - do Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy (obecnie SMS Tychy), gdzie grał w okresie od 2013 do 2015 r.
W lipcu 2016 r. wyjechał do Belgii, by grać w młodzieżowej drużynie Anderlechtu. Był wtedy uczniem Gimnazjum nr 10 w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach. Ostatni rok tej szkoły odbył korespondencyjnie i w kwietniu 2017 r. przyjechał na egzamin gimnazjalny.

Jakub Kiwior: polski Roberto Carlos

Media belgijskie rozpisywały się o Kubie jeszcze zanim podpisał 3-letni kontrakt z Anderlechtem. Po testach, na których był w Brukseli początkiem roku 2016, napisano, że jest lepszy niż o nim mówiono. Po jego przybyciu do Anderlechtu w lipcu 2016 r. w artykule internetowym belgijskiego dziennikarza pt. „Kiwior, nadzieja polskiego futbolu, dołączył do Anderlechtu” czytamy m.in. „Postrzegany jest jako nadzieja polskiego futbolu, bo ma wszystkie cechy nowoczesnego obrońcy: zwinność, szybkość, siłę (mierzy 186 cm w wieku 16 lat), umiejętność dobrej oceny sytuacji na boisku i świetną technikę gry, zwłaszcza piękne uderzenie z lewej nogi”. „Bardzo lubię jego spokój, opanowanie i dojrzałość”, powiedział tamtemu dziennikarzowi Michel Thiry, który Kubę wyłowił spośród polskich nastolatków i zaproponował Anderlechtowi.
Mówiono o nim "polski Roberto Carlos", co podchwyciły belgijskie media i w tytułach widzieliśmy określenia „nowy Roberto Carlos”.

Z Anderlechtu Jakub Kiwior trafił do ligi słowackiej, następnie do włoskiej Spezii, a na początku 2023 r. - do londyńskiego Arsenalu. W 2022 r. zadebiutował w kadrze narodowej, a w ostatnim meczu towarzyskim z Niemcami strzelił pierwszego gola w reprezentacji. Początkiem czerwca 2023 r. Jakub Kiwior wrócił do Tychów, by wziąć ślub w najstarszym tyskim kościele św. Marii Magdaleny. Odwiedził wtedy także swoją szkołę (ZS 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach), a zwłaszcza jej dyrektorkę, Grażynę Jurek, od początku bardzo mu życzliwą.

Mural upamiętnia sukces, jakich w historii polskiego futbolu nie ma zbyt wielu

Jakub Kiwior, obrońca w reprezentacji narodowej oraz piłkarz londyńskiego Arsenalu (4. Polak w tej drużynie), jest ambasadorem nowych butów piłkarskich firmy Adidas.

Tychy to miejsce, w którym rozpoczął swoją drogę ku temu, co wtedy, na początku lat 2000 wydawało się niemożliwe – grze w jednym z najlepszych zespołów świata. To sukces, jakich w historii polskiego futbolu nadal nie ma zbyt wielu – i dlatego marka adidas postanowiła upamiętnić osiągnięcie Kuby specjalnym muralem na fasadzie bloku, w którym dorastał

, czytamy w materiale promocyjnym Adidas Poland na dziennikzachodni.pl.

Mural z Jakubem Kiwiorem przy Edukacji 2 w Tychach

Mural ma bezpośredni związek z premierą najnowszych butów firmy Adidas, z którą Jakub Kiwior jest związany kontraktem. Projekt muralu wykonał łódzki artysta Marcin Polak. Przez najbliższe dwa miesiące jego dzieło można oglądać na bloku przy ul. Edukacji 2, naprzeciw stadionu (którego jednak nie było, kiedy Kuba stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki; powstał w latach 2013-2015).
- Czas tego muralu jest wstępnie określony na dwa miesiące, ale może będzie on przedłużony - powiedział Marcin Budziński, dyrektor kreatywny firmy Wake Up Time, która zrealizowała projekt Marcina Polaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakub Kiwior na muralu w Tychach - zobaczcie zdjęcia. "Impossible is nothing" - Tychy Nasze Miasto

Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto