Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milion uczynków dla zdrowia

Redakcja
Dla środowiska i dla zdrowia. Dla lepszej jakości codziennego życia. To akcja, w której lekarze zachęcają nas do dbania o siebie i o naturę.

Zdrowie i ekologia mają wiele wspólnego. O tym, a także o akcji "Milion uczynków dla zdrowia" mówi dr n. med., wiceprezes zarządu PAKS Marek Król.

Czystość powietrza wpływa na jakość życia
50 procent wszystkich zgonów w Polsce wciąż stanowią choroby układu krążenia. Większość znajduje swoje źródło w pogarszających się warunkach życia. Problem ten jest szczególnie widoczny w dużych aglomeracjach miejskich, których mieszkańcy codziennie narażeni są na smog, rozproszone ogrzewanie czy zwiększający swe natężenie transport samochodowy. To jednak tylko niektóre z przyczyn tak dużej liczby chorób układu krążenia w Polsce - wyjaśnia dr Marek Król.

Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, jakość powietrza w Europie pozostawia wiele do życzenia. - Około 90 procent mieszkańców miast w UE jest szczególnie narażonych na działanie wielu substancji szkodliwych m.in. benzoalfapirenu, dwutlenku siarki czy dwutlenku azotu - mówi dr Król.

- Niestety, w miastach takich jak Kraków i Katowice, substancje te znacznie przekraczają dopuszczalne normy, a obecny ich poziom uznawany jest za niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia i życia. Z ostatnio opublikowanego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, na potrzeby którego przebadano 386 ośrodków miejskich i wiejskich, wynika, że w niechlubnym rankingu dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znalazło się aż 6 z naszego kraju (sic!). Problem jest wielopłaszczyznowy, ponieważ na ilość substancji szkodliwych w powietrzu wpływ ma wiele czynników, np. domowe piece, kotły na węgiel, ciężki olej opałowy, gaz, palenie odpadami, stale zwiększający swe natężenie transport samochodowy. Niestety, rozwiązań nie ma zbyt wielu. Jedną z szans na zmianę obecnej sytuacji jest zwiększanie świadomości społecznej. Klucza do sukcesu można dopatrywać się w profilaktyce. Druga niezwykle ważna sprawa to kwestia udzielania pomocy tym, którzy znajdą się w sytuacji zagrożenia życia związanej z zawałem serca.

Czas w przypadku zawału serca ma niezwykłe znaczenie. Liczy się każda minuta. Dlatego Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zdecydowały się wesprzeć akcję "Milion uczynków dla zdrowia" - projekt Fundacji Giesche.

W ramach akcji chcemy nauczyć Polaków - czym jest pierwsza pomoc, jak jej udzielać i jak poprzez niewielkie zmiany w swoim życiu lepiej dbać o zdrowie. Chcemy zachęcić do wzajemnej motywacji poprzez dzielenie się pomysłami na to, jak zmieniać codzienność na lepsze. Akcja koncentruje się wokół strony www.uczynkidlazdrowia.pl, na której internauci motywują się do dbania o zdrowie, poprzez zamieszczanie na niej drobnych uczynków, które wykonali dla swojego organizmu. Docelowo takich uczynków ma być milion. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto